Recap | Results

Licensed to University of St. Thomas   HY-TEK's Meet Manager 2/15/2014 12:37 AM
                        St. Thomas Showcase - 2/14/2014                        
                           University of St. Thomas                            
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Becky Schmidt                Unattached                7.84q  2 
  2 Akuoma Omeoga                Minnesota                 7.92q  1 
  3 Carly Fehler                 Uw-Eau Clair              7.98q  3 
  4 Brooke Patterson             Uw-Eau Clair              8.16q  1 
  5 Lindsey Laufenberg           Uw-Eau Clair              8.17q  1 
  6 Megan Mulligan               Uw-Eau Clair              8.18q  2 
  7 Kayla Kelsey                 Uw-Eau Clair              8.18q  3 
  8 Carissa Franklin             St. Thomas                8.32q  2 
  9 Megan Maki                   St. Thomas                8.38   3 
 10 Tressa Retallick             Uw-Stout                  8.50   3 
 11 Kate Weyenberg               St. Thomas                8.55   1 
 12 Sage Karl                    Uw-Eau Clair              8.58   2 
 13 Megan Kidd                   Uw-Eau Clair              8.73   3 
 14 Olivia Khauv                 St. Thomas                8.91   3 
 15 Hayley Schuchard             St. Thomas                8.92   2 
 16 Ellie Henkemeyer             St. Thomas                8.94   1 
 17 Allie Vatne                  St. Thomas                8.95   1 
 18 Elizabeth Russell            St. Thomas                9.22   2 
 
Women 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Becky Schmidt                Unattached                7.81  
  2 Akuoma Omeoga                Minnesota                 7.82  
  3 Carly Fehler                 Uw-Eau Clair              7.96  
  4 Lindsey Laufenberg           Uw-Eau Clair              8.14  
  5 Kayla Kelsey                 Uw-Eau Clair              8.15  
  6 Brooke Patterson             Uw-Eau Clair              8.17  
  7 Megan Mulligan               Uw-Eau Clair              8.18  
  8 Carissa Franklin             St. Thomas                8.42  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Becky Schmidt                Unattached               25.75   1 
  2 Carly Fehler                 Uw-Eau Clair             25.92   1 
  3 Megan Mulligan               Uw-Eau Clair             26.35   1 
  4 Brooke Patterson             Uw-Eau Clair             26.38   1 
  5 Jada Hamilton                Uw-Stout                 26.67   2 
  6 Kayla Kelsey                 Uw-Eau Clair             26.81   2 
  7 Erika Tipp                   St. Thomas               26.85   2 
  8 Jess Rupnow                  Uw-Eau Clair             27.07   3 
  9 Stepha Frempong-Longdon      Uw-Eau Clair             27.24   3 
 10 Laurisa Titterud             Uw-Stout                 27.28   2 
 11 Sage Karl                    Uw-Eau Clair             27.29   3 
 12 Kim Drewiske                 Uw-Eau Clair             27.44   4 
 13 Grace Forciea                St. Thomas               27.45   4 
 14 Emily Rikkola                St. Thomas               27.54   3 
 15 Carissa Franklin             St. Thomas               27.99   4 
 16 Taylor Fahnlander            St. Thomas               28.09   4 
 17 Kate Weyenberg               St. Thomas               28.13   4 
 18 Sarah Bruk                   Uw-Eau Clair             28.44   3 
 19 Kiana Veal                   Uw-Eau Clair             28.44   1 
 20 Shelby Solum                 Uw-Stout                 28.75   2 
 21 Ashley Pohlman               Uw-Eau Clair             29.08   1 
 22 Kayla Bertram                Uw-Stout                 29.29   2 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Laurisa Titterud             Uw-Stout                 58.90   1 
  2 Frances Conlin               Minnesota                59.26   1 
  3 Sarah Glidden                Uw-Eau Clair           1:00.47   1 
  4 Jess Rupnow                  Uw-Eau Clair           1:00.69   1 
  5 Emily Rikkola                St. Thomas             1:00.76   2 
  6 Leah Engebretson             Uw-Eau Clair           1:03.32   2 
  7 Calla Karl                   Uw-Eau Clair           1:03.50   1 
  7 Taylor Wirth                 Uw-Eau Clair           1:03.50   2 
  9 Kate Johnson                 Uw-Stout               1:05.07   2 
 10 Megan Kidd                   Uw-Eau Clair           1:05.42   2 
 
Women 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Thana Hussein                Minnesota              1:40.74  
  2 Jackie Destache              St. Thomas             1:43.63  
  3 Hanna Gribble                St. Thomas             1:50.08  
  4 Erin Sheehan                 St. Thomas             1:51.16  
  5 Tiana Daniels                St. Thomas             2:01.32  
 
Women 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jillian Johnson              Minnesota              2:17.86   1 
  2 Kate Shelerud                Minnesota              2:19.56   1 
  3 Alexa Bitzer                 Uw-Stout               2:20.61   1 
  4 Monica Emerson               Uw-Eau Clair           2:20.94   2 
  5 Jamie Vandenberg             Minnesota              2:22.48   1 
  6 Annie Haakenstad             Unattached             2:22.73   1 
  7 Jami Riley                   Uw-Eau Clair           2:22.83   2 
  8 Aimee Junget                 St. Thomas             2:22.98   1 
  8 Chelsea Pettit               Minnesota              2:22.98   1 
 10 Carly Barton                 St. Thomas             2:23.22   2 
 11 Kayla Janto                  St. Thomas             2:24.15   2 
 12 Emily Holman                 Uw-Eau Clair           2:25.41   2 
 13 Danielle Magnuson            Uw-Stout               2:26.11   3 
 14 Megan Terukina               St. Thomas             2:26.49   2 
 15 Summer Ellefson              St. Thomas             2:27.84   2 
 16 Emily Larranaga              Uw-Eau Clair           2:27.91   3 
 17 Natalie Kintop               St. Thomas             2:29.76   3 
 18 Katie Wood                   Uw-Eau Clair           2:30.76   3 
 19 Morgan Lyons                 St. Thomas             2:31.13   3 
 20 Haley Splinter               St. Thomas             2:33.10   3 
 21 Nicole Cisewski              Uw-Eau Clair           2:33.11   3 
 22 Amelia Barczi                Unattached             2:34.41   2 
 
Women 1 Mile Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Maddie Strandemo             Unattached             5:07.05   1 
  2 Hannah Trasser               Minnesota              5:08.49   1 
  3 Larissa Payton               Run n Fun              5:08.78   1 
  4 Megan Terukina               St. Thomas             5:17.89   1 
  5 Katryna Williams             Uw-Eau Clair           5:19.69   1 
  6 Naomi Ollila                 Unattached             5:20.52   1 
  7 Kelsey Jaeger                Uw-Eau Clair           5:20.82   1 
  8 Kayla Goeman                 St. Thomas             5:21.71   1 
  9 Emma Lee                     Run n Fun              5:23.73   1 
 10 Annie Joslyn                 St. Thomas             5:24.91   1 
 11 Melody Becker                Uw-Eau Clair           5:32.47   2 
 12 Violet Weibel                Unattached             5:34.46   1 
 13 Erika Owens                  Uw-Eau Clair           5:34.47   2 
 14 Emily Gapinski               St. Thomas             5:35.33   2 
 15 Sydney Pretasky              Uw-Eau Clair           5:36.21   2 
 16 Caitlin Dillon               Minnesota              5:42.83   1 
 17 Emily Symons                 Uw-Eau Clair           5:47.61   2 
 18 Lisa Bailey                  Minnesota              5:48.54   2 
 19 Taylor Jackson               St. Thomas             5:53.05   2 
 20 Gretchen Berg                Uw-Eau Clair           5:54.95   2 
 21 Katie Repka                  Uw-Stout               5:55.18   2 
 22 Faith Filipiak               Uw-Stout               5:59.87   2 
 23 Emily Holscher               St. Thomas             6:02.77   2 
 
Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Laura Mead                   Uw-La Crosse          10:08.43  
  2 Erin Statz                   St. Thomas            10:08.73  
  3 Emma Lee                     Run n Fun             10:11.91  
  4 Paige D'Heilly               Unattached            10:29.01  
  5 Nikki Rendler                Uw-Eau Clair          10:55.67  
  6 Josey Rieber                 Uw-Eau Clair          10:58.98  
  7 Melissa Engstrom             St. Thomas            10:59.40  
  8 Amy Hart                     Uw-Eau Clair          10:59.97  
  9 Melanie Buckmaster           Uw-Eau Clair          11:03.74  
 10 Rachel Roth                  St. Thomas            11:10.39  
 11 Jamie Warner                 Uw-Eau Clair          11:12.30  
 12 Bridget McGivern             St. Thomas            11:23.46  
 13 Laura Crave                  Uw-Eau Clair          11:37.72  
 -- Sarah Klecker                Unattached                 DNF  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stack Dani                   Unattached            17:13.20  
  2 Lauren Rice                  Augsburg              17:40.93  
  3 Melissa Cabak                Minnesota             18:18.62  
  4 Gabrielle Pepin              St. Thomas            18:28.70  
  5 Rebecca Rethwisch            Minnesota             18:49.17  
  6 Alana Jenkins                Uw-Eau Clair          18:50.55  
  7 Stephanie Solfelt            Minnesota             18:50.97  
  8 Clara Williamson             Uw-Eau Clair          19:02.81  
  9 Kathleen Thorn               Uw-Stout              19:05.42  
 10 Katie Stolz                  Saint Mary's          19:06.27  
 11 Diane Hubbell                St. Thomas            19:18.60  
 12 Angie Gasser                 Uw-Eau Clair          19:18.83  
 13 Baillye Durkin               Uw-Stout              19:26.88  
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bailey Cook                  St. Thomas                9.38q  2 
  2 Cheyenne Gray                Uw-Stout                  9.81q  1 
  3 Evelyn Theisen               Uw-Eau Clair             10.00q  1 
  4 Kelsey Weigel                Uw-Eau Clair             10.09q  1 
  5 Abby Baier                   St. Thomas               10.13q  2 
  6 Marina Eggen                 Uw-Eau Clair             10.19q  2 
  6 Kim Drewiske                 Uw-Eau Clair             10.19q  2 
  8 Sarah Bruk                   Uw-Eau Clair             10.25q  1 
  9 Taylor Wirth                 Uw-Eau Clair             10.27   1 
 10 Morgan Lyons                 St. Thomas               10.84   2 
 11 Mackenzee Pierog             Uw-Eau Clair             11.62   1 
 
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Cheyenne Gray                Uw-Stout                  9.19  
  2 Bailey Cook                  St. Thomas                9.28  
  3 Kim Drewiske                 Uw-Eau Clair              9.52  
  4 Kelsey Weigel                Uw-Eau Clair             10.16  
  5 Marina Eggen                 Uw-Eau Clair             10.21  
  6 Sarah Bruk                   Uw-Eau Clair             10.22  
  7 Abby Baier                   St. Thomas               10.27  
  8 Evelyn Theisen               Uw-Eau Clair             11.12  
 
Women 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St. Thomas  'A'                                     1:45.56  
  2 St. Thomas  'B'                                     1:52.32  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St. Thomas  'A'                                     4:08.19  
  2 Uw-Eau Claire  'A'                                  4:10.04  
  3 Uw-Eau Claire  'B'                                  4:19.14  
  4 St. Thomas  'B'                                     4:19.72  
 -- Uw-Stout  'A'                                           DNF  
 
Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Bailey Cook                  St. Thomas               1.58m    5-02.25 
     1.48 1.53 1.58 1.63 
        O    O    O    X 
  1 Cheyenne Gray                Uw-Stout                 1.58m    5-02.25 
     1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.63 
        O    O    O    O    O    X 
  3 Sarah Glidden                Uw-Eau Clair             1.53m    5-00.25 
     1.43 1.48 1.53 1.58 
        O    O    O    X 
  4 Kayla Simon                  Unattached               1.48m    4-10.25 
     1.48 1.53 
        O    X 
  4 Kelsey Doucette              St. Thomas               1.48m    4-10.25 
     1.38 1.43 1.48 1.53 
        O    O    O    X 
  6 Libby Lange                  St. Thomas               1.43m    4-08.25 
     1.33 1.38 1.43 1.48 
        O    O    O    X 
  6 Mallory Dieck                Uw-Eau Clair             1.43m    4-08.25 
     1.38 1.43 1.48 
        O    O    X 
  8 Chelle Wanta                 St. Thomas               1.38m    4-06.25 
     1.38 1.43 
        O    X 
  8 Tera Destache                Uw-Eau Clair             1.38m    4-06.25 
     1.33 1.38 1.43 
        O    O    X 
  8 Kara Wesner                  Uw-Eau Clair             1.38m    4-06.25 
     1.33 1.38 1.43 
        O    O    X 
 -- Erin Daugherty               St. Thomas                  NH            
     1.38 
        X 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Leslie Brost                 Unattached               4.15m   13-07.25 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.36 3.50 3.65 3.80 3.95 4.15 4.30 
        P    P    P    P    P    P    P    P    P    O    O    X 
  2 Alex Flucke                  Unattached               3.65m   11-11.75 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.36 3.50 3.65 3.80 
        P    P    P    P    O    O    O    O    X 
  3 Sara Tseng                   Minnesota                3.36m   11-00.25 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.36 3.50 
        P    P    P    P    O    O    X 
  4 Olivia Khauv                 St. Thomas               3.20m   10-06.00 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.36 
        P    P    O    O    O    X 
  4 Abby Baier                   St. Thomas               3.20m   10-06.00 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.36 
        P    P    P    O    O    X 
  4 Kara Metzger                 Uw-Eau Clair             3.20m   10-06.00 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.36 
        P    P    P    O    O    X 
  7 Maggie Harris                St. Thomas               2.90m    9-06.25 
     2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 
        P    O    O    P    X 
  8 Morgan Lyons                 St. Thomas               2.75m    9-00.25 
     2.60 2.75 2.90 
        O    O    X 
  8 Mallory Dieck                Uw-Eau Clair             2.75m    9-00.25 
     2.60 2.75 2.90 
        O    O    X 
  8 Kim Charles                  Uw-Eau Clair             2.75m    9-00.25 
     2.60 2.75 2.90 
        O    O    X 
 
Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Evelyn Theisen               Uw-Eau Clair             5.21m   17-01.25 
      5.15m  5.21m  5.13m  FOUL  5.16m  4.96m
  2 Bailey Cook                  St. Thomas               5.17m   16-11.50 
      4.82m  FOUL  FOUL  PASS  5.03m  5.17m
  3 Taylor Fahnlander            St. Thomas               5.08m   16-08.00 
      4.80m  4.94m  4.86m  5.06m  5.08m  5.04m
  4 Marina Eggen                 Uw-Eau Clair             5.01m   16-05.25 
      4.92m  4.45m  4.90m  4.99m  5.01m  4.72m
  5 Kelsey Weigel                Uw-Eau Clair             4.85m   15-11.00 
      4.65m  4.75m  4.82m  4.80m  4.85m  4.63m
  6 Halley Ahler                 Uw-Eau Clair             4.82m   15-09.75 
      4.57m  4.73m  4.81m  4.64m  4.72m  4.82m
  7 Kayla Simon                  Unattached               4.81m   15-09.50 
      4.52m  4.81m  PASS  4.67m  4.61m  FOUL
  8 Morgan Lyons                 St. Thomas               4.77m   15-07.75 
      FOUL  4.30m  4.77m         
  8 Kayla Janto                  St. Thomas               4.77m   15-07.75 
      FOUL  FOUL  4.77m  FOUL  4.37m  FOUL
 10 Hanna Gribble                St. Thomas               4.73m   15-06.25 
      4.47m  4.58m  4.62m  4.63m  4.73m  FOUL
 11 Kiana Veal                   Uw-Eau Clair             4.46m   14-07.75 
      4.44m  4.46m  4.40m         
 12 Megan Maki                   St. Thomas               4.43m   14-06.50 
      3.97m  FOUL  4.43m         
 13 Hayley Schuchard             St. Thomas               4.36m   14-03.75 
      4.36m  4.08m  4.13m           
 14 Grace Forciea                St. Thomas               4.17m   13-08.25 
      FOUL  4.17m  3.93m         
 15 Stephanie Frempong-Long      Uw-Eau Clair             4.09m   13-05.00 
      3.72m  4.09m  FOUL         
 16 Ellie Rowland                St. Thomas               3.94m   12-11.25 
      3.87m  3.82m  3.94m         
 17 Mackenzee Pierog             Uw-Eau Clair             3.92m   12-10.50 
      3.92m  FOUL  3.88m         
 
Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ashley Pohlman               Uw-Eau Clair            10.97m   36-00.00 
      10.15m  10.52m  10.97m  10.87m  FOUL  10.09m
  2 Olivia Khauv                 St. Thomas              10.60m   34-09.50 
      FOUL  10.12m  10.36m  10.43m  10.26m  10.60m
  3 Kiana Veal                   Uw-Eau Clair            10.41m   34-02.00 
      FOUL  10.03m  9.82m  10.41m  10.28m  10.37m
  4 Shelby Solum                 Uw-Stout                10.02m   32-10.50 
      9.51m  9.81m  10.02m  9.71m  9.80m  10.01m
  5 Erin Daugherty               St. Thomas              10.01m   32-10.25 
      9.80m  FOUL  10.01m  9.82m  9.77m  PASS
  6 Halley Ahler                 Uw-Eau Clair             9.87m   32-04.75 
      9.25m  9.56m  9.59m  9.51m  9.57m  9.87m
  7 Elizabeth Russell            St. Thomas               9.74m   31-11.50 
      9.46m  9.64m  9.74m  9.25m  PASS  PASS
  8 Lexi Hennen                  Uw-Eau Clair             9.50m   31-02.00 
      9.50m  9.29m  9.08m  FOUL  PASS  PASS
  9 Ellie Rowland                St. Thomas               8.83m   28-11.75 
      8.83m  8.30m  8.32m  8.26m  PASS  PASS
 -- Stephanie Frempong-Long      Uw-Eau Clair              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Michelle Theisen             Uw-Stout                12.78m   41-11.25 
      11.76m  12.26m  12.40m  12.21m  12.29m  12.78m
  2 Andrea Swanson               Uw-Eau Clair            11.55m   37-10.75 
      11.42m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  11.55m
  3 Brooke Loeffler              Uw-Stout                11.29m   37-00.50 
      11.29m  11.10m  11.20m  11.04m  10.95m  FOUL
  4 Mary Graese                  Uw-Eau Clair            10.94m   35-10.75 
      10.93m  10.23m  FOUL  FOUL  10.94m  10.54m
  5 Brooke Kersten               Uw-Eau Clair            10.86m   35-07.75 
      10.24m  10.86m  10.22m  10.36m  FOUL  10.49m
  6 Brenna Veenstra              Uw-Stout                10.61m   34-09.75 
      10.61m  FOUL  10.43m  10.16m  10.09m  10.37m
  7 Libby Lange                  St. Thomas              10.53m   34-06.75 
      10.00m  10.53m  10.26m  9.57m  9.02m  9.78m
  8 Alyssa Smollar               Uw-Eau Clair            10.48m   34-04.75 
      10.48m  FOUL  9.59m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Hannah Volkman               St. Thomas              10.27m   33-08.50 
      9.92m  10.10m  10.27m  10.14m  9.99m  FOUL
 10 Erin Swanson                 Uw-Stout                 9.88m   32-05.00 
      FOUL  FOUL  9.88m         
 11 Erin Leege                   Uw-Stout                 9.49m   31-01.75 
      FOUL  9.49m  8.91m         
 12 Lydia Meier                  Uw-Stout                 9.10m   29-10.25 
      8.27m  8.46m  9.10m         
 13 Cheyenne Gray                Uw-Stout                 9.05m   29-08.25 
      8.15m  9.05m  8.71m           
 14 Allison Mellin               St. Thomas               8.28m   27-02.00 
      7.53m  8.28m  8.10m         
 15 Gabby Schiller               St. Thomas               8.12m   26-07.75 
      FOUL  7.95m  8.12m           
 16 Darcy Dean                   St. Thomas               8.11m   26-07.25 
      7.73m  7.35m  8.11m         
 
Women Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Michelle Theisen             Uw-Stout                15.52m   50-11.00 
      15.50m  15.46m  15.52m  14.69m  FOUL  15.46m
  2 Lydia Meier                  Uw-Stout                14.47m   47-05.75 
      14.47m  13.85m  FOUL  12.96m  13.89m  13.49m
  3 Brooke Loeffler              Uw-Stout                14.14m   46-04.75 
      13.15m  14.14m  14.03m  FOUL  13.04m  12.98m
  4 Autumn Miller                Minnesota               13.98m   45-10.50 
      12.27m  12.64m  12.90m  13.32m  13.68m  13.98m
  5 Andrea Swanson               Uw-Eau Clair            13.47m   44-02.50 
      12.33m  13.32m  FOUL  FOUL  13.47m  FOUL
  6 Hannah Volkman               St. Thomas              13.43m   44-00.75 
      12.36m  12.46m  FOUL  FOUL  FOUL  13.43m
  7 Brenna Veenstra              Uw-Stout                13.30m   43-07.75 
      12.86m  12.85m  12.85m  13.03m  FOUL  13.30m
  8 Alyssa Smollar               Uw-Eau Clair            13.27m   43-06.50 
      12.36m  12.79m  FOUL  13.27m  13.20m  13.11m
  9 Brooke Kersten               Uw-Eau Clair            12.47m   40-11.00 
      12.26m  FOUL  11.87m  11.61m  1.91m  12.47m
 10 Mary Graese                  Uw-Eau Clair            12.10m   39-08.50 
      11.46m  12.10m  11.59m          
 11 Allison Mellin               St. Thomas              11.45m   37-06.75 
      FOUL  11.45m  9.49m         
 12 Erin Leege                   Uw-Stout                10.31m   33-10.00 
      FOUL  10.31m  9.64m           
 13 Genevieve Gates              St. Thomas               9.94m   32-07.50 
      FOUL  9.57m  9.94m         
 14 Gabby Schiller               St. Thomas               9.91m   32-06.25 
      9.39m  9.61m  9.91m         
S M T W T F S
4/21/14 8:00 AM
Men's Golf
at Bobby Krig Gustavus Invitational
Le Sueur Country Club
Directions
4/21/14 3:00 PM
Softball
UW-Eau Claire
at UW-River Falls
Directions
4/21/14 5:00 PM
Softball
UW-Eau Claire
at UW-River Falls
Directions
4/22/14 10:00 AM
Men's Golf
at Bobby Krig Gustavus Invitational
Ridges at Sand Creek
Directions
4/23/14 3:00 PM
Softball
UW-Eau Claire
at UW-Superior
Directions
4/23/14 5:00 PM
Softball
UW-Eau Claire
at UW-Superior
Directions
4/25/14 8:00 AM
Women's Outdoor Track & Field
at Drake Relays
Preview | Tickets
4/25/14 4:00 PM
Women's Outdoor Track & Field
at Gina Relays
4/25/14 8:00 AM
Men's Outdoor Track & Field
at Drake Relays
Preview | Tickets
4/25/14 4:00 PM
Men's Outdoor Track & Field
at Gina Relays
4/19/14 Final
Men's Tennis
5
UW-Eau Claire
4
vs. UW-Oshkosh
@ La Crosse
Results | Recap
4/19/14 Final
Men's Tennis
2
UW-Eau Claire
7
vs. UW-Whitewater
@ La Crosse
Results | Recap
4/19/14 Final
Women's Golf
2nd of 6
at Wartburg Spring Invitational
Centennial Oaks
Results | Recap
4/18/14 Final - 6 innings
Softball
0
UW-Stevens Point
8
at UW-Eau Claire
Preview | Box Score | Recap
4/18/14 Final
Softball
2
UW-Stevens Point
7
at UW-Eau Claire
Preview | Box Score | Recap
4/18/14 Final
Women's Tennis
0
UW-River Falls
9
at UW-Eau Claire
Results | Recap
4/18/14 Final
Men's Tennis
3
UW-Eau Claire
6
at UW-La Crosse
Results | Recap
4/18/14 Final-Day 1
Women's Golf
T-2nd of 6
at Wartburg Spring Invitational
Centennial Oaks
Results
4/18/14 Final
Women's Outdoor Track & Field
6th of 9
at Phil Esten Challenge
@ UW-La Crosse
Results | Recap
4/18/14 Final
Men's Outdoor Track & Field
5th of 12
at Phil Esten Challenge
@ UW-La Crosse
Results | Recap
Blugolds Facts

The Blugolds compete in the Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference, part of NCAA Division III