Women's Gymnastics Meet Results

UW-Eau Claire vs. Winona State

Host: Winona State
Date: January 7, 2011
Location: Talbot Gymnasium
Venue: Away Meet
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars UW-Eau Claire
  Balance Beam Winona State
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  UW-Eau Claire 175.675 
2  Winona State 174.600 

 

UW-Eau Claire  (Top)
Head Coach:  Jean DeLisle
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Olivia Aschenbrenner   7.050 9.525 8.800  
 Diana Eisenberg     9.050    
 Karla Hagen 9.125 7.750 8.650    
 Sarah Hulbert 9.350        
 Claire Johnson   9.050      
 Michaela McCamey 9.150 7.800 8.925 8.900 34.775
 Lanai Peer 9.250     8.650  
 Ashley Relopez 8.850     8.675  
 Danielle Schulzetenberg 8.125 7.950 9.075 8.700 33.850
 Cece Solem   7.625 9.350 8.775  
 Team Totals 45.725  40.175  45.925  43.850  175.675

 

Winona State  (Top)
Head Coach:  Beckie Rolbiecki
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Melissa Baudhuin     9.000    
 Lori Crow   7.500      
 Laura Fabian 8.950        
 Katie Gregory     8.625 8.500  
 Jena Jondahl   8.625 9.100 9.225  
 Carolyn Juske 9.275        
 Chelsea Lindeman       7.875  
 Kimberly Miske     9.125    
 Kaci Platz 9.150   8.600 8.800  
 Courtney Rowe   8.300      
 Heather Rummelein 8.500 8.200 8.750 9.400 34.850
 Katie Seehusen   7.300      
 Phyllis Wirs 9.100        
 Stephanie Wojton 8.625     8.450  
 Rebecca Zenner   7.900      
 Team Totals 45.100  40.525  44.600  44.375  174.600

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Sarah Hulbert  UW-Eau Claire 9.350 
2  Carolyn Juske  Winona State 9.275 
3  Lanai Peer  UW-Eau Claire 9.250 
4  Kaci Platz  Winona State 9.150 
4  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 9.150 
6  Karla Hagen  UW-Eau Claire 9.125 
7  Phyllis Wirs  Winona State 9.100 
8  Laura Fabian  Winona State 8.950 
9  Ashley Relopez  UW-Eau Claire 8.850 
10  Stephanie Wojton  Winona State 8.625 
11  Heather Rummelein  Winona State 8.500 
12  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 8.125 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Claire Johnson  UW-Eau Claire 9.050 
2  Jena Jondahl  Winona State 8.625 
3  Courtney Rowe  Winona State 8.300 
4  Heather Rummelein  Winona State 8.200 
5  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 7.950 
6  Rebecca Zenner  Winona State 7.900 
7  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 7.800 
8  Karla Hagen  UW-Eau Claire 7.750 
9  Cece Solem  UW-Eau Claire 7.625 
10  Lori Crow  Winona State 7.500 
11  Katie Seehusen  Winona State 7.300 
12  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 7.050 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 9.525 
2  Cece Solem  UW-Eau Claire 9.350 
3  Kimberly Miske  Winona State 9.125 
4  Jena Jondahl  Winona State 9.100 
5  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 9.075 
6  Diana Eisenberg  UW-Eau Claire 9.050 
7  Melissa Baudhuin  Winona State 9.000 
8  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 8.925 
9  Heather Rummelein  Winona State 8.750 
10  Karla Hagen  UW-Eau Claire 8.650 
11  Katie Gregory  Winona State 8.625 
12  Kaci Platz  Winona State 8.600 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Heather Rummelein  Winona State 9.400 
2  Jena Jondahl  Winona State 9.225 
3  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 8.900 
4  Kaci Platz  Winona State 8.800 
4  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 8.800 
6  Cece Solem  UW-Eau Claire 8.775 
7  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 8.700 
8  Ashley Relopez  UW-Eau Claire 8.675 
9  Lanai Peer  UW-Eau Claire 8.650 
10  Katie Gregory  Winona State 8.500 
11  Stephanie Wojton  Winona State 8.450 
12  Chelsea Lindeman  Winona State 7.875 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Heather Rummelein  Winona State 34.850 
2  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 34.775 
3  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 33.850 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Jan Adkins  Brevet
   Judge 2  Elena Lowery  National
 Bars  Judge 1  Judy Schalk  Brevet
   Judge 2  Sarah Nelson  National
 Beam  Judge 1  Jan Adkins  Brevet
   Judge 2  Sarah Nelson  National
 Floor  Judge 1  Judy Schalk  Brevet
   Judge 2  Elena Lowery  National

 

 PLEASE NOTE: The meet is final and scores are official. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 1/07/2011 at 8:34:10PM
Posted 1/07/2011 at 8:59:02PM Central Standard Time

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
Software from: Beaver Creek Software
Version: 2011.003
Web site: www.beaverlog.com
Telephone: (541) 752-7263
 
Copyright ©2011 by Beaver Creek Software. All rights reserved