Women's Gymnastics Meet Results

UW-Eau Claire vs. UW-Oshkosh

Host: UW-Oshkosh
Date: February 19, 2011
Location: Kolf Sports Center - Oshkosh, WI
Venue: Away Meet
Attendance: 236
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars UW-Eau Claire
  Balance Beam UW-Oshkosh
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  UW-Oshkosh 181.575 
2  UW-Eau Claire 181.550 

 

UW-Eau Claire  (Top)
Head Coach:  Jean DeLisle
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Olivia Aschenbrenner 8.500 9.250 9.425 9.000 36.175
 Rachel Behmer   8.200      
 Diana Eisenberg     9.100    
 Sarah Hulbert 9.250        
 Claire Johnson   9.425      
 Michaela McCamey 8.850 8.825 8.250 9.100 35.025
 Ashley Relopez 9.200     8.700  
 Danielle Schulzetenberg 9.400 8.500 9.150 9.475 36.525
 Molly Senske 9.175   9.050 9.250  
 Cece Solem   8.050 9.100 8.825  
 Team Totals 45.875  44.200  45.825  45.650  181.550

 

UW-Oshkosh  (Top)
Head Coach:  Lauren Karnitz
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Melissa Ashmen   8.375      
 Amanda Bergesen       8.950  
 Paula Delsart     9.275    
 Brittany Fellman 8.900     9.025  
 Stephanie Gorman 9.175        
 Dana Herr 9.225 7.500 8.650    
 Stacie Jenkins 9.075 9.200 9.350 9.400 37.025
 Alexandria Klier   8.250      
 Jill Lindberg 8.875   9.100 9.425  
 Khrystyna Lychagina 9.150   9.375 9.350  
 Ryan Metzger   8.650      
 Abby Zubella   8.900 8.850 9.525  
 Team Totals 45.525  43.375  45.950  46.725  181.575

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 9.400 
2  Sarah Hulbert  UW-Eau Claire 9.250 
3  Dana Herr  UW-Oshkosh 9.225 
4  Ashley Relopez  UW-Eau Claire 9.200 
5  Molly Senske  UW-Eau Claire 9.175 
5  Stephanie Gorman  UW-Oshkosh 9.175 
7  Khrystyna Lychagina  UW-Oshkosh 9.150 
8  Stacie Jenkins  UW-Oshkosh 9.075 
9  Brittany Fellman  UW-Oshkosh 8.900 
10  Jill Lindberg  UW-Oshkosh 8.875 
11  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 8.850 
12  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 8.500 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Claire Johnson  UW-Eau Claire 9.425 
2  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 9.250 
3  Stacie Jenkins  UW-Oshkosh 9.200 
4  Abby Zubella  UW-Oshkosh 8.900 
5  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 8.825 
6  Ryan Metzger  UW-Oshkosh 8.650 
7  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 8.500 
8  Melissa Ashmen  UW-Oshkosh 8.375 
9  Alexandria Klier  UW-Oshkosh 8.250 
10  Rachel Behmer  UW-Eau Claire 8.200 
11  Cece Solem  UW-Eau Claire 8.050 
12  Dana Herr  UW-Oshkosh 7.500 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 9.425 
2  Khrystyna Lychagina  UW-Oshkosh 9.375 
3  Stacie Jenkins  UW-Oshkosh 9.350 
4  Paula Delsart  UW-Oshkosh 9.275 
5  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 9.150 
6  Diana Eisenberg  UW-Eau Claire 9.100 
6  Cece Solem  UW-Eau Claire 9.100 
6  Jill Lindberg  UW-Oshkosh 9.100 
9  Molly Senske  UW-Eau Claire 9.050 
10  Abby Zubella  UW-Oshkosh 8.850 
11  Dana Herr  UW-Oshkosh 8.650 
12  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 8.250 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Abby Zubella  UW-Oshkosh 9.525 
2  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 9.475 
3  Jill Lindberg  UW-Oshkosh 9.425 
4  Stacie Jenkins  UW-Oshkosh 9.400 
5  Khrystyna Lychagina  UW-Oshkosh 9.350 
6  Molly Senske  UW-Eau Claire 9.250 
7  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 9.100 
8  Brittany Fellman  UW-Oshkosh 9.025 
9  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 9.000 
10  Amanda Bergesen  UW-Oshkosh 8.950 
11  Cece Solem  UW-Eau Claire 8.825 
12  Ashley Relopez  UW-Eau Claire 8.700 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Stacie Jenkins  UW-Oshkosh 37.025 
2  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 36.525 
3  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 36.175 
4  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 35.025 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Gay-Anne Valkoun  National
   Judge 2  Laurelyn Harper  Level 10
 Bars  Judge 1  Jane Droese  National
   Judge 2  Jessica Ullstrup  Level 10
 Beam  Judge 1  Jane Droese  National
   Judge 2  Laurelyn Harper  Level 10
 Floor  Judge 1  Gay-Anne Valkoun  National
   Judge 2  Jessica Ullstrup  Level 10

 

 PLEASE NOTE: The meet is final and scores are official. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 2/19/2011 at 5:13:09PM
Posted 2/20/2011 at 12:17:48PM Central Standard Time

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
Software from: Beaver Creek Software
Version: 2011.006
Web site: www.beaverlog.com
Telephone: (541) 752-7263
 
Copyright ©2011 by Beaver Creek Software. All rights reserved
 
Eligibility Information for Incoming Student-Athletes
S M T W T F S
8/22/14 3:00 PM
Women's Soccer
Winona State (Minn.)
at UW-Eau Claire
Scrimmage
Directions
8/23/14 10:00 AM
Football
UW-Eau Claire
at Gustavus Adolphus (Minn.)
Scrimmage
8/29/14 3:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
vs. Univ. of Northwestern-St. Paul
@ St. Joseph, MN
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/29/14 3:30 PM
Women's Tennis
UW-Eau Claire
at UW-Whitewater
8/29/14 5:00 PM
Women's Soccer
UW-Eau Claire
at Hamline University (Minn.)
Live stats
8/29/14 7:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
at Saint Benedict (Minn.)
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/30/14 1:00 PM
Women's Golf
Georgianni Memorial Invite
Eau Claire - Wild Ridge Golf Course
8/30/14 9:00 AM
Women's Tennis
UW-Eau Claire
at UW-Whitewater Tournament
8/30/14 1:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
vs. Concordia-Moorhead (Minn.)
@ St. Benedict
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/30/14 3:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
vs. Augsburg (Minn.)
@ St. Joseph, MN
Saint Benedict Labor Day Tournament
No events to show.
Blugolds Facts

There have been 71 individual national champions in school history