Women's Gymnastics Meet Results

San Jose State Tri-Meet w/Utah State

Host: UW-Eau Claire
Date: January 21, 2011
Location: San Jose, Calif. (Spartan Gym)
Venue: Away Meet
Attendance: 627
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars UW-Eau Claire
  Balance Beam San Jose State University
  Floor Exercise Utah State University
  All Around Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  San Jose State University 194.700 
2  Utah State University 191.350 
3  UW-Eau Claire 181.675 

 

UW-Eau Claire  (Top)
Head Coach:  Jean DeLisle
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Olivia Aschenbrenner   8.550 9.075 9.400  
 Rachel Behmer   6.400      
 Diana Eisenberg     8.475    
 Karla Hagen 9.175   7.800    
 Sarah Hulbert 9.425        
 Claire Johnson   9.300      
 Michaela McCamey 9.225 8.150 9.525 9.150 36.050
 Lanai Peer 9.175     8.650  
 Danielle Schulzetenberg 8.550 8.800 8.975 9.625 35.950
 Molly Senske 9.225     8.200  
 Cece Solem   8.900 9.550 9.325  
 Team Totals 46.225  43.700  45.600  46.150  181.675

 

San Jose State University  (Top)
Head Coach:  Wayne Wright
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Julia Greer     9.625 9.750  
 Cassandra Harrison 9.475 9.675      
 Shanice Howard   9.700 9.400    
 Aubrey Lee 9.625   9.675 9.775  
 Casey McCord       9.800  
 Katie Merritt 9.675 9.725 9.650    
 Lily Swann 9.800 9.775 9.600 9.825 39.000
 Alyssa Telles-Nolan   9.775      
 Katie Valleau 9.650     9.875  
 Thomasina Wallace 9.800 9.600 9.750 9.925 39.075
 Team Totals 48.550  48.650  48.300  49.200  194.700

 

Utah State University  (Top)
Head Coach:  Jeff Richards
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Jackie Dillon 9.600 8.950 9.325 9.775 37.650
 Haley Hogan     9.675    
 Rebecca Holliday 9.600 9.700 8.850    
 Paige Jones 9.725 9.675 9.225 9.825 38.450
 Amelia Montoya 9.325 9.050   9.725  
 Cammi Muhr 8.950   9.300 9.675  
 Christina Nye       9.700  
 Nicole Simoneau   9.675 9.625    
 Rachel Vaske 9.525 9.600   9.700  
 Team Totals 47.775  47.700  47.150  48.725  191.350

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Thomasina Wallace  San Jose State University 9.800 
1  Lily Swann  San Jose State University 9.800 
3  Paige Jones  Utah State University 9.725 
4  Katie Merritt  San Jose State University 9.675 
5  Katie Valleau  San Jose State University 9.650 
6  Aubrey Lee  San Jose State University 9.625 
7  Rebecca Holliday  Utah State University 9.600 
7  Jackie Dillon  Utah State University 9.600 
9  Rachel Vaske  Utah State University 9.525 
10  Cassandra Harrison  San Jose State University 9.475 
11  Sarah Hulbert  UW-Eau Claire 9.425 
12  Amelia Montoya  Utah State University 9.325 
13  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 9.225 
13  Molly Senske  UW-Eau Claire 9.225 
15  Lanai Peer  UW-Eau Claire 9.175 
15  Karla Hagen  UW-Eau Claire 9.175 
17  Cammi Muhr  Utah State University 8.950 
18  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 8.550 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Lily Swann  San Jose State University 9.775 
1  Alyssa Telles-Nolan  San Jose State University 9.775 
3  Katie Merritt  San Jose State University 9.725 
4  Shanice Howard  San Jose State University 9.700 
4  Rebecca Holliday  Utah State University 9.700 
6  Cassandra Harrison  San Jose State University 9.675 
6  Paige Jones  Utah State University 9.675 
6  Nicole Simoneau  Utah State University 9.675 
9  Thomasina Wallace  San Jose State University 9.600 
9  Rachel Vaske  Utah State University 9.600 
11  Claire Johnson  UW-Eau Claire 9.300 
12  Amelia Montoya  Utah State University 9.050 
13  Jackie Dillon  Utah State University 8.950 
14  Cece Solem  UW-Eau Claire 8.900 
15  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 8.800 
16  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 8.550 
17  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 8.150 
18  Rachel Behmer  UW-Eau Claire 6.400 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Thomasina Wallace  San Jose State University 9.750 
2  Aubrey Lee  San Jose State University 9.675 
2  Haley Hogan  Utah State University 9.675 
4  Katie Merritt  San Jose State University 9.650 
5  Julia Greer  San Jose State University 9.625 
5  Nicole Simoneau  Utah State University 9.625 
7  Lily Swann  San Jose State University 9.600 
8  Cece Solem  UW-Eau Claire 9.550 
9  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 9.525 
10  Shanice Howard  San Jose State University 9.400 
11  Jackie Dillon  Utah State University 9.325 
12  Cammi Muhr  Utah State University 9.300 
13  Paige Jones  Utah State University 9.225 
14  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 9.075 
15  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 8.975 
16  Rebecca Holliday  Utah State University 8.850 
17  Diana Eisenberg  UW-Eau Claire 8.475 
18  Karla Hagen  UW-Eau Claire 7.800 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Thomasina Wallace  San Jose State University 9.925 
2  Katie Valleau  San Jose State University 9.875 
3  Lily Swann  San Jose State University 9.825 
3  Paige Jones  Utah State University 9.825 
5  Casey McCord  San Jose State University 9.800 
6  Aubrey Lee  San Jose State University 9.775 
6  Jackie Dillon  Utah State University 9.775 
8  Julia Greer  San Jose State University 9.750 
9  Amelia Montoya  Utah State University 9.725 
10  Christina Nye  Utah State University 9.700 
10  Rachel Vaske  Utah State University 9.700 
12  Cammi Muhr  Utah State University 9.675 
13  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 9.625 
14  Olivia Aschenbrenner  UW-Eau Claire 9.400 
15  Cece Solem  UW-Eau Claire 9.325 
16  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 9.150 
17  Lanai Peer  UW-Eau Claire 8.650 
18  Molly Senske  UW-Eau Claire 8.200 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Thomasina Wallace  San Jose State University 39.075 
2  Lily Swann  San Jose State University 39.000 
3  Paige Jones  Utah State University 38.450 
4  Jackie Dillon  Utah State University 37.650 
5  Michaela McCamey  UW-Eau Claire 36.050 
6  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 35.950 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Jan Harrison  National
   Judge 2  Leesa Berahovich  Level 10
 Bars  Judge 1  Ann Heppner  Brevet
   Judge 2  Chizu Holmes  National
 Beam  Judge 1  Laurie Skelton  National
   Judge 2  Dianne Robinson  National
 Floor  Judge 1  Donna Franzini  National
   Judge 2  Christine Jagoe  Level 10

 

 PLEASE NOTE: The meet is final and scores are official. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 1/21/2011 at 10:18:27PM
Posted 1/21/2011 at 11:56:54PM Central Standard Time

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
Software from: Beaver Creek Software
Version: 2011.005
Web site: www.beaverlog.com
Telephone: (541) 752-7263
 
Copyright ©2011 by Beaver Creek Software. All rights reserved