<153>

Women's Gymnastics Meet Results

Host: UW-Eau Claire
Meet: UW-Whitewater vs. UW-Eau Claire January 22, 2010
Location: McPhee Physical Education Center Home Meet

 

Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars UW-Eau Claire
  Balance Beam UW-Whitewater
  Floor Exercise Judge List

 


Team Standing Top
Place  Team Score 
1  UW-Whitewater 178.675 
2  UW-Eau Claire 174.150 

 


UW-Eau Claire Home
Head Coach:  Jean DeLisle Top
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 RachelAnn Anderson       8.750   
 Rachel Behmer   6.600  8.125     
 Diana Eisenberg     8.475     
 Samantha Howard   8.400    8.900   
 Sarah Hulbert 9.350      7.750   
 Claire Johnson   8.625  7.950     
 Becca Lukanich 9.025  8.050       
 Ashley Relopez 9.125         
 Stephanie Schaedle   8.000       
 Danielle Schulzetenberg 8.650    9.500  9.225   
 Molly Senske 9.100    8.400  8.725   
 Cece Solem 9.425  8.000  8.275  8.675  34.375 
 Team Totals 46.025  41.075  42.775  44.275  174.150 

 


UW-Whitewater
Head Coach:  Jennifer Regan Top
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Leah Applin 8.150         
 Lauren Corrigan   8.250       
 Danielle Doll     9.025     
 Katrin Finch       8.400   
 Traci Jo Korte   8.475    8.925   
 Annie Mix   9.450       
 Allison Nelson 7.900         
 Veronica Overby   8.200  9.075     
 Katie Thompson 9.200    9.150  9.050   
 Justine Weyer 9.225  9.250  9.200  9.350  37.025 
 Siri Wischmann 9.275    8.100  8.550   
 Mary Kate Young 9.325  8.550  7.750  9.100  34.725 
 Team Totals 45.175  43.975  44.550  44.975  178.675 

 


Vault Results Top
Place  Gymnast  Team Score 
1  Cece Solem  UW-Eau Claire 9.425 
2  Sarah Hulbert  UW-Eau Claire 9.350 
3  Mary Kate Young  UW-Whitewater 9.325 
4  Siri Wischmann  UW-Whitewater 9.275 
5  Justine Weyer  UW-Whitewater 9.225 
6  Katie Thompson  UW-Whitewater 9.200 
7  Ashley Relopez  UW-Eau Claire 9.125 
8  Molly Senske  UW-Eau Claire 9.100 
9  Becca Lukanich  UW-Eau Claire 9.025 
10  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 8.650 
11  Leah Applin  UW-Whitewater 8.150 
12  Allison Nelson  UW-Whitewater 7.900 

 


Uneven Parallel Bars Results Top
Place  Gymnast  Team Score 
1  Annie Mix  UW-Whitewater 9.450 
2  Justine Weyer  UW-Whitewater 9.250 
3  Claire Johnson  UW-Eau Claire 8.625 
4  Mary Kate Young  UW-Whitewater 8.550 
5  Traci Jo Korte  UW-Whitewater 8.475 
6  Samantha Howard  UW-Eau Claire 8.400 
7  Lauren Corrigan  UW-Whitewater 8.250 
8  Veronica Overby  UW-Whitewater 8.200 
9  Becca Lukanich  UW-Eau Claire 8.050 
10  Stephanie Schaedle  UW-Eau Claire 8.000 
10  Cece Solem  UW-Eau Claire 8.000 
12  Rachel Behmer  UW-Eau Claire 6.600 

 


Balance Beam Results Top
Place  Gymnast  Team Score 
1  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 9.500 
2  Justine Weyer  UW-Whitewater 9.200 
3  Katie Thompson  UW-Whitewater 9.150 
4  Veronica Overby  UW-Whitewater 9.075 
5  Danielle Doll  UW-Whitewater 9.025 
6  Diana Eisenberg  UW-Eau Claire 8.475 
7  Molly Senske  UW-Eau Claire 8.400 
8  Cece Solem  UW-Eau Claire 8.275 
9  Rachel Behmer  UW-Eau Claire 8.125 
10  Siri Wischmann  UW-Whitewater 8.100 
11  Claire Johnson  UW-Eau Claire 7.950 
12  Mary Kate Young  UW-Whitewater 7.750 

 


Floor Exercise Results Top
Place  Gymnast  Team Score 
1  Justine Weyer  UW-Whitewater 9.350 
2  Danielle Schulzetenberg  UW-Eau Claire 9.225 
3  Mary Kate Young  UW-Whitewater 9.100 
4  Katie Thompson  UW-Whitewater 9.050 
5  Traci Jo Korte  UW-Whitewater 8.925 
6  Samantha Howard  UW-Eau Claire 8.900 
7  RachelAnn Anderson  UW-Eau Claire 8.750 
8  Molly Senske  UW-Eau Claire 8.725 
9  Cece Solem  UW-Eau Claire 8.675 
10  Siri Wischmann  UW-Whitewater 8.550 
11  Katrin Finch  UW-Whitewater 8.400 
12  Sarah Hulbert  UW-Eau Claire 7.750 

 


All Around Results Top
Place  Gymnast  Team Score 
1  Justine Weyer  UW-Whitewater 37.025 
2  Mary Kate Young  UW-Whitewater 34.725 
3  Cece Solem  UW-Eau Claire 34.375 

 


Meet Judges Top
 Vault
 Judge 1 Linda Thorberg Brevet
 Judge 2 Andrea Snyder-Petersen National
 Uneven Parallel Bars
 Judge 1 Robin Ruegg Brevet
 Judge 2 Melissa Hendrix Level 10
 Balance Beam
 Judge 1 Robin Ruegg Brevet
 Judge 2 Andrea Snyder-Petersen National
 Floor Exercise
 Judge 1 Linda Thorberg Brevet
 Judge 2 Melissa Hendrix Level 10

 

 PLEASE NOTE: The meet is final and scores are official. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 1/22/2010 at 8:54:32PM
Posted 1/22/2010 at 8:56:04PM Central Standard Time
 

 

Copyright ©2010 by Beaver Creek Software. All rights reserved
 
Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
  Beaver Creek Software
Version: 2008.005
Web Site: www.beaverlog.com
Voice Telephone: (541) 752-7263
Fax Telephone: (541) 752-5221
Eligibility Information for Incoming Student-Athletes
S M T W T F S
8/29/14 3:30 PM
Women's Tennis
UW-Eau Claire
at UW-Whitewater
8/29/14 3:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
vs. Univ. of Northwestern-St. Paul
@ St. Joseph, MN
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/29/14 5:00 PM
Women's Soccer
UW-Eau Claire
at Hamline University (Minn.)
8/29/14 7:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
at Saint Benedict (Minn.)
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/30/14 1:00 PM
Women's Golf
Georgianni Memorial Invite
Eau Claire - Wild Ridge Golf Course
8/30/14 9:00 AM
Women's Tennis
at UW-Whitewater Tournament
8/30/14 1:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
vs. Concordia-Moorhead (Minn.)
@ St. Benedict
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/30/14 3:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
vs. Augsburg (Minn.)
@ St. Joseph, MN
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/31/14 8:30 AM
Women's Golf
Georgianni Memorial Invite
Eau Claire - Mill Run Golf Course
9/3/14 4:00 PM
Women's Soccer
UW-Eau Claire
at Bethel Univ. (Minn.)
No events to show.
Blugolds Facts

UW-Eau Claire finished 14th in the Directors' Cup for the 2012-13 season