2007 WIAC Cross Country Championships

                          Lake Breeze Golf Course

                           Hosted by UW Oshkosh

                              Winneconne, WI

                            October 27th, 2007

                  ========== WOMENS TEAM SCORE ==========

 

  1.    44  UW-Eau Claire         (  22:39  1:53:12)

====================================

  1      4  Mary Palmer             Jr.   22:16

  2      5  Molly Warner            Sr.   22:24

  3      9  Beth Lutz               Jr.   22:42

  4     12  Hannah Humbach          So.   22:54

  5     14  Amber Hertz             Sr.   22:56

  6   ( 20) Jamie Arentz            So.   23:08

  7   ( 27) Claudia Borlee          Sr.   23:24

 

  2.    49  UW-Platteville        (  22:37  1:53:03)

====================================

  1      3  Jessica Scott           Jr.   21:52

  2      7  Emma Dreis              Jr.   22:33

  3      8  Alli Tank               Fr.   22:36

  4     13  Eileen McGuine          So.   22:55

  5     18  Lindsey Vick            Sr.   23:07

  6   ( 26) Hannah Klinger          Jr.   23:24

  7   ( 29) Trista Baye             Jr.   23:27

 

  3.    77  UW-La Crosse          (  23:00  1:54:57)

====================================

  1      6  Katelyn Williams        So.   22:28

  2     11  Meghan Dugan            So.   22:50

  3     15  Jenna Gerten            Sr.   23:00

  4     22  Lauren Moss             Jr.   23:18

  5     23  Kristen Howe            Sr.   23:21

  6   ( 24) Zoe Browne              So.   23:21

  7   ( 25) Megan Johnson           Jr.   23:24

 

  4.   121  UW-Oshkosh            (  23:12  1:55:59)

====================================

  1      1  Ayla Mitchell           So.   21:27

  2     17  Jessie Scheer           Jr.   23:05

  3     30  Jenny Melville          Sr.   23:28

  4     34  Katie Wondra            Jr.   23:48

  5     39  Jordan Clark-Mand       Fr.   24:11

  6   ( 44) Allison Gehl            Fr.   24:20

  7   ( 46) Brittany Haas           Fr.   24:26

 

  5.   131  UW-Stevens Point      (  23:28  1:57:19)

====================================

  1     10  Hannah Dieringer        Sr.   22:44

  2     21  Ashley Woest            Jr.   23:17

  3     32  Allison Wolter          So.   23:42

  4     33  Kelly Haen              Fr.   23:44

  5     35  Sarah Glunn             Fr.   23:52

  6   ( 37) Sara Rammer             Jr.   23:57

  7   ( 43) Kim Multerer            Fr.   24:17

 

  6.   167  UW-River Falls        (  23:43  1:58:31)

====================================

  1      2  Becca Jordahl           So.   21:29

  2     19  Maria Michaud           Sr.   23:08

  3     47  Carly Eggert            So.   24:30

  4     48  Sandra Kirchner         So.   24:32

  5     51  Stacy Dekkers           Jr.   24:52

  6   ( 57) Christine Peters        Jr.   25:15

  7   ( 58) Amy Follmann            Fr.   25:29

 

  7.   193  UW-Whitewater         (  24:07  2:00:35)

====================================

  1     16  Jennifer Rogers         Sr.   23:02

  2     38  Ashley Pick             Sr.   24:07

  3     40  Eileen Hyland           Fr.   24:11

  4     49  Katie McCabe            So.   24:34

  5     50  Jackie Nett             So.   24:41

  6   ( 53) Jennifer Taylor         So.   24:55

  7   ( 54) Andrea Newman           So.   25:00

 

  8.   202  UW-Stout              (  24:10  2:00:49)

====================================

  1     28  Abbey Ring              Sr.   23:26

  2     36  Bridgette Crozier       Sr.   23:55

  3     41  Rachel Richardson       Jr.   24:12

  4     45  Emily Stenzel           Fr.   24:22

  5     52  Karla Kultgen           Fr.   24:54

  6   ( 55) Michelle Lewis          Jr.   25:00

  7   ( 56) Katie Schneiderman      Fr.   25:09

 

  9.   253  UW-Superior           (  25:06  2:05:28)

====================================

  1     31  Katee Rosburg           Sr.   23:36

  2     42  Jenna Halverson         So.   24:14

  3     59  Emily Dunning           So.   25:39

  4     60  Nancy Hudack            So.   25:46

  5     61  Catherine Schmitt       So.   26:13

  6   ( 62) Natasha Hinzmann        Fr.   26:32

 

 


 

 

 

 

Women's Individual Results

Place TmPl Name Year School Rank 1 Mile Rank 3 Mile Time Pace
1 1 Ayla Mitchell So. UW-Oshkosh 2 5:49 2 17:27 21:26.50 5:46
2 2 Becca Jordahl So. UW-River Falls 1 5:48 1 17:27 21:28.34 5:46
3 3 Jessica Scott Jr. UW-Platteville 3 5:49 3 17:29 21:51.70 5:52
4 4 Mary Palmer Jr. UW-Eau Claire 6 5:56 4 18:02 22:15.88 5:59
5 5 Molly Warner Sr. UW-Eau Claire 8 5:56 5 18:02 22:23.84 6:01
6 6 Katelyn Williams So. UW-La Crosse 14 5:57 6 18:12 22:27.81 6:02
7 7 Emma Dreis Jr. UW-Platteville 11 5:56 8 18:17 22:32.01 6:03
8 8 Alli Tank Fr. UW-Platteville 10 5:56 7 18:16 22:35.76 6:04
9 9 Beth Lutz Jr. UW-Eau Claire 13 5:57 10 18:20 22:41.65 6:06
10 10 Hannah Dieringer Sr. UW-Stevens Point 4 5:53 9 18:20 22:43.89 6:06
11 11 Meghan Dugan So. UW-La Crosse 16 5:57 12 18:25 22:49.64 6:08
12 12 Hannah Humbach So. UW-Eau Claire 36 6:05 16 18:36 22:53.03 6:09
13 13 Eileen McGuine So. UW-Platteville 28 6:02 15 18:35 22:54.16 6:09
14 14 Amber Hertz Sr. UW-Eau Claire 21 5:59 13 18:27 22:55.61 6:09
15 15 Jenna Gerten Sr. UW-La Crosse 17 5:58 14 18:34 22:59.47 6:11
16 16 Jennifer Rogers Sr. UW-Whitewater 5 5:55 11 18:25 23:01.50 6:11
17 17 Jessie Scheer Jr. UW-Oshkosh 19 5:59 22 18:45 23:04.59 6:12
18 18 Lindsey Vick Sr. UW-Platteville 15 5:57 17 18:39 23:06.21 6:12
19 19 Maria Michaud Sr. UW-River Falls 31 6:03 18 18:40 23:07.67 6:13
20 20 Jamie Arentz So. UW-Eau Claire 41 6:07 20 18:44 23:07.93 6:13
21 21 Ashley Woest Jr. UW-Stevens Point 34 6:05 29 18:53 23:16.30 6:15
22 22 Lauren Moss Jr. UW-La Crosse 33 6:04 23 18:45 23:17.51 6:15
23 23 Kristen Howe Sr. UW-La Crosse 9 5:56 19 18:42 23:20.31 6:16
24 24 Zoe Browne So. UW-La Crosse 23 6:01 25 18:51 23:20.68 6:16
25 25 Megan Johnson Jr. UW-La Crosse 12 5:57 21 18:44 23:23.26 6:17
26 26 Hannah Klinger Jr. UW-Platteville 27 6:02 31 18:57 23:23.49 6:17
27 27 Claudia Borlee Sr. UW-Eau Claire 49 6:11 33 18:58 23:23.76 6:17
28 Emily Watson Sr. UW-La Crosse 26 6:02 26 18:51 23:25.03 6:17
29 28 Abbey Ring Sr. UW-Stout 44 6:07 30 18:55 23:25.30 6:17
30 29 Trista Baye Jr. UW-Platteville 29 6:03 28 18:53 23:26.36 6:18
31 30 Jenny Melville Sr. UW-Oshkosh 22 6:00 24 18:51 23:27.29 6:18
32 Kristina Bennwitz Fr. UW-La Crosse 24 6:01 27 18:52 23:29.06 6:18
33 31 Katee Rosburg Sr. UW-Superior 50 6:11 39 19:12 23:35.62 6:20
34 32 Allison Wolter So. UW-Stevens Point 18 5:58 34 19:03 23:41.82 6:22
35 33 Kelly Haen Fr. UW-Stevens Point 42 6:07 38 19:10 23:43.38 6:22
36 Erin Farley Sr. UW-La Crosse 20 5:59 32 18:58 23:44.64 6:23
37 Ellie Lutz Jr. UW-Eau Claire 83 6:24 40 19:16 23:45.20 6:23
38 34 Katie Wondra Jr. UW-Oshkosh 30 6:03 37 19:09 23:47.99 6:24
39 35 Sarah Glunn Fr. UW-Stevens Point 45 6:08 47 19:24 23:51.01 6:24
40 Rachel Boldt Fr. UW-La Crosse 32 6:04 35 19:07 23:51.05 6:24
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Women's Individual Results

Place TmPl Name Year School Rank 1 Mile Rank 3 Mile Time Pace
41 Molly Woodford Fr. UW-Eau Claire 55 6:15 44 19:21 23:54.06 6:25
42 36 Bridgette Crozier Sr. UW-Stout 67 6:20 46 19:22 23:54.78 6:25
43 Elly Prunty So. UW-Eau Claire 37 6:05 36 19:08 23:54.89 6:25
44 37 Sara Rammer Jr. UW-Stevens Point 25 6:02 43 19:19 23:56.65 6:26
45 Bridget Bocher Sr. UW-Eau Claire 39 6:06 41 19:17 24:02.45 6:27
46 Alison Kolinski So. UW-La Crosse 38 6:05 42 19:19 24:05.60 6:28
47 38 Ashley Pick Sr. UW-Whitewater 40 6:06 45 19:22 24:06.94 6:29
48 Jenna Smith So. UW-Eau Claire 63 6:18 49 19:31 24:08.82 6:29
49 39 Jordan Clark-Mand Fr. UW-Oshkosh 48 6:10 53 19:37 24:10.37 6:30
50 40 Eileen Hyland Fr. UW-Whitewater 47 6:09 50 19:32 24:10.53 6:30
51 41 Rachel Richardson Jr. UW-Stout 64 6:19 51 19:33 24:11.39 6:30
52 42 Jenna Halverson So. UW-Superior 68 6:20 56 19:40 24:13.71 6:30
53 43 Kim Multerer Fr. UW-Stevens Point 43 6:07 55 19:40 24:17.00 6:31
54 44 Allison Gehl Fr. UW-Oshkosh 52 6:13 54 19:39 24:19.96 6:32
55 45 Emily Stenzel Fr. UW-Stout 62 6:18 52 19:36 24:21.05 6:32
56 Qynne Kelly Jr. UW-Platteville 56 6:16 57 19:40 24:21.70 6:33
57 46 Brittany Haas Fr. UW-Oshkosh 51 6:13 60 19:44 24:25.45 6:34
58 47 Carly Eggert So. UW-River Falls 65 6:19 61 19:44 24:29.34 6:35
59 Shannon Madigan So. UW-Oshkosh 61 6:18 63 19:47 24:29.82 6:35
60 48 Sandra Kirchner So. UW-River Falls 77 6:23 58 19:42 24:31.21 6:35
61 49 Katie McCabe So. UW-Whitewater 7 5:56 48 19:30 24:33.37 6:36
62 Erica Claas Fr. UW-Stevens Point 46 6:08 62 19:45 24:36.46 6:37
63 50 Jackie Nett So. UW-Whitewater 35 6:05 59 19:43 24:40.06 6:37
64 Heather Sheets Fr. UW-Stevens Point 54 6:15 64 19:49 24:43.39 6:38
65 Molli Springer So. UW-Platteville 81 6:24 66 19:52 24:44.36 6:39
66 51 Stacy Dekkers Jr. UW-River Falls 76 6:23 67 20:00 24:51.81 6:41
67 52 Karla Kultgen Fr. UW-Stout 57 6:16 65 19:49 24:53.15 6:41
68 53 Jennifer Taylor So. UW-Whitewater 70 6:21 72 20:08 24:54.48 6:41
69 Mallory Burk Fr. UW-Oshkosh 66 6:19 70 20:05 24:56.47 6:42
70 Jill Buechel Fr. UW-Stevens Point 73 6:22 76 20:13 24:56.98 6:42
71 Emily Flood Fr. UW-Platteville 60 6:17 69 20:03 24:58.75 6:42
72 54 Andrea Newman So. UW-Whitewater 85 6:25 73 20:08 24:59.16 6:43
73 55 Michelle Lewis Jr. UW-Stout 80 6:23 71 20:07 24:59.81 6:43
74 Toni Morning Sr. UW-Oshkosh 82 6:24 82 20:26 25:08.03 6:45
75 56 Katie Schneiderman Fr. UW-Stout 74 6:23 68 20:01 25:08.03 6:45
76 Jenny Piskor Fr. UW-Oshkosh 53 6:13 74 20:09 25:08.45 6:45
77 Angie Raasch Fr. UW-Stout 79 6:23 77 20:13 25:10.87 6:46
78 Sandy Hause Fr. UW-Stevens Point 72 6:22 81 20:23 25:11.81 6:46
79 Kristy Curry So. UW-Platteville 59 6:17 78 20:13 25:13.06 6:46
80 57 Christine Peters Jr. UW-River Falls 71 6:21 75 20:11 25:14.39 6:47
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com

Women's Individual Results

Place TmPl Name Year School Rank 1 Mile Rank 3 Mile Time Pace
81 Nikki Schoenbeck Jr. UW-Platteville 58 6:16 79 20:19 25:20.29 6:48
82 Cassie Petersen Fr. UW-Oshkosh 69 6:20 80 20:23 25:25.36 6:50
83 58 Amy Follmann Fr. UW-River Falls 84 6:24 84 20:36 25:28.61 6:51
84 Shaunie Krueger Fr. UW-Stevens Point 78 6:23 83 20:32 25:36.09 6:53
85 59 Emily Dunning So. UW-Superior 88 6:33 88 20:51 25:38.74 6:53
86 Tiffany Gardner Jr. UW-River Falls 86 6:27 86 20:47 25:41.96 6:54
87 60 Nancy Hudack So. UW-Superior 89 6:35 87 20:51 25:45.05 6:55
88 Stephanie Libby Fr. UW-Stout 75 6:23 85 20:43 25:57.83 6:58
89 Bonnie Wold Sr. UW-Stout 92 6:46 89 20:54 26:04.07 7:00
90 Erica Schweikert Jr. UW-Stout 93 6:46 91 20:58 26:05.78 7:00
91 61 Catherine Schmitt So. UW-Superior 94 6:46 90 20:55 26:12.19 7:02
92 Laura Murphy Sr. UW-River Falls 98 6:51 92 21:18 26:18.97 7:04
93 Charity Cook So. UW-Stout 96 6:47 94 21:26 26:23.07 7:05
94 62 Natasha Hinzmann Fr. UW-Superior 91 6:40 93 21:21 26:31.32 7:07
95 Katie Wagner Fr. UW-Whitewater 87 6:28 95 21:31 26:37.33 7:09
96 Katie Wirkus So. UW-River Falls 100 6:52 99 21:55 26:56.68 7:14
97 Amber Hibben Fr. UW-Whitewater 90 6:40 96 21:39 26:56.71 7:14
98 Nina Watercott So. UW-River Falls 101 6:52 98 21:54 27:06.89 7:17
99 Alex Haroldson Fr. UW-Whitewater 95 6:47 97 21:54 27:12.57 7:18
100 Nikki Kamperschroe So. UW-Whitewater 97 6:48 100 21:59 27:24.41 7:22
101 Maggie Degroot Fr. UW-Whitewater 99 6:51 101 22:21 27:51.17 7:29
Timing & Results by PrimeTime Race & Event Management, LLC. www.pttiming.com