Licensed to UWSP                       Hy-Tek's Meet Manager 11/2/2010 09:56 AM
                     UWSP_UWEC_STCLD Tri-dual - 10/30/2010                     
                                    Results                                         
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
       St. Cloud State University    218.00          UW Eau Claire                 75.00
 
       UW Stevens Point              164.00          St. Cloud State University    126.00 		
 
       UW Stevens Point              213.00          UW Eau Claire                 70.00                           
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
       St. Cloud State University    191.00          UW Eau Claire                 108.00
 
       St. Cloud State University    195.50          UW Stevens Point              103.50
 
       UW Stevens Point              166.00          UW Eau Claire                 133.00
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Cloud State University-MN  'A'                4:03.97    4:05.25        
     1) Lee, Jasmine 18                 2) Alexander, Amber 20            
     3) Mikrut, Lindsey 19              4) Greene, April 21               
       29.38  1:01.08    31.77  1:08.50    28.34  1:00.12    26.05    55.55
  2 St. Cloud State University-MN  'B'                     NT    4:12.18        
     1) Martinez, Tori 20               2) Rothstein, Shalon 19           
     3) Carmichael, Meghan 19           4) Barbee, Liz 21                 
       30.74  1:02.89    33.49  1:10.58    28.14  1:02.19    26.50    56.52
  3 UW Stevens Point  'B'                                  NT    4:12.64        
     1) Boritzke, Amy                   2) Kading, Kelly                  
     3) May, Ashley                     4) Kuber, Kimberly                
       30.46  1:03.48    32.18  1:08.73    28.03  1:03.65    26.45    56.78
  4 UW Eau Claire-WI  'A'                                  NT    4:15.77        
     1) Hinz, Abby 21                   2) Behrens, Emily 18              
     3) Lindner, Megan 21               4) Fair, Grace 19                 
       30.64  1:03.06    32.97  1:12.44    28.83  1:03.55    26.50    56.72
  5 UW Stevens Point  'C'                                  NT    4:18.16        
     1) Schumacher, Laura               2) Pielow, Madalyn                
     3) Hatfield, Lucy                  4) Boehme, Whitney                
       31.83  1:05.78    32.76  1:10.71    29.96  1:03.90    27.33    57.77
  6 St. Cloud State University-MN  'C'                     NT   x4:18.86        
     1) Hines, Katie 19                 2) Pillsbury, Makenzie 19         
     3) Dietz, Brianna 19               4) Erickstad, Myranda 19          
       31.98  1:06.14    34.21  1:12.91    28.52  1:02.14    26.84    57.67
  7 UW Eau Claire-WI  'B'                                  NT    4:21.77        
     1) Trainor, Alyssa 21              2) Kraft, Kia 20                  
     3) Reilly, Maggie 18               4) Guns, Alaina 20                
       31.63  1:06.06    34.59  1:14.67    29.03  1:02.53    27.38    58.51
  8 UW Stevens Point  'D'                                  NT   x4:27.90        
     1) Eggermont, Lindsey              2) Wilker, Allison                
     3) Bennett, Jennifer E             4) Horner, Ellen                  
       32.64  1:07.54    33.58  1:11.85    30.65  1:07.82    28.54  1:00.69
  9 UW Eau Claire-WI  'C'                                  NT   x4:29.27        
     1) Eggebrecht, Sara 19             2) Schenck, Siera 21              
     3) Smith, Madalynn 21              4) Stewart, Amy 23                
       31.21  1:04.31    35.61  1:15.44    31.55  1:10.38    28.01    59.14
 -- UW Stevens Point  'E'                                  NT   X4:27.59        
     1) Christenson, Kathryn            2) Golla, Lauren                  
     3) Fahrner, Elin                   4) Latimer, Meredith              
       32.25  1:05.17    37.42  1:17.84    29.48  1:04.69    28.07    59.89
 -- UW Stevens Point  'A'                                  NT         DQ        
     1) Nero, Diandra                   2) Bussey, Jennifer               
     3) Clemens, Lisa                   4) Wagner, Andrea                 
       30.69  1:02.69    31.80  1:08.41    27.45  1:00.22    24.55    52.21
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UW Stevens Point  'A'                                  NT    3:33.17        
     1) Olp, Matthew                    2) Forsythe, Vaughn               
     3) Farmer, Ryan                    4) Clapp, Joseph                  
       25.98    53.90    27.62    59.18    24.48    52.85    21.99    47.24
  2 St. Cloud State University-MN  'A'                     NT    3:38.75        
     1) Simson, Bob 19                  2) Howell, Napoleon 21            
     3) Burns, Joe 18                   4) Gregory, Joel 20               
       28.18    57.02    27.50    59.62    24.05    52.94    23.42    49.17
  3 UW Stevens Point  'B'                                  NT    3:39.59        
     1) Hanley, Nickolas                2) Teske, Matthew                 
     3) Rose, Spencer                   4) Drexler, Benjamin              
       27.73    56.99    27.35    59.52    24.94    54.85    22.68    48.23
  4 UW Eau Claire-WI  'A'                                  NT    3:43.40        
     1) Poppele, Jonathan 21            2) Groshens, Corey 20             
     3) Plaetzer, Alexander 20          4) Card, Alex 18                  
       27.52    57.54    27.65  1:00.90    25.19    55.15    23.66    49.81
  5 UW Stevens Point  'C'                                  NT   x3:44.29        
     1) Girdley, Ian                    2) Marcott, Shaun                 
     3) Freiderich, Ross                4) Bisping, Christopher           
       28.15    57.82    27.91  1:00.02    25.56    54.94    24.18    51.51
  6 St. Cloud State University-MN  'B'                     NT    3:48.67        
     1) Hoffman, Paul 22                2) Larch, Mike 19                 
     3) Engfer, Nathan 19               4) Cohoon, Caleb 19               
       28.98    59.03    28.99  1:03.50    25.53    55.87    23.15    50.27
  7 St. Cloud State University-MN  'C'                     NT   x3:48.87        
     1) Stafford, Rob 19                2) Jaholkowski, Alex 20           
     3) Pruss, Mitch 21                 4) Fuller, Andrew 20              
       29.10    59.49    29.40  1:03.78    25.19    55.35    23.55    50.25
  8 UW Stevens Point  'D'                                  NT   x3:50.23        
     1) Grenzow, Lance                  2) Peterson, Jeff                 
     3) Kalupski, Daniel                4) Dougherty, Curran              
       29.69  1:01.52    29.06  1:02.14    25.61    55.29    24.15    51.28
  9 St. Cloud State University-MN  'D'                     NT   x3:55.06        
     1) Henderson, Zach 20              2) Hebbard, Murphy 18             
     3) Pagan, Rob 18                   4) Molnar, Brandon 19             
       29.41  1:01.23    30.04  1:03.64    26.42    58.73    24.11    51.46
 10 UW Eau Claire-WI  'B'                                  NT    4:00.13        
     1) Birkeli, Justin 18              2) Strom, Alexander 18            
     3) Cairo, Ryan 19                  4) Rose, Adam 18                  
       29.85  1:01.52    30.47  1:05.78    26.05    59.79    24.74    53.04
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorvinen, Nicole          20 Uwec-WI                   NT   10:53.83        
      29.62   32.17   32.59   32.47   32.49   32.69   32.83   32.69
      32.71   32.63   32.85   32.78   32.97   33.15   33.25   33.16
      33.13   33.59   33.36   32.70                                
  2 Abraham, Elizabeth A         Uwsp                      NT   10:59.85        
      30.42   33.04   33.33   33.32   33.50   33.20   33.21   33.53
      33.45   33.19   33.35   33.64   33.54   32.68   32.90   33.46
      33.30   32.06   32.75   31.98                                
  3 Nellis, Dayna             19 Huskies-MN          10:58.52   11:04.50        
      30.48   32.98   33.28   33.28   33.28   33.12   33.31   33.60
      33.30   33.52   33.37   33.82   33.80   33.59   33.31   33.32
      33.57   33.31   33.87   32.39                                
  4 Noah, Kelsey              21 Huskies-MN          11:10.07   11:09.93        
      31.12   33.07   34.14   33.64   33.68   33.77   33.72   33.56
      33.62   33.40   33.57   33.44   33.55   33.84   33.93   34.20
      33.77   33.77   33.46   32.68                                
  5 Bakula, Angela            22 Uwec-WI                   NT   11:32.05        
      31.05   33.54   33.93   34.48   34.62   34.85   34.99   35.29
      35.38   35.45   35.29   35.15   35.31   35.09   35.12   34.87
      34.64   34.90   34.21   33.89                                
  6 Kittlstad, Megan             Uwsp                      NT   11:46.89        
      30.92   32.99   33.75   34.38   35.15   35.51   35.29   35.04
      35.36   35.85   35.70   36.26   36.37   36.48   36.85   36.58
      36.41   36.43   36.26   35.31                                
 -- Boosalis, Karen           21 Uwec-WI                   NT  X11:36.69        
      31.48   33.87   34.90   35.16   35.14   35.22   35.22   35.27
      35.04   35.05   35.04   35.08   35.14   35.09   35.20   35.14
      34.91   35.44   35.15   34.15                                
 -- Bartmann, Bobbi J            Uwsp                12:31.42  X12:29.42        
      32.39   35.77   37.14   37.69   37.66   37.63   37.73   37.80
      37.86   38.39   37.59   38.02   38.41   38.15   38.22   38.00
      38.17   38.41   37.87   36.52                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmersten, Joe           21 Huskies-MN          10:25.63   10:22.13        
      27.57   30.88   31.34   31.43   31.56   31.48   31.28   31.57
      31.89   31.57   31.08   31.25   32.04   31.51   31.49   31.29
      31.63   31.27   31.00   29.00                                
  2 Dekkers, Luke                Uwsp                      NT   10:22.92        
      27.89   29.85   30.82   31.21   31.21   31.75   31.72   31.24
      31.68   31.76   31.94   31.92   31.69   31.70   31.64   32.11
      31.58   31.52   30.93   28.76                                
  3 Epperly, Benjamin         18 Uwec-WI                   NT   10:27.25        
      27.13   30.29   31.27   31.14   31.37   31.49   31.21   31.61
      31.81   31.78   31.96   31.82   32.04   32.05   31.66   31.85
      31.91   31.91   31.85   31.10                                
  4 Macalalad, Benjamin       21 Uwec-WI                   NT   10:30.84        
      27.94   31.08   32.08   32.03   31.88   32.11   32.02   32.34
      32.35   32.44   32.24   32.26   32.12   31.88   31.50   30.73
      31.42   31.53   30.88   30.01                                
  5 Lynam, Daniel                Uwsp                      NT   10:42.80        
      27.70   30.50   31.36   31.32   31.36   31.68   31.85   32.20
      32.07   32.22   32.47   32.57   33.22   33.55   33.55   33.27
      33.49   33.34   33.04   32.04                                
  6 Anzion, Will              20 Huskies-MN          10:50.76   10:54.41        
      28.98   31.61   32.97   32.94   33.05   33.38   33.31   33.56
      33.28   33.86   33.45   33.47   33.32   32.65   33.08   33.13
      33.01   32.65   32.81   29.90                                
 -- Madrinich, Nicholas       21 Uwec-WI                   NT  X10:54.28        
      29.02   32.04   32.97   32.91   32.88   33.04   33.35   33.40
      33.12   33.61   33.25   33.39   33.13   33.28   33.51   33.00
      33.31   32.67   32.19   30.21                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hasbrouch, Tessa             Uwsp                      NT    2:00.53        
      27.47   30.24   31.39   31.43                                
  2 Preissel, Casey           23 Uwec-WI                   NT    2:00.90        
      28.62   31.18   31.38   29.72                                
  3 Crandall, Steph           19 Huskies-MN           2:01.90    2:01.48        
      28.59   31.30   30.80   30.79                                
  4 Dietz, Brianna            19 Huskies-MN           2:02.50    2:02.37        
      29.16   31.27   30.72   31.22                                
  5 Steinberg, Nicole            Uwsp                      NT    2:03.77        
      28.85   31.25   31.78   31.89                                
  6 Lickel, Kirsten           21 Uwec-WI                   NT    2:04.12        
      29.32   31.08   31.57   32.15                                
  7 Gibb, Traci                  Uwsp                      NT    2:04.43        
      29.43   31.32   31.84   31.84                                
  8 Fair, Grace               19 Uwec-WI                   NT    2:05.91        
      29.18   32.07   32.44   32.22                                
  9 Baker, Colleen G             Uwsp                 2:07.59   x2:06.03        
      29.81   31.65   31.92   32.65                                
 10 Walter, Erin              20 Huskies-MN           2:05.31    2:06.30        
      29.66   32.08   32.26   32.30                                
 11 Gehrman, Diana            20 Huskies-MN           2:04.88   x2:07.07        
      29.46   32.18   32.94   32.49                                
 12 Guns, Alaina              20 Uwec-WI                   NT   x2:10.16        
      29.48   33.32   34.00   33.36                                
 -- Boelk, Mia                   Uwsp                 2:09.75   X2:07.24        
      29.06   31.99   32.59   33.60                                
 -- Muckler, Naomi            20 Huskies-MN                NT   X2:09.01        
      30.78   32.54   32.88   32.81                                
 -- Horner, Ellen                Uwsp                      NT   X2:11.63        
      30.34   32.89   34.08   34.32                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davy, Samuel                 Uwsp                      NT    1:47.43        
      23.99   26.68   27.96   28.80                                
  2 Goggans, Ryan             20 Huskies-MN                NT    1:49.42        
      25.66   27.93   27.40   28.43                                
  3 Larson, Jake              20 Huskies-MN           1:50.27    1:50.72        
      25.62   28.69   28.42   27.99                                
  4 Miller, Michael           18 Huskies-MN           1:50.92    1:51.80        
      26.89   28.56   28.34   28.01                                
  5 Dougherty, Riley             Uwsp                      NT    1:52.17        
      27.14   28.93   28.41   27.69                                
  6 Mehring, Nicholas         21 Uwec-WI                   NT    1:52.65        
      26.26   28.72   28.95   28.72                                
  7 Fahrenkrog, Jake             Uwsp                      NT    1:54.00        
      26.48   28.90   29.33   29.29                                
  8 Paradeise, Christopher    21 Uwec-WI                   NT    1:54.73        
      26.64   29.14   29.49   29.46                                
  9 Bisping, Christopher         Uwsp                 1:54.85   x1:55.47        
      27.62   28.83   29.08   29.94                                
 10 Gramling, Jacob           20 Uwec-WI                   NT    1:57.30        
      26.00   29.91   30.53   30.86                                
 11 Lickel, Aaron             18 Uwec-WI                   NT   x1:58.11        
      27.64   31.07   30.42   28.98                                
 12 Hauck, Aaron              19 Huskies-MN                NT   x1:58.57        
      26.96   29.71   31.02   30.88                                
 -- Broermann, Shane          19 Huskies-MN           1:56.86   X1:59.26        
      27.23   30.66   30.67   30.70                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jasmine              18 Huskies-MN             59.80    1:01.41        
      30.02   31.39                                                
  2 Finley, Megan             21 Uwec-WI                   NT    1:02.31        
      30.45   31.86                                                
  3 Martinez, Tori            20 Huskies-MN           1:03.09    1:02.67        
      30.94   31.73                                                
  4 Hinz, Abby                21 Uwec-WI                   NT    1:02.91        
      30.91   32.00                                                
  5 Nero, Diandra                Uwsp                      NT    1:03.13        
      31.00   32.13                                                
  6 Boritzke, Amy                Uwsp                 1:03.50    1:03.80        
      30.86   32.94                                                
  7 Eggebrecht, Sara          19 Uwec-WI                   NT    1:04.72        
      31.90   32.82                                                
  8 Pardi, Caitlin            20 Huskies-MN           1:06.24    1:04.81        
      31.28   33.53                                                
  9 Hines, Katie              19 Huskies-MN           1:06.25   x1:05.86        
      32.13   33.73                                                
 10 Schumacher, Laura            Uwsp                      NT    1:06.12        
      32.10   34.02                                                
 11 Trainor, Alyssa           21 Uwec-WI                   NT   x1:07.28        
      32.54   34.74                                                
 12 Bates, Kelly A               Uwsp                 1:07.11   x1:07.46        
      32.64   34.82                                                
 13 Winberg, Erika            20 Uwec-WI                   NT   x1:07.51        
      32.75   34.76                                                
 -- Strom, Stefani               Uwsp                      NT   X1:06.75        
      31.52   35.23                                                
 -- Smith, Marissa            18 Huskies-MN           1:07.01   X1:07.24        
      32.61   34.63                                                
 -- DelGreco, Amelia             Uwsp                      NT   X1:14.09        
      35.61   38.48                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simson, Bob               19 Huskies-MN             56.41      56.16        
      27.39   28.77                                                
  2 Hanley, Nickolas             Uwsp                      NT      57.58        
      28.00   29.58                                                
  3 Girdley, Ian                 Uwsp                      NT      57.74        
      28.20   29.54                                                
  4 Hoffman, Paul             22 Huskies-MN             58.35      57.92        
      28.54   29.38                                                
  5 Stafford, Rob             19 Huskies-MN             58.89      59.29        
      29.34   29.95                                                
  6 Pelishek, Jake               Uwsp                      NT      59.98        
      28.73   31.25                                                
  7 Dahl, Thomas              21 Uwec-WI                   NT    1:00.35        
      29.66   30.69                                                
  8 Grenzow, Lance               Uwsp                      NT   x1:01.25        
      29.81   31.44                                                
  9 Henderson, Zach           20 Huskies-MN           1:00.76   x1:02.04        
      30.19   31.85                                                
 10 Birkeli, Justin           18 Uwec-WI                   NT    1:02.44        
      30.51   31.93                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Amber          20 Huskies-MN           1:09.63    1:08.89        
      32.96   35.93                                                
  2 Bussey, Jennifer             Uwsp                      NT    1:09.40        
      32.97   36.43                                                
  3 Kading, Kelly                Uwsp                      NT    1:09.65        
      33.24   36.41                                                
  4 Funke, Melissa            19 Huskies-MN           1:11.25    1:10.86        
      34.13   36.73                                                
  5 Rothstein, Shalon         19 Huskies-MN           1:10.02    1:11.14        
      33.96   37.18                                                
  5 Pielow, Madalyn              Uwsp                      NT    1:11.14        
      33.50   37.64                                                
  7 Wilker, Allison              Uwsp                      NT   x1:12.69        
      35.37   37.32                                                
  8 Behrens, Emily            18 Uwec-WI                   NT    1:14.65        
      34.91   39.74                                                
  9 Pillsbury, Makenzie       19 Huskies-MN           1:12.54   x1:15.10        
      34.99   40.11                                                
 10 Meyer, Abby               18 Uwec-WI                   NT    1:18.37        
      37.78   40.59                                                
 -- Engen, Kimberly              Uwsp                      NT   X1:19.23        
      37.14   42.09                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Napoleon          21 Huskies-MN           1:00.02      59.88        
      27.97   31.91                                                
  2 Forsythe, Vaughn             Uwsp                      NT    1:00.57        
      28.32   32.25                                                
  3 Teske, Matthew               Uwsp                      NT    1:00.83        
      28.67   32.16                                                
  4 Groshens, Corey           20 Uwec-WI                   NT    1:01.57        
      29.10   32.47                                                
  5 Marcott, Shaun               Uwsp                      NT    1:02.09        
      29.90   32.19                                                
  6 Card, Alex                18 Uwec-WI                   NT    1:02.73        
      29.20   33.53                                                
  7 Peterson, Jeff               Uwsp                      NT   x1:02.90        
      30.14   32.76                                                
  8 Larch, Mike               19 Huskies-MN           1:02.96    1:03.68        
      29.63   34.05                                                
  9 Jaholkowski, Alex         20 Huskies-MN           1:04.52    1:04.34        
      30.30   34.04                                                
 10 Cohoon, Caleb             19 Huskies-MN                NT   x1:06.70        
      31.38   35.32                                                
 11 Hegg, Miles               18 Uwec-WI                   NT    1:08.37        
      31.98   36.39                                                
 12 McGahey, Matthew          19 Uwec-WI                   NT   x1:08.91        
      32.22   36.69                                                
 -- Souers, Andrew               Uwsp                      NT   X1:03.00        
      29.34   33.66                                                
 -- Schmidt, Jesse            23 Uwec-WI                   NT   X1:09.16        
      31.95   37.21                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorvinen, Nicole          20 Uwec-WI                   NT    2:11.75        
      29.71   33.23   34.00   34.81                                
  2 Nellis, Dayna             19 Huskies-MN           2:15.12    2:14.63        
      30.22   33.64   34.87   35.90                                
  3 Carmichael, Meghan        19 Huskies-MN           2:17.00    2:17.36        
      30.27   35.53   35.85   35.71                                
  4 Reilly, Maggie            18 Uwec-WI                   NT    2:23.06        
      31.13   35.54   36.96   39.43                                
  5 Fahrner, Elin                Uwsp                      NT    2:26.83        
      32.53   37.59   38.58   38.13                                
  6 Stewart, Amy              23 Uwec-WI                   NT    2:27.00        
      33.12   37.31   38.94   37.63                                
  7 Schenck, Siera            21 Uwec-WI                   NT   x2:30.30        
      33.10   38.47   39.85   38.88                                
  8 May, Ashley                  Uwsp                      NT    2:30.72        
      32.58   37.08   40.29   40.77                                
  9 Baiotto, Leah A              Uwsp                      NT    2:32.04        
      31.99   36.94   40.22   42.89                                
 -- Gabriel, Emily               Uwsp                      NT   X2:35.48        
      33.70   38.14   40.60   43.04                                
 -- Freeman, Nicole           20 Uwec-WI                   NT        XDQ        
      32.23   37.85   40.69   41.46                                
 -- Hatfield, Lucy               Uwsp                      NT         DQ        
      32.60   36.91                                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spann, Joe                21 Huskies-MN                NT    2:04.61        
      28.08   30.96   32.00   33.57                                
  2 Kalupski, Daniel             Uwsp                      NT    2:06.31        
      28.46   32.21   33.12   32.52                                
  3 Freiderich, Ross             Uwsp                      NT    2:07.36        
      29.10   31.97   32.79   33.50                                
  4 Murnane, Casey               Uwsp                      NT    2:08.13        
      27.67   32.51   34.09   33.86                                
  5 Pruss, Mitch              21 Huskies-MN                NT    2:08.40        
      28.33   32.15   32.94   34.98                                
  6 Plaetzer, Alexander       20 Uwec-WI                   NT    2:09.27        
      28.67   32.35   33.55   34.70                                
  7 Engfer, Nathan            19 Huskies-MN                NT    2:10.25        
      29.14   32.98   34.28   33.85                                
  8 Miller, Michael           18 Huskies-MN                NT   x2:13.43        
      30.51   34.11   35.53   33.28                                
  9 Betterley, Samuel            Uwsp                      NT   x2:14.16        
      30.48   34.02   35.44   34.22                                
 10 Rose, Adam                18 Uwec-WI                   NT    2:17.16        
      30.32   34.43   35.84   36.57                                
 -- Dougherty, Curran            Uwsp                      NT   X2:11.38        
      28.22   33.06   34.50   35.60                                
 -- Pagan, Rob                18 Huskies-MN                NT   X2:11.40        
      28.23   31.99   34.61   36.57                                
 -- Cairo, Ryan               19 Uwec-WI                   NT         DQ        
      29.13   34.28   37.34   53.45                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Julia              20 Uwec-WI                   NT      24.65        
  2 Koetter, Kirsten          20 Huskies-MN             24.60      24.67        
  3 Wagner, Andrea               Uwsp                      NT      24.69        
  4 Nordstrom, Jessica           Uwsp                      NT      25.18        
  5 Domeier, Ali              19 Huskies-MN             25.18      25.26        
  6 Majewski, Ashley             Uwsp                      NT      25.40        
  7 Clemens, Lisa                Uwsp                      NT     x25.87        
  8 Lindner, Megan            21 Uwec-WI                   NT      26.03        
  9 Newgren, Becky            20 Huskies-MN             25.95      26.15        
 10 Peters, Kristin           18 Uwec-WI                   NT      26.20        
 11 Barbee, Liz               21 Huskies-MN             26.42     x26.22        
 12 Meyer, Abby               18 Uwec-WI                   NT     x27.24        
 -- Kuber, Kimberly              Uwsp                      NT     X26.23        
 -- Baker, Colleen G             Uwsp                      NT     X26.78        
 -- Peterson, Aimee           19 Huskies-MN             27.25     X27.79        
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olp, Matthew                 Uwsp                      NT      21.46        
  2 Clapp, Joseph                Uwsp                      NT      21.49        
  3 Emerson, Eric                Uwsp                      NT      21.90        
  4 Burns, Joe                18 Huskies-MN             22.77      22.32        
  5 Drexler, Benjamin            Uwsp                      NT     x22.37        
  6 Hausauer, Jake            19 Huskies-MN             22.94      22.75        
  7 Rotramel, Robb            21 Huskies-MN             22.62      22.78        
  8 Card, Alex                18 Uwec-WI                   NT      22.91        
  9 Fuller, Andrew            20 Huskies-MN             23.77     x22.99        
 10 Dahl, Thomas              21 Uwec-WI                   NT      23.00        
 11 Greene, Daniel            18 Uwec-WI                   NT      23.75        
 12 Hegg, Miles               18 Uwec-WI                   NT     x26.10        
 -- Meyer, Aaron              19 Huskies-MN             24.97     X26.03        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Julia              20 Uwec-WI                   NT      54.06        
      26.16   27.90                                                
  2 Koetter, Kirsten          20 Huskies-MN             55.10      54.34        
      26.43   27.91                                                
  3 Domeier, Ali              19 Huskies-MN             54.10      54.38        
      26.33   28.05                                                
  4 Finley, Megan             21 Uwec-WI                   NT      55.45        
      27.07   28.38                                                
  5 Majewski, Ashley             Uwsp                      NT      56.00        
      27.14   28.86                                                
  6 Greene, April             21 Huskies-MN             56.02      56.24        
      26.97   29.27                                                
  7 Hasbrouch, Tessa             Uwsp                      NT      56.51        
      26.71   29.80                                                
  8 Peters, Kristin           18 Uwec-WI                   NT      57.24        
      27.75   29.49                                                
  9 Erickstad, Myranda        19 Huskies-MN             57.50     x57.70        
      28.54   29.16                                                
 10 Fair, Grace               19 Uwec-WI                   NT     x57.83        
      27.70   30.13                                                
 11 Kuber, Kimberly              Uwsp                      NT      58.61        
      27.97   30.64                                                
 12 Nordstrom, Jessica           Uwsp                      NT     x58.78        
      28.19   30.59                                                
 13 Latimer, Meredith            Uwsp                      NT   x1:00.51        
      28.58   31.93                                                
 -- Boelk, Mia                   Uwsp                      NT     X58.13        
      27.76   30.37                                                
 -- Peterson, Aimee           19 Huskies-MN           1:00.49   X1:01.02        
      29.01   32.01                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davy, Samuel                 Uwsp                      NT      48.07        
      22.87   25.20                                                
  2 Emerson, Eric                Uwsp                      NT      48.13        
      23.40   24.73                                                
  3 Drexler, Benjamin            Uwsp                      NT      49.51        
      23.76   25.75                                                
  4 Gregory, Joel             20 Huskies-MN             50.90      49.71        
      24.23   25.48                                                
  5 Pelishek, Jake               Uwsp                      NT     x50.10        
      23.29   26.81                                                
  6 Hausauer, Jake            19 Huskies-MN             50.69      50.15        
      23.90   26.25                                                
  7 Rotramel, Robb            21 Huskies-MN             49.61      50.24        
      24.09   26.15                                                
  8 Rosier, John              21 Huskies-MN             51.62     x51.11        
      24.65   26.46                                                
  9 Lickel, Aaron             18 Uwec-WI                   NT      51.72        
      24.73   26.99                                                
 10 Greene, Daniel            18 Uwec-WI                   NT      52.04        
      24.82   27.22                                                
 11 Schmidt, Jesse            23 Uwec-WI                   NT      54.66        
      25.80   28.86                                                
 -- Molnar, Brandon           19 Huskies-MN             52.23     X51.82        
      24.78   27.04                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Tori            20 Huskies-MN           2:14.60    2:13.82        
      32.53   33.47   33.56   34.26                                
  2 Nero, Diandra                Uwsp                      NT    2:14.16        
      32.90   33.96   33.91   33.39                                
  3 Preissel, Casey           23 Uwec-WI                   NT    2:17.65        
      32.71   34.78   35.45   34.71                                
  4 Boritzke, Amy                Uwsp                 2:20.20    2:18.61        
      32.66   34.95   35.45   35.55                                
  5 Eggebrecht, Sara          19 Uwec-WI                   NT    2:19.50        
      32.93   35.32   36.01   35.24                                
  6 Hinz, Abby                21 Uwec-WI                   NT    2:19.95        
      32.74   35.46   36.14   35.61                                
  7 Hines, Katie              19 Huskies-MN           2:22.34    2:21.69        
      33.35   35.80   36.66   35.88                                
  8 Trainor, Alyssa           21 Uwec-WI                   NT   x2:22.27        
      33.36   36.18   36.54   36.19                                
  9 Schumacher, Laura            Uwsp                      NT    2:22.31        
      33.35   36.64   36.21   36.11                                
 10 Pardi, Caitlin            20 Huskies-MN           2:24.55    2:23.04        
      33.83   36.31   36.78   36.12                                
 11 Christenson, Kathryn         Uwsp                 2:23.54   x2:23.10        
      34.08   35.82   37.29   35.91                                
 12 Walter, Erin              20 Huskies-MN           2:22.90   x2:24.45        
      34.41   36.14   36.96   36.94                                
 -- Freeman, Nicole           20 Uwec-WI                   NT   X2:22.22        
      33.58   35.75   36.43   36.46                                
 -- Bates, Kelly A               Uwsp                 2:25.70   X2:24.99        
      34.11   36.42   37.74   36.72                                
 -- DelGreco, Amelia             Uwsp                      NT   X2:40.21        
      37.04   40.14   41.64   41.39                                
 -- Smith, Marissa            18 Huskies-MN           2:27.99        XDQ        
      34.73   38.33   38.87   39.08                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girdley, Ian                 Uwsp                      NT    2:03.22        
      30.12   31.79   31.19   30.12                                
  2 Poppele, Jonathan         21 Uwec-WI                   NT    2:03.46        
      29.36   31.60   32.02   30.48                                
  3 Hanley, Nickolas             Uwsp                      NT    2:06.78        
      29.48   32.28   33.35   31.67                                
  4 Simson, Bob               19 Huskies-MN                NT    2:07.00        
      29.75   32.07   33.00   32.18                                
  5 Murnane, Casey               Uwsp                      NT    2:09.32        
      30.42   32.62   33.03   33.25                                
  6 Stafford, Rob             19 Huskies-MN                NT    2:09.71        
      30.59   32.61   33.72   32.79                                
  7 Grenzow, Lance               Uwsp                      NT   x2:12.46        
      30.87   33.10   34.20   34.29                                
  8 Henderson, Zach           20 Huskies-MN                NT    2:14.13        
      32.24   34.03   34.36   33.50                                
  9 Birkeli, Justin           18 Uwec-WI                   NT    2:16.17        
      32.97   34.77   34.97   33.46                                
 10 Madrinich, Nicholas       21 Uwec-WI                   NT    2:22.49        
      33.68   36.15   36.28   36.38                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Funke, Melissa            19 Huskies-MN           2:34.06    2:31.18        
      35.21   38.38   39.00   38.59                                
  2 Bussey, Jennifer             Uwsp                 2:30.62    2:31.38        
      33.97   38.33   39.35   39.73                                
  3 Rothstein, Shalon         19 Huskies-MN           2:35.21    2:35.47        
      35.73   39.58   40.30   39.86                                
  4 Wilker, Allison              Uwsp                      NT    2:36.48        
      36.15   39.67   40.43   40.23                                
  5 Pielow, Madalyn              Uwsp                      NT    2:37.33        
      35.13   39.30   41.34   41.56                                
  6 Pillsbury, Makenzie       19 Huskies-MN                NT    2:39.94        
      36.07   41.28   41.76   40.83                                
  7 Alexander, Amber          20 Huskies-MN           2:42.45   x2:42.30        
      36.10   41.01   42.42   42.77                                
  8 Kraft, Kia                20 Uwec-WI                   NT    2:45.75        
      36.91   41.64   43.32   43.88                                
  9 Golla, Lauren                Uwsp                      NT   x2:47.00        
      37.92   42.49   42.88   43.71                                
 10 Behrens, Emily            18 Uwec-WI                   NT    2:51.39        
      36.82   42.87   45.59   46.11                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Napoleon          21 Huskies-MN                NT    2:14.18        
      30.36   34.17   35.31   34.34                                
  2 Betterley, Samuel            Uwsp                 2:14.72    2:14.87        
      30.75   34.64   34.87   34.61                                
  3 Groshens, Corey           20 Uwec-WI                   NT    2:15.84        
      31.21   34.87   35.36   34.40                                
  4 Marcott, Shaun               Uwsp                      NT    2:15.89        
      30.56   34.23   35.06   36.04                                
  5 Peterson, Jeff               Uwsp                      NT    2:17.25        
      31.29   35.67   35.11   35.18                                
  6 Teske, Matthew               Uwsp                      NT   x2:18.24        
      31.45   35.83   35.94   35.02                                
  7 Palmersten, Joe           21 Huskies-MN                NT    2:18.66        
      31.41   35.86   35.73   35.66                                
  8 Hebbard, Murphy           18 Huskies-MN                NT    2:19.55        
      31.92   34.99   36.32   36.32                                
  9 Strom, Alexander          18 Uwec-WI                   NT    2:24.48        
      32.01   36.47   38.03   37.97                                
 10 Larch, Mike               19 Huskies-MN                NT   x2:25.59        
      31.99   36.46   38.12   39.02                                
 11 Gramling, Jacob           20 Uwec-WI                   NT    2:28.89        
      32.84   37.40   39.18   39.47                                
 12 Hegg, Miles               18 Uwec-WI                   NT   x2:29.17        
      33.58   37.81   39.06   38.72                                
 -- Souers, Andrew               Uwsp                      NT   X2:20.86        
      31.65   35.88   37.22   36.11                                
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorvinen, Nicole          20 Uwec-WI                   NT    5:18.33        
      29.63   32.09   32.66   32.34   32.32   32.33   32.43   32.22
      31.89   30.42                                                
  2 Abraham, Elizabeth A         Uwsp                 5:32.38    5:19.02        
      30.05   32.34   32.89   32.83   32.40   32.02   32.59   32.26
      31.88   29.76                                                
  3 Nellis, Dayna             19 Huskies-MN           5:20.57    5:24.28        
      30.43   32.67   32.99   32.46   32.53   32.70   32.58   32.92
      32.89   32.11                                                
  4 Noah, Kelsey              21 Huskies-MN           5:25.41    5:28.01        
      30.37   32.44   33.06   33.30   33.07   33.35   33.78   33.73
      32.96   31.95                                                
  5 Bakula, Angela            22 Uwec-WI                   NT    5:32.28        
      30.29   33.16   33.92   34.10   33.75   33.76   33.61   33.79
      33.20   32.70                                                
  6 Gehrman, Diana            20 Huskies-MN           5:30.69    5:34.76        
      31.61   33.70   33.62   33.64   33.78   33.92   33.83   33.94
      33.70   33.02                                                
  7 Steinberg, Nicole            Uwsp                      NT    5:36.34        
      30.10   32.84   33.48   33.76   34.16   34.78   34.35   34.80
      34.53   33.54                                                
  8 Muckler, Naomi            20 Huskies-MN           5:33.78   x5:36.93        
      32.07   34.62   34.93   34.05   33.65   33.65   33.57   33.74
      33.71   32.94                                                
  9 Kittlstad, Megan             Uwsp                      NT    5:42.07        
      31.23   33.28   34.21   34.07   34.29   34.84   34.74   35.39
      35.28   34.74                                                
 10 Boosalis, Karen           21 Uwec-WI                   NT    5:42.53        
      31.45   34.58   35.14   35.23   35.24   34.88   34.67   34.77
      34.44   32.13                                                
 11 Gibb, Traci                  Uwsp                      NT   x5:42.69        
      31.84   34.47   34.97   35.28   35.15   35.30   35.35   34.81
      34.38   31.14                                                
 12 Guns, Alaina              20 Uwec-WI                   NT   x5:45.50        
      31.49   35.56   35.22   35.01   35.03   35.00   35.28   34.64
      34.72   33.55                                                
 -- Rothe, Jenn               18 Huskies-MN           5:35.33   X5:29.44        
      29.85   33.02   33.77   33.64   33.09   33.60   33.45   33.51
      33.65   31.86                                                
 -- Alexander, Lauren C          Uwsp                 5:52.10   X5:40.61        
      30.95   33.41   34.52   34.28   34.46   34.42   34.67   35.02
      34.88   34.00                                                
 -- Stewart, Amy              23 Uwec-WI                   NT   X5:47.36        
      31.97   34.53   34.69   34.83   34.94   35.55   35.97   35.47
      35.51   33.90                                                
 -- Bartmann, Bobbi J            Uwsp                      NT   X6:04.77        
      32.22   35.73   36.57   37.10   36.80   37.47   37.59   38.18
      37.29   35.82                                                
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goggans, Ryan             20 Huskies-MN           5:03.59    5:01.41        
      27.59   30.09   30.70   31.25   31.39   30.95   29.51   29.97
      30.26   29.70                                                
  2 Lynam, Daniel                Uwsp                      NT    5:01.83        
      27.67   30.90   30.71   30.57   30.57   30.08   30.03   30.97
      30.78   29.55                                                
  3 Dekkers, Luke                Uwsp                      NT    5:05.54        
      27.18   29.83   31.06   31.42   31.49   31.44   31.07   31.13
      30.44   30.48                                                
  4 Dougherty, Riley             Uwsp                      NT    5:06.99        
      28.24   31.20   31.17   31.14   30.85   31.62   31.28   31.68
      31.09   28.72                                                
  5 Mehring, Nicholas         21 Uwec-WI                   NT    5:07.11        
      27.97   31.10   31.78   31.02   31.39   31.18   31.34   31.56
      31.13   28.64                                                
  6 Epperly, Benjamin         18 Uwec-WI                   NT    5:07.16        
      26.89   30.26   30.90   31.38   31.68   31.46   31.52   31.64
      31.33   30.10                                                
  7 Macalalad, Benjamin       21 Uwec-WI                   NT    5:08.36        
      27.06   29.83   31.47   31.77   31.72   31.87   31.90   31.20
      31.48   30.06                                                
  8 Miller, Michael           18 Huskies-MN           5:04.35    5:12.62        
      28.47   30.96   31.55   31.65   31.77   31.25   31.61   31.99
      32.07   31.30                                                
  9 Fahrenkrog, Jake             Uwsp                      NT   x5:14.21        
      28.66   31.18   31.50   31.57   31.43   32.00   32.20   32.28
      31.98   31.41                                                
 10 Larson, Jake              20 Huskies-MN                NT    5:14.75        
      29.05   32.27   32.48   32.70   32.68   33.35   32.53   31.42
      29.88   28.39                                                
 11 Paradeise, Christopher    21 Uwec-WI                   NT   x5:15.90        
      28.59   31.28   31.98   32.56   31.68   32.34   32.63   32.51
      31.90   30.43                                                
 12 Anzion, Will              20 Huskies-MN           5:14.01   x5:23.08        
      28.91   31.39   32.17   32.77   32.90   33.33   33.16   32.69
      33.52   32.24                                                
 -- Hauck, Aaron              19 Huskies-MN           5:28.76   X5:25.69        
      28.93   32.09   33.23   32.85   32.91   33.33   33.60   33.66
      33.02   32.07                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikrut, Lindsey           19 Huskies-MN           1:01.39    1:00.21        
      28.64   31.57                                                
  2 Crandall, Steph           19 Huskies-MN           1:00.08    1:01.60        
      29.25   32.35                                                
  3 Carmichael, Meghan        19 Huskies-MN           1:00.70    1:02.61        
      29.05   33.56                                                
  4 Reilly, Maggie            18 Uwec-WI                   NT    1:02.96        
      29.13   33.83                                                
  5 Dietz, Brianna            19 Huskies-MN           1:03.32   x1:03.12        
      29.64   33.48                                                
  6 Clemens, Lisa                Uwsp                      NT    1:03.19        
      29.45   33.74                                                
  7 May, Ashley                  Uwsp                      NT    1:04.77        
      29.78   34.99                                                
  8 Lindner, Megan            21 Uwec-WI                   NT    1:04.97        
      30.10   34.87                                                
  9 Boehme, Whitney              Uwsp                      NT    1:06.46        
      30.85   35.61                                                
 10 Winberg, Erika            20 Uwec-WI                   NT    1:07.50        
      31.38   36.12                                                
 11 Smith, Madalynn           21 Uwec-WI                   NT   x1:10.59        
      32.42   38.17                                                
 -- Gabriel, Emily               Uwsp                      NT   X1:09.47        
      32.91   36.56                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farmer, Ryan                 Uwsp                      NT      51.95        
      24.19   27.76                                                
  2 Burns, Joe                18 Huskies-MN             55.13      53.90        
      24.97   28.93                                                
  3 Engfer, Nathan            19 Huskies-MN             55.30      55.46        
      25.48   29.98                                                
  4 Spann, Joe                21 Huskies-MN             55.52      55.53        
      26.32   29.21                                                
  5 Plaetzer, Alexander       20 Uwec-WI                   NT      55.65        
      25.82   29.83                                                
  6 Jaholkowski, Alex         20 Huskies-MN                NT     x55.88        
      25.88   30.00                                                
  7 Rose, Spencer                Uwsp                      NT      56.10        
      26.60   29.50                                                
  8 Kalupski, Daniel             Uwsp                      NT      56.88        
      27.00   29.88                                                
  9 Dougherty, Curran            Uwsp                      NT     x57.14        
      26.93   30.21                                                
 10 Rose, Adam                18 Uwec-WI                   NT      58.97        
      27.31   31.66                                                
 -- Pagan, Rob                18 Huskies-MN             59.29     X58.51        
      27.02   31.49                                                
 
Event 25  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jasmine              18 Huskies-MN           2:11.08    2:12.81        
      28.49   33.15   39.68   31.49                                
  2 Abraham, Elizabeth A         Uwsp                 2:15.07    2:15.84        
      30.45   35.90   39.00   30.49                                
  3 Funke, Melissa            19 Huskies-MN           2:16.57    2:16.84        
      30.80   35.96   38.20   31.88                                
  4 Mikrut, Lindsey           19 Huskies-MN           2:16.84    2:17.19        
      29.38   36.28   40.48   31.05                                
  5 Lickel, Kirsten           21 Uwec-WI                   NT    2:20.42        
      30.12   36.15   41.12   33.03                                
  6 Kraft, Kia                20 Uwec-WI                   NT    2:23.34        
      31.19   36.73   42.36   33.06                                
  7 Schenck, Siera            21 Uwec-WI                   NT    2:23.57        
      31.20   37.48   41.56   33.33                                
  8 Freeman, Nicole           20 Uwec-WI                   NT   x2:24.41        
      31.54   36.84   43.75   32.28                                
  9 Bates, Kelly A               Uwsp                 2:28.64    2:24.43        
      31.24   35.86   43.57   33.76                                
 10 Golla, Lauren                Uwsp                      NT    2:25.20        
      32.60   36.86   42.29   33.45                                
 11 Engen, Kimberly              Uwsp                      NT   x2:33.79        
      34.56   38.69   45.21   35.33                                
 -- Strom, Stefani               Uwsp                      NT   X2:30.96        
      30.97   37.42   47.43   35.14                                
 -- Boosalis, Karen           21 Uwec-WI                   NT   X2:33.03        
      35.13   39.83   44.55   33.52                                
 -- Bennett, Jennifer E          Uwsp                      NT   X2:33.52        
      31.68   38.23   47.30   36.31                                
 
Event 26  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murnane, Casey               Uwsp                      NT    2:04.25        
      27.09   31.02   36.44   29.70                                
  2 Betterley, Samuel            Uwsp                 2:04.93    2:04.87        
      28.02   33.44   34.76   28.65                                
  3 Freiderich, Ross             Uwsp                      NT    2:05.43        
      26.58   32.94   37.05   28.86                                
  4 Hebbard, Murphy           18 Huskies-MN           2:06.58    2:05.87        
      27.16   34.58   35.68   28.45                                
  5 Poppele, Jonathan         21 Uwec-WI                   NT    2:06.67        
      27.30   32.82   36.58   29.97                                
  6 Rose, Spencer                Uwsp                      NT   x2:06.85        
      26.53   32.52   38.18   29.62                                
  7 Palmersten, Joe           21 Huskies-MN                NT    2:07.37        
      27.93   34.72   35.17   29.55                                
  8 Hoffman, Paul             22 Huskies-MN           2:09.73    2:08.73        
      26.81   32.47   39.73   29.72                                
  9 Pruss, Mitch              21 Huskies-MN           2:11.77   x2:09.79        
      27.25   34.08   37.82   30.64                                
 10 Gramling, Jacob           20 Uwec-WI                   NT    2:13.77        
      28.70   35.74   38.26   31.07                                
 11 Strom, Alexander          18 Uwec-WI                   NT    2:13.92        
      29.73   36.48   37.06   30.65                                
 12 Madrinich, Nicholas       21 Uwec-WI                   NT   x2:20.63        
      28.75   36.42   43.06   32.40                                
 -- Souers, Andrew               Uwsp                      NT   X2:04.81        
      26.71   32.26   36.61   29.23                                
 -- Rosier, John              21 Huskies-MN                NT   X2:10.12        
      27.61   33.72   39.54   29.25                                
 
Event 27  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Cloud State University-MN  'A'                3:39.76    3:38.58        
     1) Koetter, Kirsten 20             2) Domeier, Ali 19                
     3) Greene, April 21                4) Crandall, Steph 19             
       26.25    54.40    26.05    55.31    26.06    55.23    25.63    53.64
  2 UW Stevens Point  'A'                                  NT    3:39.09        
     1) Hasbrouch, Tessa                2) Kading, Kelly                  
     3) Majewski, Ashley                4) Wagner, Andrea                 
       26.76    56.39    26.22    55.13    26.19    55.15    24.66    52.42
  3 UW Eau Claire-WI  'A'                                  NT    3:41.34        
     1) Olson, Julia 20                 2) Finley, Megan 21               
     3) Preissel, Casey 23              4) Lickel, Kirsten 21             
       26.15    54.68    26.28    54.68    26.25    54.74    27.15    57.24
  4 UW Stevens Point  'B'                                  NT    3:49.55        
     1) Nordstrom, Jessica              2) Baker, Colleen G               
     3) Steinberg, Nicole               4) Gibb, Traci                    
       27.34    57.69    27.16    57.34    27.02    56.91    27.25    57.61
  5 St. Cloud State University-MN  'B'                     NT    3:51.34        
     1) Barbee, Liz 21                  2) Noah, Kelsey 21                
     3) Erickstad, Myranda 19           4) Rothe, Jenn 18                 
       27.53    57.74    27.19    57.61    27.32    57.66    27.89    58.33
  6 UW Eau Claire-WI  'B'                                  NT    3:53.13        
     1) Peters, Kristin 18              2) Bakula, Angela 22              
     3) Freeman, Nicole 20              4) Meyer, Abby 18                 
       27.81    57.32    28.14    58.15    28.17    59.20    27.33    58.46
  7 St. Cloud State University-MN  'C'                     NT   x3:57.94        
     1) Smith, Marissa 18               2) Gehrman, Diana 20              
     3) Walter, Erin 20                 4) Newgren, Becky 20              
       28.82    59.70    28.40    59.84    28.43    59.40    27.80    59.00
  8 UW Stevens Point  'C'                                  NT   x3:58.97        
     1) Boehme, Whitney                 2) Eggermont, Lindsey             
     3) Horner, Ellen                   4) Kittlstad, Megan               
       28.67    59.09    27.85    58.66    28.81  1:00.44    28.90  1:00.78
  9 UW Stevens Point  'D'                                  NT   x4:12.05        
     1) Fahrner, Elin                   2) DelGreco, Amelia               
     3) Bartmann, Bobbi J               4) Boelk, Mia                     
       30.16  1:02.74    31.96  1:08.06    29.93  1:03.73    27.33    57.52
 -- UW Stevens Point  'E'                                  NT   X4:11.13        
     1) Alexander, Lauren C             2) Latimer, Meredith              
     3) Christenson, Kathryn            4) Gabriel, Emily                 
       30.62  1:03.36    28.92  1:01.45    28.37  1:00.04    31.91  1:06.28
 
Event 28  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UW Stevens Point  'A'                                  NT    3:10.82        
     1) Olp, Matthew                    2) Farmer, Ryan                   
     3) Clapp, Joseph                   4) Davy, Samuel                   
       22.56    47.32    22.62    48.19    22.13    47.52    22.48    47.79
  2 UW Stevens Point  'B'                                  NT    3:16.02        
     1) Forsythe, Vaughn                2) Emerson, Eric                  
     3) Pelishek, Jake                  4) Lynam, Daniel                  
       24.08    49.49    23.03    48.05    23.20    49.18    23.67    49.30
  3 St. Cloud State University-MN  'A'                3:18.49    3:18.68        
     1) Goggans, Ryan 20                2) Hausauer, Jake 19              
     3) Larson, Jake 20                 4) Rotramel, Robb 21              
       24.10    50.41    23.72    48.94    23.49    50.08    23.33    49.25
  4 St. Cloud State University-MN  'B'                     NT    3:22.84        
     1) Gregory, Joel 20                2) Spann, Joe 21                  
     3) Rosier, John 21                 4) Fuller, Andrew 20              
       24.47    50.33    24.83    51.42    24.23    50.82    23.50    50.27
  5 UW Eau Claire-WI  'A'                                  NT    3:25.40        
     1) Lickel, Aaron 18                2) Mehring, Nicholas 21           
     3) Greene, Daniel 18               4) Macalalad, Benjamin 21         
       24.39    51.87    24.59    51.60    24.03    51.33    23.87    50.60
  6 UW Stevens Point  'C'                                  NT   x3:29.19        
     1) Bisping, Christopher            2) Dekkers, Luke                  
     3) Fahrenkrog, Jake                4) Dougherty, Riley               
       24.73    51.82    25.18    52.37    24.54    51.78    25.11    53.22
  7 UW Eau Claire-WI  'B'                                  NT    3:29.50        
     1) Schmidt, Jesse 23               2) Epperly, Benjamin 18           
     3) Dahl, Thomas 21                 4) Paradeise, Christopher 21      
       25.61    53.99    24.39    53.22    23.91    50.68    24.48    51.61
  8 St. Cloud State University-MN  'C'                     NT   x3:31.28        
     1) Molnar, Brandon 19              2) Hauck, Aaron 19                
     3) Broermann, Shane 19             4) Meyer, Aaron 19                
       24.51    51.23    24.20    51.89    24.81    52.51    26.22    55.65
 -- UW Eau Claire-WI  'C'                                  NT   X3:23.99        
     1) Groshens, Corey 20              2) Card, Alex 18                  
     3) Plaetzer, Alexander 20          4) Poppele, Jonathan 21           
       23.96    51.07    24.15    50.63    23.47    49.67    24.71    52.62
 
Event 29  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mrozek, Cassi             21 Huskies-MN            248.65     259.85        
  2 Tracy, Alli               21 Huskies-MN            251.75     234.80        
  3 Nyland, Anna                 Uwsp                      NT     229.30        
  4 Woodson, Mary             18 Huskies-MN            215.85     223.20        
  5 Fitzgerald, Katrina       19 Uwec-WI                   NT     209.60        
  6 Peters, Hannah            19 Huskies-MN            207.50    x206.85        
  7 Schaffer, Elizabeth          Uwsp                      NT     188.10        
  8 Brager, Ashlee               Uwsp                  197.45     175.70        
  9 Moos, Rebecca             20 Uwec-WI                   NT     174.95        
 10 Bensen, Keeley            18 Uwec-WI                   NT     130.20        
 -- Fleming, Courtney         19 Huskies-MN            194.70    X178.33        
 
Event 30  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Chris              20 Huskies-MN            293.20     282.00        
  2 Badilla, Nicholas         19 Uwec-WI                   NT     264.40        
  3 Bennett, Malachi          18 Huskies-MN            278.80     241.75        
  4 Hursh, Leo                   Uwsp                      NT     189.33        
 
Event 31  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mrozek, Cassi             21 Huskies-MN            247.20     229.55        
  2 Nyland, Anna                 Uwsp                      NT     222.90        
  3 Tracy, Alli               21 Huskies-MN            238.60     220.50        
  4 Woodson, Mary             18 Huskies-MN            208.90     212.75        
  5 Schaffer, Elizabeth          Uwsp                      NT     207.15        
  6 Peters, Hannah            19 Huskies-MN            218.35    x189.60        
  7 Moos, Rebecca             20 Uwec-WI                   NT     189.05        
  8 Brager, Ashlee               Uwsp                  181.95     169.00        
  9 Fitzgerald, Katrina       19 Uwec-WI                   NT     167.15        
 10 Bensen, Keeley            18 Uwec-WI                   NT     140.40        
 
Event 32  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Malachi          18 Huskies-MN            238.85     298.60        
  2 White, Chris              20 Huskies-MN            291.90     283.90        
  3 Badilla, Nicholas         19 Uwec-WI                   NT     272.30