UW-Oshkosh Men's & Women's Swimming & Diving
Friday, October 12, 2007 McPhee Physical Education Center Eau Claire, Wis.

Men's Team Scoring

UW-Eau Claire 181, UW-Oshkosh 61

Women's Team Scoring

UW-Eau Claire 179, UW-Oshkosh 52

Event Results

 
#1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 UWEC A 1:58.76
Bodenstein, Maryfrances Diehl, Emily
Kissell, Mari Kleist, Melissa
29.88 33.69 28.06 27.13
2 UWO A 2:01.42
Reichel, Luciana Schettle, Sarah
Tobakos, Brittany Zahour, Julie
30.65 33.26 31.59 25.92
3 UWEC B 2:01.51
Finley, Megan Rivall, Hannah
Spicer, Jenna Trilling, Carolanne
30.51 33.96 30.35 26.69
4 UWEC C 2:01.87
Schenck, Siera Heyes, Lesleigh
Beranek, Lydia Smith, Maddy
30.08 33.69 29.76 28.34
5 UWO B 2:08.88
Lewis, Nicole Gruenke, Genesis
Sommers, Samantha Benetti, Kristen
34.97 35.12 29.11 29.68
6 UWO C 2:13.81
Lensmeyer, Crystal Davis, Jennifer
Nametz, Emma Knight, Freya
35.49 34.90 32.07 31.35
#2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 UWEC A 1:44.58
Poppele, Jonathan Schultz, Matt
Schultz, Peter Simeon, Sampson
27.43 29.83 24.66 22.66
2 UWEC B 1:49.47
Eigner, Bruce Martin, Jared
Mateski, Duane Sogla, Pat
33.12 28.87 24.88 22.60
3 UWO A 1:49.59
Ray, Joshua Behnke, Matt
Patzwald, Jason Ludeman, Kent
28.51 30.74 25.34 25.00
4 UWO B 2:03.98
Stellrecht, Trevor Schendt, Steve
Cipriano, Andrew Czajka, Tim
35.30 31.82 29.11 27.75
#3 Women 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Bakula, Angie UWEC 11:13.07
29.71 32.58 33.38 33.57
33.34 33.70 33.95 33.75
34.32 34.15 33.99 34.35
34.48 34.49 34.54 34.59
33.23 34.07 33.90 32.98
2 Kroger, Amanda UWEC 11:41.68
31.59 33.78 34.56 34.72
35.04 35.54 35.37 35.51
35.55 35.62 35.44 35.14
35.44 35.76 35.99 36.21
35.16 35.46 35.39 34.41
3 Blank, Jaclyn UWEC 11:54.33
32.21 34.79 35.47 35.50
35.94 36.05 36.13 36.29
35.59 36.02 36.17 36.40
35.84 36.32 35.89 36.27
36.18 36.27 35.75 35.25
4 Smith, Danielle UWO 12:49.26
33.24 35.99 38.06 38.25
38.99 38.28 39.43 39.29
39.39 39.19 38.66 38.63
39.51 39.43 38.66 39.80
38.40 38.49 38.91 38.66
5 Zahour, Molly UWO 13:00.83
33.01 36.86 38.23 39.00
39.19 39.40 39.46 39.90
39.71 39.82 39.78 39.95
40.04 40.20 40.53 40.04
39.97 39.19 39.06 37.49
6 Ray, Jessica UWO 13:11.28
33.84 36.92 38.92 39.11
39.41 39.72 40.00 39.95
40.72 40.58 40.37 40.59
40.20 40.35 40.41 40.56
40.46 40.03 40.22 38.92
#4 Men 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Macalalad, Ben UWEC 10:39.06
27.79 30.53 31.98 32.15
32.42 32.34 32.77 32.68
32.66 32.49 31.80 32.05
32.67 32.45 32.54 32.17
32.40 32.47 32.30 30.40
2 Paradeise, Chris UWEC 10:52.30
28.19 30.79 31.92 32.46
33.04 33.04 33.07 33.64
33.32 33.15 33.45 33.49
33.05 32.92 33.19 33.14
33.62 33.19 32.41 31.22
3 Cole, Nicholas UWO 11:09.84
28.37 30.64 32.22 32.95
32.93 33.54 33.46 33.83
34.15 34.70 33.85 34.35
34.20 34.61 34.63 34.72
35.17 34.90 33.72 32.90
4 Draxler, Clark UWEC 11:36.21
30.40 33.29 34.32 34.69
34.71 35.15 35.17 35.16
35.53 35.47 35.20 35.31
34.90 35.25 35.11 34.79
35.54 35.64 35.30 35.28
5 Socha, Adam UWO 13:04.36
31.35 34.80 37.13 38.32
38.85 39.57 40.01 39.85
40.57 40.85 40.97 41.21
40.76 41.17 40.81 40.82
40.66 40.79 40.74 35.13
6 Curley, Ryan UWO 13:13.56
33.30 37.19 38.44 39.30
39.41 40.34 40.17 40.04
40.87 40.21 40.63 40.69
40.72 40.82 40.52 40.56
40.27 41.04 40.14 38.90
#5 Women 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Stewart, Amy UWEC 2:06.83
29.84 31.99 32.46 32.54
2 Kissell, Mari UWEC 2:07.69
29.19 32.03 33.25 33.22
3 Lewis, Katie UWEC 2:12.02
30.13 32.99 34.49 34.41
4 Curtis, Susan UWO 2:15.86
31.53 34.21 34.97 35.15
5 Tobakos, Brittany UWO 2:16.03
31.78 33.84 35.23 35.18
6 Krautkramer, Jana UWO 2:17.91
32.01 34.75 35.88 35.27
*--- Trainor, Alyssa UWEC X2:07.42
29.49 32.19 32.55 33.19
*--- Swanson, Teresa UWEC X2:10.40
30.79 33.01 33.46 33.14
*--- Mace, Alyssa UWEC X2:14.89
31.05 34.41 35.06 34.37
*--- Davis, Jennifer UWO X2:16.23
30.77 34.02 35.51 35.93
*--- Trilling, Carolanne UWEC X2:18.63
32.43 34.66 36.09 35.45
*--- Bartz, Jessalyn UWEC X2:20.81
32.81 35.42 36.21 36.37
*--- Massaro, Marie UWEC X2:22.76
32.09 36.67 37.27 36.73
*--- Benetti, Kristen UWO X2:24.41
32.51 35.66 37.47 38.77
*--- Lewis, Nicole UWO X2:27.47
32.55 37.04 38.83 39.05
#6 Men 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Finley, Patrick UWEC 1:55.02
26.66 29.14 30.27 28.95
2 Mehring, Nicholas UWEC 1:55.44
26.87 29.48 29.88 29.21
3 Mateski, Duane UWEC 1:57.41
26.62 29.17 30.74 30.88
4 Zangil, Justin UWO 2:02.41
27.36 30.84 32.13 32.08
5 Tresine, TJ UWO 2:25.69
32.77 36.10 38.37 38.45
(#6 Men 200 Yard Free)
6 Czajka, Tim UWO 2:33.15
32.14 38.22 40.54 42.25
#7 Women 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Finley, Megan UWEC 26.31
2 Grossklaus, Ann UWEC 26.43
3 Lindner, Megan UWEC 26.60
4 Zahour, Julie UWO 26.76
5 Krajco, Lynnea UWO 27.54
6 Statz, Heather UWO 28.34
*--- Spicer, Jenna UWEC X27.07
*--- Kleist, Melissa UWEC X27.08
*--- Beranek, Lydia UWEC X27.11
*--- Lensmeyer, Crystal UWO X27.79
*--- Stemen, Jessica UWEC X28.31
*--- Storch, Amanda UWO X29.86
*--- Price, Kimberly UWO X30.24
#8 Men 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Simeon, Sampson UWEC 23.14
2 Olson, Brett UWEC 23.17
3 Ray, Joshua UWO 24.02
4 Dahl, Tom UWEC 24.25
5 Ludeman, Kent UWO 25.39
6 Elliot, Ryan UWO 25.70
*--- Hammer, David UWEC X24.88
*--- Murphy, Jake UWO X25.70
*--- Sogla, Pat UWEC X26.23
*--- Monahan, Jacob UWEC X26.62
*--- Stellrecht, Trevor UWO X27.00
*--- Potter, John UWO X27.22
#9 Women 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Diehl, Emily UWEC 2:22.12
30.72 37.67 39.81 33.92
2 Schenck, Siera UWEC 2:24.25
31.14 36.89 42.31 33.91
3 Reichel, Luciana UWO 2:26.52
30.69 36.59 46.16 33.08
4 Heyes, Lesleigh UWEC 2:28.37
31.75 38.92 42.59 35.11
5 Gruenke, Genesis UWO 2:35.18
32.64 41.44 44.91 36.19
6 Schettle, Sarah UWO 2:41.98
34.40 45.31 42.42 39.85
*--- Strub, Andrea UWEC X2:27.06
31.06 38.32 43.65 34.03
*--- Bodenstein, Maryfrances UWEC X2:27.09
31.87 36.09 46.01 33.12
*--- Lambrecht, Jamie UWEC X2:30.23
32.37 37.83 45.17 34.86
*--- Osgood, Randi UWEC X2:30.38
30.34 39.47 44.53 36.04
*--- Rivall, Hannah UWEC X2:30.53
31.51 39.73 44.75 34.54
*--- Cooper, Emily UWEC X2:35.10
34.64 41.88 42.74 35.84
*--- Oelrich, Janna UWO X2:38.07
34.96 41.56 44.26 37.29
*--- Nametz, Emma UWO X2:43.12
34.37 43.72 47.13 37.90
*--- Peebles, Jennifer UWO X2:51.06
35.81 48.27 43.92 43.06
*--- Alitz, Ashley UWEC DQ
33.28 42.81 44.70 35.08
#10 Men 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Poppele, Jonathan UWEC 2:08.24
26.88 32.13 37.95 31.28
2 Schultz, Peter UWEC 2:15.86
29.57 36.87 38.49 30.93
3 Lockwood, Brian UWEC 2:20.87
30.24 36.62 39.93 34.08
4 Patzwald, Jason UWO 2:22.02
29.16 37.69 45.27 29.90
5 Behnke, Matt UWO 2:22.19
30.80 41.04 38.41 31.94
6 Schendt, Steve UWO 2:32.13
32.57 39.77 43.47 36.32
#11 Men 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Chadderon, Jacob UWO 205.20
2 Serum, Carl UWEC 192.75
3 Socha, Alex UWO 155.45
4 Wojta, Samuel UWEC 134.45
#12 Women 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Bakula, Angie UWEC 1:04.94
30.40 34.54
2 Kleist, Melissa UWEC 1:04.96
30.78 34.18
3 Sommers, Samantha UWO 1:06.67
31.97 34.70
4 Swanson, Teresa UWEC 1:07.31
31.76 35.55
5 Smith, Danielle UWO 1:07.84
32.08 35.76
6 Tobakos, Brittany UWO 1:10.38
33.10 37.28
*--- Smith, Maddy UWEC X1:08.85
31.74 37.11
*--- Ortscheid, Hannah UWEC X1:10.35
32.50 37.85
*--- Erickson, Rachael UWEC X1:12.14
33.79 38.35
*--- Alitz, Ashley UWEC X1:12.73
33.85 38.88
*--- Ridge, Hannah UWEC X1:12.88
33.48 39.40
*--- Rivall, Hannah UWEC X1:13.42
33.68 39.74
*--- Nametz, Emma UWO X1:16.07
34.70 41.37
*--- Storch, Amanda UWO X1:20.44
35.04 45.40
*--- Pein, Rebecca UWO X1:37.00
43.12 53.88
#13 Men 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Schultz, Matt UWEC 57.32
26.77 30.55
2 Martin, Jared UWEC 57.44
27.22 30.22
3 Patzwald, Jason UWO 1:00.57
27.84 32.73
4 Elliot, Ryan UWO 1:02.95
28.11 34.84
5 Macalalad, Ben UWEC 1:05.88
29.87 36.01
6 Stellrecht, Trevor UWO 1:16.98
32.65 44.33
#14 Women 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Grossklaus, Ann UWEC 58.29
28.32 29.97
2 Lindner, Megan UWEC 58.80
28.56 30.24
3 Zahour, Julie UWO 59.05
28.50 30.55
4 Blank, Jaclyn UWEC 1:00.21
29.17 31.04
5 Statz, Heather UWO 1:01.69
29.58 32.11
6 Price, Kimberly UWO 1:08.13
31.19 36.94
*--- Lensmeyer, Crystal UWO X1:01.17
29.22 31.95
*--- Stemen, Jessica UWEC X1:01.79
29.71 32.08
*--- Beranek, Lydia UWEC X1:03.04
29.75 33.29
*--- Mace, Alyssa UWEC X1:04.12
30.90 33.22
*--- Salacinski, Rachel UWEC X1:05.51
30.70 34.81
*--- Knight, Freya UWO X1:12.29
33.73 38.56
#15 Men 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Olson, Brett UWEC 51.62
24.68 26.94
(#15 Men 100 Yard Free)
2 Dahl, Tom UWEC 52.58
25.59 26.99
3 Simeon, Sampson UWEC 53.13
26.17 26.96
4 Zangil, Justin UWO 54.71
26.54 28.17
5 Cipriano, Andrew UWO 58.40
27.20 31.20
6 Socha, Adam UWO 59.39
28.35 31.04
*--- Eigner, Bruce UWEC X53.76
25.72 28.04
*--- Colborn, Alex UWEC X53.97
25.77 28.20
*--- Hammer, David UWEC X55.81
26.70 29.11
*--- Draxler, Clark UWEC X55.85
26.51 29.34
*--- Murphy, Jake UWO X57.51
27.67 29.84
*--- Potter, John UWO X1:00.36
28.77 31.59
*--- Monahan, Jacob UWEC X1:02.16
29.69 32.47
#16 Women 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Bodenstein, Maryfrances UWEC 1:03.94
30.90 33.04
2 Finley, Megan UWEC 1:05.49
31.87 33.62
3 Reichel, Luciana UWO 1:06.28
32.45 33.83
4 Schenck, Siera UWEC 1:06.54
32.16 34.38
5 Krajco, Lynnea UWO 1:08.66
33.16 35.50
6 Sommers, Samantha UWO 1:13.06
35.36 37.70
*--- Trainor, Alyssa UWEC X1:07.65
32.95 34.70
*--- Fisher, Sarah UWEC X1:09.80
33.89 35.91
*--- Bartz, Jessalyn UWEC X1:10.56
34.50 36.06
*--- Warnert, Natalie UWEC X1:10.94
34.56 36.38
*--- Lewis, Nicole UWO X1:14.62
36.56 38.06
*--- Wilde, Hilary UWEC X1:15.70
36.58 39.12
*--- Davis, Jennifer UWO X1:16.61
37.43 39.18
#17 Men 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Poppele, Jonathan UWEC 58.93
28.63 30.30
2 Ray, Joshua UWO 1:04.83
31.18 33.65
3 Lockwood, Brian UWEC 1:04.99
31.67 33.32
4 Sogla, Pat UWEC 1:13.33
35.18 38.15
5 Tresine, TJ UWO 1:19.00
39.16 39.84
#18 Women 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Kissell, Mari UWEC 5:38.57
30.43 33.81 34.44 34.77
34.96 34.96 34.38 33.92
34.11 32.79
2 Kroger, Amanda UWEC 5:39.47
31.06 33.49 34.33 34.81
35.07 35.40 34.39 34.40
33.79 32.73
3 Lewis, Katie UWEC 5:51.62
31.77 35.19 35.12 35.55
35.98 36.28 35.80 36.08
35.90 33.95
4 Krautkramer, Jana UWO 6:06.92
33.38 35.57 36.27 36.94
37.68 37.85 37.82 37.54
37.36 36.51
5 Curtis, Susan UWO 6:10.23
32.88 36.41 37.13 36.58
36.99 37.98 37.92 38.44
38.27 37.63
6 Zahour, Molly UWO 6:24.65
33.10 36.90 38.50 39.06
39.80 39.73 40.05 40.15
39.39 37.97
*--- Stewart, Amy UWEC X5:43.45
31.13 33.90 34.53 34.82
35.08 35.22 34.92 35.06
34.94 33.85
*--- Daoust, Andrea UWEC X5:55.84
31.47 34.66 35.49 35.80
36.04 36.54 36.62 36.80
36.90 35.52
*--- Trilling, Carolanne UWEC X5:57.64
32.08 35.14 35.97 35.93
36.30 36.36 36.96 36.85
36.48 35.57
*--- Massaro, Marie UWEC X6:19.09
34.53 37.39 37.09 38.61
38.76 38.29 38.87 39.16
38.88 37.51
*--- Ray, Jessica UWO X6:21.42
33.77 37.51 38.32 38.62
39.19 39.42 39.40 39.41
38.37 37.41
*--- Benetti, Kristen UWO X6:24.53
33.70 36.64 38.11 38.75
39.08 39.70 39.67 39.47
39.31 40.10
*--- Pein, Rebecca UWO X7:23.52
40.61 44.49 44.98 45.24
45.68 44.14 44.98 45.11
44.81 43.48
#19 Men 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Mehring, Nicholas UWEC 5:14.40
28.36 30.72 31.98 32.66
32.07 32.97 31.66 32.02
31.49 30.47
2 Paradeise, Chris UWEC 5:17.41
28.47 31.16 31.97 32.49
33.13 32.94 32.96 32.46
31.95 29.88
3 Cole, Nicholas UWO 5:17.44
27.70 31.10 31.91 32.57
32.85 33.33 32.61 32.77
32.27 30.33
4 Finley, Patrick UWEC 5:24.02
27.94 30.75 31.62 32.85
33.11 33.67 33.42 33.71
34.09 32.86
5 Curley, Ryan UWO 6:27.75
33.24 37.28 38.92 39.81
39.77 40.16 39.68 39.97
40.08 38.84
6 Cipriano, Andrew UWO 6:36.15
30.93 36.20 38.65 40.77
41.43 41.30 42.08 42.46
41.97 40.36
#20 Men 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Chadderon, Jacob UWO 224.55
2 Serum, Carl UWEC 220.90
3 Blaisdell, Brandon UWEC 165.35
4 Wojta, Samuel UWEC 162.25
5 Socha, Alex UWO 156.20
6 Spittler, Kyle UWO 141.55
#21 Women 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Spicer, Jenna UWEC 1:14.50
35.53 38.97
2 Schettle, Sarah UWO 1:14.77
35.45 39.32
3 Diehl, Emily UWEC 1:14.81
34.88 39.93
(#21 Women 100 Yard Breast)
4 Strub, Andrea UWEC 1:17.79
36.25 41.54
5 Oelrich, Janna UWO 1:18.18
36.91 41.27
6 Gruenke, Genesis UWO 1:19.93
37.89 42.04
*--- Osgood, Randi UWEC X1:16.41
35.43 40.98
*--- Heyes, Lesleigh UWEC X1:16.64
36.09 40.55
*--- Peebles, Jennifer UWO X1:18.97
37.19 41.78
*--- Cooper, Emily UWEC X1:21.46
38.04 43.42
#22 Men 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Eigner, Bruce UWEC 1:04.97
30.76 34.21
2 Schultz, Peter UWEC 1:08.86
32.96 35.90
3 Behnke, Matt UWO 1:09.80
32.65 37.15
4 Lockwood, Brian UWEC 1:10.33
33.03 37.30
5 Schendt, Steve UWO 1:12.11
34.09 38.02
6 Ludeman, Kent UWO 1:13.10
34.40 38.70
#23 Women 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 UWEC A 1:46.11
Bakula, Angie Grossklaus, Ann
Lindner, Megan Trainor, Alyssa
26.73 26.22 26.18 26.98
2 UWEC B 1:51.53
Blank, Jaclyn Fisher, Sarah
Stewart, Amy Swanson, Teresa
27.90 28.58 27.39 27.66
3 UWO A 1:51.93
Curtis, Susan Smith, Danielle
Zahour, Molly Krajco, Lynnea
29.19 28.10 28.13 26.51
4 UWEC C 1:54.13
Wilde, Hilary Lambrecht, Jamie
Lewis, Katie Ortscheid, Hannah
29.32 27.84 28.12 28.85
5 UWO B 1:56.23
Statz, Heather Oelrich, Janna
Krautkramer, Jana Ray, Jessica
28.91 28.01 29.10 30.21
6 UWO C 2:07.87
Price, Kimberly Peebles, Jennifer
Knight, Freya Pein, Rebecca
30.55 27.33 31.89 38.10
#24 Men 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 UWEC A 1:32.49
Dahl, Tom Finley, Patrick
Olson, Brett Schultz, Matt
24.12 23.16 22.20 23.01
2 UWEC B 1:41.04
Draxler, Clark Hammer, David
Macalalad, Ben Monahan, Jacob
25.75 24.85 23.72 26.72
3 UWO A 1:44.12
Zangil, Justin Cole, Nicholas
Curley, Ryan Elliot, Ryan
25.30 24.32 25.24 29.26
4 UWEC C 1:49.73
Martin, Jared Mateski, Duane
Mehring, Nicholas Paradeise, Chris
26.60 25.96 29.66 27.51
#25 Women 3 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Myers, Sarah UWEC 213.00
2 Trochinski, Tami UWO 141.20
#26 Women 1 mtr Diving
Name Age Team Finals Score
1 Myers, Sarah UWEC 218.70
2 Trochinski, Tami UWO 161.50