Licensed to Prime Time Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/23/2010 07:19 PM
                     UW Eau Claire Triangular - 1/23/2010                      
                         University of WI - Eau Claire                         
                     Timing & Results by PrimeTime Timing                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Caine, Elizabeth             Uw-Stevens P            7.28       7.53q  1 
  2 Bachinski, Amy               Uw-Eau Clair            7.66       7.82q  2 
  3 Wessels, Lizzie              Uw-Plattevil            7.79       7.85q  2 
  4 Weyers, Brianna              Uw-Stevens P            7.70       7.93q  3 
  5 Nicolai, Melissa             Uw-Eau Clair            7.92       7.95q  1 
  6 Berg, Abbey                  Uw-Eau Clair            8.00       7.96q  1 
  7 Schwonke, Brittany           Uw-Eau Clair            8.39       8.22   3 
  8 Wiltgen, Hilary              Uw-Eau Clair            8.49       8.43   3 
  9 Braastad, Mariah             Uw-Eau Clair                       8.53   1 
 10 Clay, Kelly                  Uw-Eau Clair            8.64       8.54   2 
 11 Orris, Brittany              Uw-Plattevil                       8.69   1 
 
Event 1  Women 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Caine, Elizabeth             Uw-Stevens P            7.53       7.52   10   
  2 Wessels, Lizzie              Uw-Plattevil            7.85       7.78    8   
  3 Weyers, Brianna              Uw-Stevens P            7.93       7.81    6   
  4 Bachinski, Amy               Uw-Eau Clair            7.82       7.83    4   
  5 Berg, Abbey                  Uw-Eau Clair            7.96       7.93    2   
  6 Nicolai, Melissa             Uw-Eau Clair            7.95       7.96    1   
 
Event 2  Men 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Oyawiri, Lynn                Uw-Plattevil            6.48       6.58q  1 
  2 Olp, Jordan                  Uw-Plattevil                       6.69q  1 
  3 Owens, Kelvin                Uw-Plattevil            6.56       6.72q  2 
  4 Goffinet, Casey              Uw-Plattevil            6.68       6.73q  3 
  5 Kehoe, Spencer               Uw-Eau Clair                       6.75q  4 
  6 Drida, Tom                   Uw-Plattevil            6.75       6.78q  1 
  7 Heath, Austin                Uw-Eau Clair            6.67       6.80   4 
  8 Gerver, Andy                 Uw-Eau Clair                       6.80   2 
  9 Janke, Justin                Unattached              6.61       6.81   3 
 10 Sebranek, Mitch              Uw-Eau Clair                       6.84   3 
 11 Egan, Cody                   Uw-Plattevil            6.78       6.85   2 
 12 Thomas, Jordan               Uw-Plattevil                       6.86   4 
 13 Bader, Mark                  Uw-Eau Clair                       6.86   1 
 14 Bischoff, Matt               Uw-Plattevil            6.67       6.87   4 
 15 Hrubes, Aaron                Uw-Plattevil            6.93       6.88   4 
 16 McDonough, Aaron             Uw-Eau Clair            6.90       6.88   4 
 17 Powers, Dan                  Uw-Eau Clair                       6.91   3 
 18 Stuckey, Ben                 Uw-Stevens P            6.94       7.03   3 
 19 Nooker, Adam                 Uw-Stevens P            6.74       7.05   1 
 20 Cosby, Jordan                Uw-Plattevil                       7.06   2 
 
Event 2  Men 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Oyawiri, Lynn                Uw-Plattevil            6.58       6.60   10   
  2 Kehoe, Spencer               Uw-Eau Clair            6.75       6.67    8   
  3 Owens, Kelvin                Uw-Plattevil            6.72       6.68    6   
  4 Goffinet, Casey              Uw-Plattevil            6.73       6.71    4   
  5 Drida, Tom                   Uw-Plattevil            6.78       6.73    2   
  6 Olp, Jordan                  Uw-Plattevil            6.69       6.73    1   
 
Event 3  Women 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kline, Erin                  Uw-Stevens P            8.77       8.88q  1 
  2 Schoenfelder, Erin           Uw-Eau Clair            8.98       9.05q  3 
  3 Miresse, Kim                 Uw-Eau Clair            9.19       9.13q  1 
  4 Ethier, Gabrielle            Uw-Plattevil            8.92       9.17q  3 
  5 Lewin, Alexa                 Uw-Stevens P            9.14       9.31q  1 
  6 Sarafin, Bridget             Uw-Eau Clair            9.96       9.37q  2 
  7 Baranek, Michelle            Uw-Eau Clair           10.13       9.45   1 
  8 Meyer, Katie                 Uw-Stevens P            9.77       9.83   3 
  9 Rako, Joy                    Uw-Eau Clair                       9.86   2 
 10 Gronowski, Tracey            Uw-Plattevil            9.77       9.89   3 
 11 Clay, Kelly                  Uw-Eau Clair           10.45      10.09   3 
 12 Welsh, Karen                 Uw-Plattevil           10.19      10.16   1 
 13 Craig, Courtney              Uw-Eau Clair           10.22      10.16   2 
 -- Vangen, Keturah              Uw-Plattevil            9.36        DNF   2 
 
Event 3  Women 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kline, Erin                  Uw-Stevens P            8.88       8.75   10   
  2 Schoenfelder, Erin           Uw-Eau Clair            9.05       9.04    8   
  3 Miresse, Kim                 Uw-Eau Clair            9.13       9.10    6   
  4 Ethier, Gabrielle            Uw-Plattevil            9.17       9.16    4   
  5 Lewin, Alexa                 Uw-Stevens P            9.31       9.28    2   
  6 Sarafin, Bridget             Uw-Eau Clair            9.37       9.61    1   
 
Event 4  Men 55 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Dellemann, Mike              Uw-Stevens P            7.72       7.83q  1 
  2 Keyes, Patrick               Uw-Eau Clair            7.92       7.84q  3 
  3 Riggs, Kris                  Uw-Stevens P            7.92       8.05q  2 
  4 Bolton, Adam                 Uw-Plattevil            8.13       8.16q  2 
  5 Lightfoot, Arabin            Uw-Eau Clair            8.02       8.16q  3 
  6 Mestelle, Bart               Uw-Eau Clair            8.25       8.24q  1 
  7 Floyd, Corrie                Uw-Eau Clair            8.36       8.25   3 
  8 Storsveen, Andrew            Uw-Eau Clair            8.42       8.26   2 
  9 Gerver, Andy                 Uw-Eau Clair            8.34       8.30   3 
 10 Sebranek, Mitch              Uw-Eau Clair            8.67       8.31   1 
 11 Loferski, Aaron              Uw-Plattevil            8.14       8.34   1 
 12 Simon, Noah                  Uw-Plattevil            8.31       8.57   2 
 13 Koenig, Dan                  Uw-Eau Clair            8.51       9.31   1 
 14 Swanson, Patrick             Uw-Eau Clair                      10.41   2 
 
Event 4  Men 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Keyes, Patrick               Uw-Eau Clair            7.84       7.78   10   
  2 Dellemann, Mike              Uw-Stevens P            7.83       7.88    8   
  3 Riggs, Kris                  Uw-Stevens P            8.05       8.05    6   
  4 Lightfoot, Arabin            Uw-Eau Clair            8.16       8.14    4   
  5 Mestelle, Bart               Uw-Eau Clair            8.24       8.17    2   
  6 Bolton, Adam                 Uw-Plattevil            8.16       8.28    1   
 
Event 5  Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Roberts, Claire              Uw-Stevens P         5:05.14    4:57.26   10   
  2 Humbach, Hannah              Uw-Eau Clair         5:10.00    4:58.94    8   
  3 Tank, Ann                    Uw-Plattevil         5:12.00    5:14.05    6   
  4 Easker, Beth                 Uw-Eau Clair         5:12.00    5:14.16    4   
  5 Smith, Jenna                 Uw-Eau Clair         5:20.00    5:21.45    2   
  6 Palmer, Kelly                Uw-Eau Clair         5:28.00    5:25.15    1   
  7 Glunn, Sarah                 Uw-Stevens P         5:19.14    5:26.26  
  8 Hause, Sandy                 Uw-Stevens P         5:26.14    5:28.04  
  9 Sybilrud, Alyssa             Uw-Eau Clair         5:13.00    5:36.37  
 10 Kempfert, Becky              Uw-Plattevil         5:45.00    5:41.43  
 11 Blahnik, Nicole              Uw-Eau Clair         5:35.00    5:41.93  
 12 Arentz, Jamie                Uw-Eau Clair         5:34.00    5:42.40  
 13 Brunshidle, Michelle         Uw-Eau Clair         5:42.00    5:43.11  
 14 Miller, Michaela             Uw-Eau Clair         5:44.00    5:43.13  
 15 Petersen, Deana              Uw-Eau Clair         5:58.00    5:46.19  
 16 Pietila, Nickey              Uw-Eau Clair         5:59.00    6:00.49  
 
Event 6  Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Litsheim, David              Uw-Stevens P         4:20.00    4:13.16   10   
  2 Klein, Patrick               Uw-Plattevil         4:19.70    4:14.30    8   
  3 Richert, Phil                Uw-Stevens P         4:18.31    4:17.14    6   
  4 Schaefer, Nick               Uw-Stevens P         4:23.40    4:19.91    4   
  5 Lang, Adam                   Uw-Stevens P         4:26.30    4:21.70    2   
  6 Nechuta, Derek               Uw-Stevens P         4:20.14    4:22.73    1   
  7 Hasenstein, Sean             Uw-Stevens P         4:26.30    4:23.48  
  8 Heroux, Joel                 Uw-Stevens P         4:27.20    4:24.13  
  9 Zander, Jake                 Uw-Eau Clair         4:25.10    4:24.27  
 10 Thornburg, Tim               Uw-Stevens P         4:22.14    4:25.48  
 11 Borglin, Michael             Uw-Eau Clair         4:36.00    4:26.90  
 12 Witkowski, Terry             Uw-Stevens P         4:22.00    4:28.91  
 13 Pliska, John                 Uw-Stevens P         4:29.57    4:29.15  
 14 Mitchell, Mark               Uw-Stevens P         4:26.40    4:29.35  
 15 Clark, Scott                 Uw-Plattevil         4:34.66    4:29.62  
 16 Finnel, Brian                Uw-Stevens P         4:32.00    4:31.28  
 17 Dworak, Brandon              Uw-Stevens P         4:26.40    4:31.55  
 18 Stuckey, Benjamin            Uw-Plattevil         4:27.77    4:33.65  
 19 Flyte, Adam                  Uw-Eau Clair         4:22.30    4:42.28  
 
Event 7  Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bruhn, Nikki                 Uw-Stevens P        21:00.00   20:04.15   10   
  2 Renner, Ilse                 Uw-Eau Clair        19:58.00   20:34.72    8   
 
Event 8  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Swimm, Anthony               Uw-Plattevil        16:22.70   15:48.65   10   
  2 Borneman, Matt               Uw-Plattevil                   16:01.15    8   
  3 Rafferty, Connor             Uw-Eau Clair        16:01.00   16:03.17    6   
  4 Runzheimer, Aric             Uw-Eau Clair        16:00.00   16:03.38    4   
  5 Borden, Michael              Uw-Eau Clair        16:10.00   16:25.44    2   
  6 Lillie, Ted                  Unattached          16:00.00  X16:35.54  
 
Event 9  Women 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Uw-Platteville  'A'                               1:49.27    1:54.59   10   
 
Event 10  Men 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Uw-Platteville  'A'                               1:33.00    1:36.43   10   
 
Event 11  Women 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Emberts, Talisa              Uw-Eau Clair         1:00.91    1:00.53   1  10   
  2 Czarnecki, Chelsea           Uw-Stevens P         1:03.20    1:01.68   1   8   
  3 Baker, Liz                   Uw-Plattevil         1:01.26    1:02.89   1   6   
  4 Saager, Corinna              Uw-Eau Clair         1:01.84    1:03.54   1   4   
  5 Bautch, Kaleah               Uw-Stevens P         1:07.70    1:06.66   2   2   
  6 Jozik, Natalie               Uw-Plattevil                    1:06.98   2   1   
  7 VandeHei, Julia              Uw-Stevens P         1:07.70    1:08.26   2 
  8 Sullivan, Shaunna            Uw-Stevens P         1:08.00    1:11.48   2 
 
Event 12  Men 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Scott-Keyser, Zach           Uw-Stevens P           51.00      50.12   1  10   
  2 Mackin, Patrick              Uw-Eau Clair           50.85      51.19   1   8   
  3 Braunschweig, Tim            Uw-Eau Clair           50.98      51.41   1   6   
  4 Kelly, Nate                  Uw-Eau Clair           51.48      51.80   2   4   
  5 Richardson, Marty            Uw-Eau Clair           51.21      51.83   2   2   
  6 Farrell, Ben                 Uw-Plattevil           53.33      52.08   4   1   
  7 White, Justin                Uw-Eau Clair           51.04      52.30   1 
  8 Ziegler, Matthew             Uw-Plattevil           52.52      52.55   3 
  9 Neuman, Ethan                Uw-Stevens P           53.00      53.00   3 
 10 Cook, Robert                 Uw-Plattevil           53.15      53.39   3 
 11 Jacobs, Andy                 Uw-Stevens P           52.19      53.61   2 
 12 Peterson, Andrew             Uw-Stevens P           52.25      53.67   2 
 13 Hartman, Travis              Uw-Plattevil           54.08      53.82   4 
 14 Lindholm, Spencer            Uw-Eau Clair           52.37      53.99   2 
 15 Floyd, Corrie                Uw-Eau Clair           53.83      54.52   4 
 16 VandenBush, Josh             Uw-Plattevil           56.14      55.38   4 
 17 Bryant, Jeffrey              Uw-Stevens P           52.50      56.18   3 
 
Event 13  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Gina                  Uw-Plattevil         2:24.80    2:22.54   10   
  2 Humbach, Hannah              Uw-Eau Clair         2:22.00    2:25.28    8   
  3 Folbrecht, Kathleen          Uw-Stevens P         2:20.00    2:25.93    6   
  4 Curry, Kristy                Uw-Plattevil         2:24.23    2:27.04    4   
  5 Sawyer, Madison              Uw-Eau Clair         2:28.00    2:29.01    2   
  6 Kuber, Kristin               Uw-Stevens P         2:22.14    2:31.17    1   
  7 Orlando, Nikki               Uw-Stevens P         2:29.78    2:31.33  
  8 Weisman, Sara                Uw-Plattevil         2:28.85    2:31.62  
 
Event 14  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fischer, Wes                 Uw-Eau Clair         1:58.00    1:57.77   10   
  2 Sol, Andy                    Uw-Eau Clair         1:58.90    1:57.94    8   
  3 Steiner, Alex                Uw-Stevens P         1:58.50    1:59.07    6   
  4 Adkinson, Alex               Unattached           1:59.80   X1:59.69  
  5 Seipel, Logan                Uw-Stevens P         2:00.00    2:01.82    4   
  6 Wright, Andrew               Uw-Plattevil         2:02.38    2:04.48    2   
  7 Mersberger, Reese            Uw-Plattevil         2:03.53    2:04.62    1   
  8 Duckow, Nick                 Uw-Stevens P         2:02.00    2:04.95  
  9 Stelter, Anthony             Uw-Plattevil                    2:05.64  
 10 Schwinn, Josh                Uw-Stevens P         2:02.60    2:06.23  
 11 Kaminski, Frank              Uw-Plattevil         2:04.18    2:06.24  
 
Event 15  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Caine, Elizabeth             Uw-Stevens P           26.43      27.08   1  10   
  2 Schneider, Cassie            Uw-Plattevil           27.08      27.28   1   8   
  3 Porter, Carshella            Uw-Plattevil                      27.44   4   6   
  4 Suckow, Hayley               Uw-Eau Clair           27.13      27.64   1   4   
  5 Lewin, Alexa                 Uw-Stevens P           28.80      28.76   2   2   
  6 Berg, Abbey                  Uw-Eau Clair           28.69      28.77   2   1   
  7 Weyers, Brianna              Uw-Stevens P                      28.81   4 
  8 Nicolai, Melissa             Uw-Eau Clair           29.54      29.06   3 
  9 Wessels, Lizzie              Uw-Plattevil           29.78      29.13   3 
 10 Ethier, Gabrielle            Uw-Plattevil           28.14      29.21   1 
 11 Gronowski, Tracey            Uw-Plattevil           30.39      30.13   3 
 12 Kline, Erin                  Uw-Stevens P           28.80      30.36   2 
 13 Schwonke, Brittany           Uw-Eau Clair           30.84      30.49   3 
 14 Wiltgen, Hilary              Uw-Eau Clair           31.08      30.79   3 
 15 Braastad, Mariah             Uw-Eau Clair                      31.20   4 
 16 Moll, Ellyssa                Uw-Plattevil           31.90      32.09   4 
 
Event 16  Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Heath, Austin                Uw-Eau Clair           23.13      23.46   1  10   
  2 Sebranek, Mitch              Uw-Eau Clair           23.31      23.69   2   8   
  3 Owens, Kelvin                Uw-Plattevil           24.59      23.72   4   6   
  4 Thomas, Jordan               Uw-Plattevil           23.91      23.72   3   4   
  5 Kelly, Nate                  Uw-Eau Clair           23.00      23.77   1   2   
  6 Braunschweig, Tim            Uw-Eau Clair           23.21      23.78   1   1   
  7 Lightfoot, Arabin            Uw-Eau Clair           23.79      23.82   2 
  8 Ziegler, Matthew             Uw-Plattevil           24.08      23.89   3 
  9 Kehoe, Spencer               Uw-Eau Clair           24.56      23.90   4 
 10 Egan, Cody                   Uw-Plattevil           23.17      23.91   1 
 11 Farrell, Ben                 Uw-Plattevil           24.00      23.93   3 
 12 Oyawiri, Lynn                Uw-Plattevil           22.85      24.00   1 
 13 Nicholson, Nick              Uw-Eau Clair                      24.22   5 
 14 Marmar, Jeff                 Uw-Eau Clair                      24.26   4 
 15 McDonough, Aaron             Uw-Eau Clair           24.11      24.29   3 
 16 Parrott, Keegan              Uw-Eau Clair                      24.33   5 
 17 Higgins, Matt                Uw-Eau Clair           23.87      24.42   2 
 18 Hartje, Matt                 Uw-Eau Clair                      24.47   5 
 19 Nooker, Adam                 Uw-Stevens P           24.00      24.81   3 
 20 Stuckey, Ben                 Uw-Stevens P           24.62      25.48   4 
 
Event 17  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Haen, Kelly                  Uw-Stevens P        10:22.45   10:35.41   10   
  2 Prunty, Elly                 Uw-Eau Clair        10:48.00   10:35.82    8   
  3 Wolter, Allison              Uw-Stevens P        10:25.23   10:37.67    6   
  4 Rindy, Kacey                 Uw-Eau Clair        10:52.00   10:48.11    4   
  5 Ho, Margaret                 Uw-Eau Clair        10:47.00   10:49.68    2   
  6 Ausloos, Abby                Uw-Stevens P        11:06.14   10:51.24    1   
  7 Woodford, Molly              Uw-Eau Clair        10:53.00   11:11.01  
  8 Krueger, Shaun               Uw-Stevens P        11:06.44   11:27.06  
  9 Mauer, Ashlyn                Uw-Eau Clair        11:15.00   11:40.96  
 10 McGuine, Eileen              Uw-Plattevil                   11:49.28  
 11 Dreis, Emma                  Uw-Plattevil        11:09.00   11:52.92  
 12 Dorton, Steph                Uw-Plattevil        11:57.00   11:56.91  
 13 Lowe, Carin                  Uw-Plattevil        12:22.00   12:02.94  
 14 Dantinne, Brittany           Uw-Stevens P                   12:21.48  
 15 Knutson, Megan               Uw-Plattevil                   12:42.68  
 16 Coughlin, Sarah              Uw-Stevens P        13:23.46   12:52.75  
 17 Benson, Laura                Uw-Plattevil                   12:53.14  
 18 Nyberg, Courtney             Uw-Stevens P        13:30.00   13:28.50  
 19 Krzykowski, Julie            Uw-Stevens P        13:30.00   13:54.60  
 
Event 18  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kann, Brent                  Uw-Eau Clair         8:48.00    8:41.37   10   
  2 Hetke, Paul                  Unattached           8:55.00   X8:41.55  
  3 Hall, Kevin                  Uw-Eau Clair         8:50.00    8:43.28    8   
  4 Clift, Bill                  Uw-Plattevil         8:58.98    8:52.21    6   
  5 Dahms, Tim                   Uw-Plattevil         8:55.34    9:03.67    4   
  6 Houk, Spencer                Uw-Stevens P         9:00.00    9:13.45    2   
  7 Thompson, Dan                Uw-Stevens P         9:14.34    9:13.51    1   
  8 Thornton, Thomas             Uw-Plattevil         9:19.40    9:13.53  
  9 Sanders, Mark                Uw-Eau Clair         9:01.00    9:16.51  
 10 Cooper, Evan                 Uw-Stevens P         9:14.40    9:17.93  
 11 Easker, Aaron                Uw-Eau Clair         9:10.00    9:18.08  
 12 Pearson, Ben                 Uw-Eau Clair         9:02.00    9:19.80  
 13 Wieland, Josh                Uw-Eau Clair         9:00.00    9:25.35  
 14 Casey, Neal                  Uw-Stevens P         9:24.20    9:27.98  
 15 Frederick, Josh              Unattached           9:30.00    9:31.46  
 16 James, Jacob                 Uw-Plattevil                    9:31.70  
 17 Dietercht, Andy              Unattached                      9:38.28  
 
Event 19  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Uw-Stevens Point  'A'                             4:06.00    4:05.78   10   
  2 Uw-Platteville  'A'                               4:15.00    4:15.97    8   
  3 Uw-Eau Claire  'A'                                4:16.00    4:17.20    6   
  4 Uw-Stevens Point  'B'                             4:14.50   x4:24.91  
  5 Uw-Stevens Point  'C'                                       x4:34.57  
 
Event 20  Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Uw-Stevens Point  'A'                             3:22.00    3:20.72   1  10   
  2 Uw-Eau Claire  'A'                                3:26.00    3:24.25   1   8   
  3 Uw-Eau Claire  'C'                                3:34.70   x3:28.91   2 
  4 Unattached  'A'                                   3:31.00   X3:29.09   2 
  5 Uw-Stevens Point  'D'                                       x3:32.61   2 
  6 Uw-Platteville  'A'                               3:30.00    3:34.76   1   6   
  7 Uw-Platteville  'B'                               3:31.00   x3:34.84   1 
  8 Uw-Stevens Point  'C'                             3:31.07   x3:40.92   2 
 
Event 21  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kissner, Andrew              Uw-Plattevil           1.88m      1.92m    6-03.50  10   
  2 Thill, Brian                 Uw-Stevens P           1.98m     J1.92m    6-03.50   8   
  3 Storsveen, Andrew            Uw-Eau Clair           1.83m      1.82m    5-11.50   6   
  4 Brown, Aaron                 Uw-Plattevil           1.83m     J1.82m    5-11.50   4   
  5 Egan, John                   Uw-Plattevil                     J1.82m    5-11.50   2   
  6 Baker, Preston               Uw-Plattevil                      1.77m    5-09.75   0.50
  6 Broman, Dan                  Uw-Eau Clair           1.83m      1.77m    5-09.75   0.50
  8 Keyes, Patrick               Uw-Eau Clair                      1.72m    5-07.75 
  9 Swanson, Patrick             Uw-Eau Clair                      1.67m    5-05.75 
 -- Dellemann, Mike              Uw-Stevens P           1.85m         NH            
 -- Mestelle, Bart               Uw-Eau Clair           1.83m         NH            
 
Event 22  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Baranek, Julia               Uw-Eau Clair           1.62m      1.51m    4-11.50  10   
  2 Sime, Sadie                  Uw-Plattevil           1.50m      1.46m    4-09.50   7   
  2 Buchanan, Emily              Uw-Eau Clair           1.47m      1.46m    4-09.50   7   
  4 Bruckschen, Megan            Uw-Plattevil           1.50m     J1.46m    4-09.50   3   
  4 Sawyer, Jenna                Uw-Eau Clair           1.47m     J1.46m    4-09.50   3   
  6 Meyer, Katie                 Uw-Stevens P           1.47m     J1.46m    4-09.50   1   
  7 Rako, Joy                    Uw-Eau Clair                      1.36m    4-05.50 
 
Event 23  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Balciar, Jon                 Uw-Plattevil           4.55m      4.47m   14-08.00  10   
  2 Kosiak, Mike                 Uw-Eau Clair           4.25m      4.32m   14-02.00   8   
  3 Bradfish, Jared              Uw-Plattevil           4.20m     J4.32m   14-02.00   6   
  4 Gregerson, Jake              Uw-Plattevil           3.90m      4.02m   13-02.25   3   
  4 Spangenberg, Chas            Uw-Plattevil                      4.02m   13-02.25   3   
  6 Wiest, Zach                  Uw-Plattevil                      3.87m   12-08.25   1   
  7 Englebert, Dusty             Uw-Eau Clair                      3.72m   12-02.50 
 -- Meredith, Patrick            Uw-Stevens P           4.20m         NH            
 -- Farley, Jacob                Uw-Stevens P           3.70m         NH            
 -- Oswald, Cory                 Uw-Stevens P           3.96m         NH            
 -- Hinsenkamp, Jared            Uw-Plattevil                         NH            
 -- Erickson, Jae                Uw-Eau Clair           4.40m         NH            
 
Event 24  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Suckow, Hayley               Uw-Eau Clair           3.64m      3.48m   11-05.00  10   
  2 Hunt, Cassie                 Uw-Eau Clair                      2.95m    9-08.00   8   
  3 Temanson, Kelsey             Uw-Eau Clair           2.74m     J2.95m    9-08.00   6   
  4 Witthun, Amber               Uw-Plattevil           2.95m      2.80m    9-02.25   4   
  5 Sarafin, Bridget             Uw-Eau Clair                      2.65m    8-08.25   2   
  6 Singer, Kim                  Uw-Plattevil           2.60m      2.35m    7-08.50   1   
 
Event 25  Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Haugan, Grant                Uw-Eau Clair           6.45m      6.70m   21-11.75  10   
  2 Schmidt, Kirk                Uw-Eau Clair           6.51m      6.49m   21-03.50   8   
  3 Dellemann, Mike              Uw-Stevens P           6.65m      6.45m   21-02.00   6   
  4 Gillespie, Jon               Uw-Eau Clair           6.37m      6.30m   20-08.00   4   
  5 Thill, Brian                 Uw-Stevens P           6.10m      6.28m   20-07.25   2   
  6 Koerten, Logan               Uw-Eau Clair           6.41m      6.25m   20-06.25   1   
  7 Bader, Mark                  Uw-Eau Clair           6.06m     J6.25m   20-06.25 
  8 Powers, Dan                  Uw-Eau Clair           6.06m      6.07m   19-11.00 
  9 Hrubes, Aaron                Uw-Plattevil                      6.06m   19-10.75 
 10 Parrott, Keegan              Uw-Eau Clair                      6.02m   19-09.00 
 11 Hartje, Matt                 Uw-Eau Clair           5.57m      5.92m   19-05.25 
 12 Ziegler, Matthew             Uw-Plattevil                      5.78m   18-11.75 
 13 Olp, Jordan                  Uw-Plattevil                      5.71m   18-09.00 
 -- Cosby, Jordan                Uw-Plattevil                         ND            
 -- Steffel, Noah                Uw-Stevens P           6.30m         ND            
 -- Canner, Josh                 Uw-Plattevil           6.27m         ND            
 
Event 26  Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Schneider, Cassie            Uw-Plattevil           5.38m      5.28m   17-04.00  10   
  2 Baranek, Julia               Uw-Eau Clair           4.88m      4.96m   16-03.25   8   
  3 Saager, Corinna              Uw-Eau Clair           4.80m      4.93m   16-02.25   6   
  4 Heil, Chelsea                Uw-Eau Clair           4.70m      4.65m   15-03.25   4   
  5 Hibbard, Amy                 Uw-Stevens P                      4.62m   15-02.00   2   
  6 Anderson, Heidi              Uw-Eau Clair           4.32m      4.55m   14-11.25   1   
  7 Kohn, Samantha               Uw-Stevens P                      4.54m   14-10.75 
  8 Craig, Courtney              Uw-Eau Clair           4.70m      4.53m   14-10.50 
  9 Miresse, Kim                 Uw-Eau Clair           4.44m      4.48m   14-08.50 
 10 Baranek, Michelle            Uw-Eau Clair                      4.31m   14-01.75 
 11 Buchanan, Emily              Uw-Eau Clair                      4.26m   13-11.75 
 12 Meyer, Katie                 Uw-Stevens P                      4.13m   13-06.75 
 -- Sawyer, Jenna                Uw-Eau Clair                         ND            
 -- Amici, Liz                   Uw-Eau Clair           4.80m         ND            
 -- Smith, Ellie                 Uw-Eau Clair                         ND            
 
Event 27  Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Petrie, Chris                Uw-Stevens P          14.20m     13.78m   45-02.50  10   
  2 Schmidt, Kirk                Uw-Eau Clair          13.15m     13.34m   43-09.25   8   
  3 Parrott, Keegan              Uw-Eau Clair          13.43m     12.90m   42-04.00   6   
  4 Koerten, Logan               Uw-Eau Clair          13.10m     12.75m   41-10.00   3   
  4 Hrubes, Aaron                Uw-Plattevil                     12.75m   41-10.00   3   
  6 Felber, Joseph               Unattached                      X12.61m   41-04.50 
  7 Gillespie, Jon               Uw-Eau Clair          12.90m     12.47m   40-11.00   1   
  8 Fischer, Michael             Uw-Plattevil          13.30m     12.46m   40-10.50 
  9 VandenBush, Josh             Uw-Plattevil          12.72m     12.12m   39-09.25 
 -- Ziegler, Matthew             Uw-Plattevil                         ND            
 -- White, Cody                  Uw-Stevens P          13.78m         ND            
 -- Haugan, Grant                Uw-Eau Clair          13.10m         ND            
 
Event 28  Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Baranek, Julia               Uw-Eau Clair          10.50m     10.54m   34-07.00  10   
  2 Hibbard, Amy                 Uw-Stevens P          10.20m     10.26m   33-08.00   8   
  3 Hoover, Morgan               Uw-Plattevil                      9.99m   32-09.50   6   
  4 Kohn, Samantha               Uw-Stevens P           9.80m      9.94m   32-07.50   4   
  5 Miles, Kami                  Uw-Plattevil           9.00m      9.11m   29-10.75   2   
  6 Crary, Tarah                 Uw-Plattevil           9.12m      8.81m   28-11.00   1   
 -- Mitchell, Casey              Uw-Stevens P                         ND            
 -- Moll, Ellyssa                Uw-Plattevil           9.29m         ND            
 -- Wiley, Kristin               Uw-Plattevil          10.43m         ND            
 
Event 29  Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sigrist, Tony                Uw-Eau Clair          16.74m     16.62m   54-06.50  10   
  2 Prusinski, Jerry             Uw-Stevens P          17.82m     16.55m   54-03.75   8   
  3 Genovese, Tyler              Uw-Eau Clair          15.20m     15.61m   51-02.75   6   
  4 McGinn, Tom                  Uw-Eau Clair          13.78m     14.69m   48-02.50   4   
  5 Groshek, Darren              Uw-Stevens P          13.13m     14.67m   48-01.75   2   
  6 Friederick, Tom              Uw-Plattevil          15.05m     14.57m   47-09.75   1   
  7 Costin, Kevin                Uw-Plattevil          13.30m     13.53m   44-04.75 
  8 Lilek, Joe                   Uw-Eau Clair          13.00m     13.16m   43-02.25 
  9 Vandermyde, Dustin           Uw-Plattevil          13.99m     13.05m   42-09.75 
 10 Kalsow, Josh                 Uw-Plattevil          13.37m     12.27m   40-03.25 
 11 Moelling, Jay                Uw-Plattevil                     10.22m   33-06.50 
 12 Albers, Nick                 Uw-Eau Clair           9.65m      9.59m   31-05.75 
 13 Atwood, Dalton               Uw-Plattevil                      9.09m   29-10.00 
 -- Destache, Colin              Uw-Stevens P                         ND            
 -- Gooding, Alex                Uw-Plattevil          14.03m         ND            
 -- Wiederholt, Jake             Uw-Plattevil                         ND            
 
Event 30  Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Frederick, Brittany          Uw-Eau Clair          15.20m     15.56m   51-00.75  10   
  2 Utecht, Bethany              Uw-Stevens P                     13.78m   45-02.50   8   
  3 Johnson, Kortney             Uw-Eau Clair          10.63m     12.24m   40-02.00   6   
  4 Krzykowski, Amy              Uw-Stevens P                     11.78m   38-07.75   4   
  5 Haller, Lindsey              Uw-Eau Clair          11.41m     11.56m   37-11.25   2   
  6 Fostering, Stephanie         Uw-Stevens P                     11.10m   36-05.00   1   
  7 Oppriecht, Rachel            Uw-Plattevil          11.30m     11.09m   36-04.75 
  8 Newman, Emily                Uw-Eau Clair          10.76m     11.06m   36-03.50 
  9 Luebke, Brianna              Uw-Plattevil          10.03m     10.33m   33-10.75 
 10 Maas, Arlyn                  Uw-Plattevil                      8.80m   28-10.50 
 -- Luedke, Tahlia               Uw-Stevens P                         ND            
 
Event 31  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Klotz, Jesse                 Uw-Stevens P          15.00m     14.45m   47-05.00  10   
  2 Lilek, Joe                   Uw-Eau Clair          14.37m     14.43m   47-04.25   8   
  3 Costin, Kevin                Uw-Plattevil          14.68m     14.16m   46-05.50   6   
  4 Friederick, Tom              Uw-Plattevil          13.78m     13.90m   45-07.25   4   
  5 Kalsow, Josh                 Uw-Plattevil          13.78m     13.85m   45-05.25   2   
  6 Wiederholt, Jake             Uw-Plattevil                     13.58m   44-06.75   1   
  7 McGinn, Tom                  Uw-Eau Clair          13.11m     13.49m   44-03.25 
  8 Groshek, Darren              Uw-Stevens P          13.70m     13.18m   43-03.00 
  9 Sigrist, Tony                Uw-Eau Clair          13.38m     13.09m   42-11.50 
 10 Genovese, Tyler              Uw-Eau Clair          11.82m     12.40m   40-08.25 
 11 Destache, Colin              Uw-Stevens P          13.30m     11.90m   39-00.50 
 12 Vandermyde, Dustin           Uw-Plattevil          12.55m     11.73m   38-06.00 
 13 Dellemann, Mike              Uw-Stevens P          12.20m     11.44m   37-06.50 
 14 Thill, Brian                 Uw-Stevens P          12.00m     11.37m   37-03.75 
 15 Moelling, Jay                Uw-Plattevil                     10.98m   36-00.25 
 16 Mestelle, Bart               Uw-Eau Clair                     10.50m   34-05.50 
 17 Albers, Nick                 Uw-Eau Clair          10.61m     10.25m   33-07.50 
 18 Keyes, Patrick               Uw-Eau Clair                      9.64m   31-07.50 
 19 Swanson, Patrick             Uw-Eau Clair                      9.11m   29-10.75 
 20 Storsveen, Andrew            Uw-Eau Clair                      8.90m   29-02.50 
 21 Atwood, Dalton               Uw-Plattevil                      8.76m   28-09.00 
 -- Scofield, Kyle               Uw-Stevens P          16.20m         ND            
 -- Gooding, Alex                Uw-Plattevil          12.68m         ND            
 
Event 32  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Frederick, Brittany          Uw-Eau Clair          12.36m     12.17m   39-11.25  10   
  2 Haller, Lindsey              Uw-Eau Clair          10.81m     12.02m   39-05.25   8   
  3 Oppriecht, Rachel            Uw-Plattevil          11.21m     10.67m   35-00.25   6   
  4 Johnson, Kortney             Uw-Eau Clair          10.12m      9.99m   32-09.50   4   
  5 Krzykowski, Amy              Uw-Stevens P                      9.92m   32-06.50   2   
  6 Newman, Emily                Uw-Eau Clair          10.00m      9.83m   32-03.00   1   
  7 Craig, Courtney              Uw-Eau Clair                      8.62m   28-03.50 
  8 Maas, Arlyn                  Uw-Plattevil                      8.50m   27-10.75 
  9 Baranek, Michelle            Uw-Eau Clair                      8.40m   27-06.75 
 10 Luebke, Brianna              Uw-Plattevil          10.03m      7.88m   25-10.25 
 11 Meyer, Katie                 Uw-Stevens P                      7.19m   23-07.25 
 -- Utecht, Bethany              Uw-Stevens P                         ND            
 -- Smith, Ellie                 Uw-Eau Clair                         ND            
 -- Fostering, Stephanie         Uw-Stevens P                         ND            
 -- Luedke, Tahlia               Uw-Stevens P                         ND            
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) UW-Eau Claire              210        2) UW-Stevens Point          134   
    3) UW-Platteville             111                                           
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) UW-Eau Claire              204.50     2) UW-Platteville            146.50
    3) UW-Stevens Point           116