UW-Eau Claire Holiday Classic Class of the Classics

1969 First Team
Dick Kelley, Augsburg, 6-0
Lamont Pruitt, Lincoln, 6-6
Tom Jackson, Eau Claire, 6-5
Mike Ratliff, Eau Claire, 6-10
Hugh Friday, Northern Michigan, 6-2

1969 Second Team
Randy Johnson, Augsburg, 6-4
Al Inkala, Northern Michigan, 6-6
Ted Rose, Northern Michigan, 6-6
James Lindsey, Eau Claire, 5-11
Frank Schade, Eau Claire, 6-1

1970 First Team
Travis Grant, Kentucky State, 6-8
Charles Odom, Wiley, 6-1
Mike Ratliff, Eau Claire, 6-10
Frank Schade, Eau Claire 6-1
Elmore Smith, Kentucky State, 7-0

1970 Second Team
Larry Allen, Wiley, 6-3
Richard Gray, Dominican, 6-7
Steve Johnson, Eau Claire, 6-8
Joe Jones, Wiley, 6-7
Jerry Stafford, Kentucky State, 6-1

1971 First Team
Johnny Glover, Wiley, 6-5
Frank Schade, Eau Claire, 6-1
Mike Ratliff, Eau Claire, 6-10
Travis Grant, Kentucky State, 6-8
Tom Peck, Eau Claire, 6-8

1971 Second Team
Jerry Stafford, Kentucky State, 6-2
Ralph Taylor, Drury, 6-8
Brent Stuckey, Drury, 6-2
Tom Jackson, Eau Claire, 6-5
Rich Reitzner, Eau Claire, 6-1

1972 First Team
Bob Whitley, Kentucky State, 6-6
Mike Stumpf, Capital, 6-8
Scott Weakley, Capital 6-0
Tom Peck, Eau Claire 6-8
Joe Jacobus, Capital, 6-5

1972 Second Team
Ernest Jones, Western Illinois, 6-3
Leon Harris, Kentucky State, 6-6
Jeff Ellenson, Eau Claire, 6-9
Rich Reitzner, Eau Claire, 6-1
Mark Humrichouser, Capital, 6-3

1973 First Team
Lamar Kirkley, Armstrong State, 6-4
Rich Reitzner, Eau Claire, 6-1
Jack Roudebush, Wabash, 5-9
Randy Wade, Eau Claire, 6-5
Ike Williams, Armstrong State, 6-4

1973 Second Team
Cliff Bell, Wabash, 6-6
Harvey Carmichael, Kentucky State, 6-3
Gerald Cunningham, Kentucky State, 6-6
Scott Howard, Eau Claire, 6-7
Sonny Powell, Armstrong State, 6-7

1974 First Team
Gus Johnson, Winona, 6-8
Paul Sir, Winona, 6-6
Randy Wade, Eau Claire, 6-5
Ike Williams, Armstrong State, 6-4
Sam Berry, Armstrong State, 6-8

1974 Second Team
Duke Sherley, Dallas Baptist, 6-1
Elroy Carson, Dallas Baptist, 6-2
Bob Borkowski, Winona, 6-3
Ellis Stewart, Dallas Baptist, 6-5
Ken Kaiser, Eau Claire, 6-7

1975 First Team
Sam Berry, Armstrong State, 6-8
Tim Hostetler, Valparaiso, 5-11
Mark Williams, Steubenville, 5-11
Dennis Blunk, Eau Claire, 7-0
Ken Kaiser, Eau Claire, 6-7

1975 Second Team
Don Rogich, Steubenville, 6-4
Chris Blalock, Steubenville, 6-3
Ken Kremer, Valparaiso, 6-7
Darryl Ashby, Valparaiso, 6-5
Jeff Lund, Eau Claire, 6-2

1976 First Team
Bob Wittke, Eau Claire, 6-6
Dennis Blunk, Eau Claire, 7-0
Bill Swieton, Augustana, 6-5
Glen Heiden, Augustana, 6-4
Darryl Ashby, Valparaiso, 6-5

1976 Second Team
Tim Valentyn, Eau Claire, 6-3
Rick Kestner, Augustana, 6-8
Tim Kizer, Valparaiso, 6-5
Mel Freeman, St. Thomas, 6-3
Jeff Lund, Eau Claire, 6-2

1977 First Team
Mark Holmes, Missouri Western, 6-6
Chris Lockheart, Henderson State, 6-7
Gib Hinz, Eau Claire, 7-0
Curt Clark, Mankato State, 5-11
Guy Rossato, Eau Claire, 6-1

1977 Second Team
Anthony Avery, Henderson State, 6-3
Gil Williams, Mankato State, 6-6
Jeff Lund, Eau Claire, 6-2
Gene Glynn, Mankato State, 5-9
Bob Wittke, Eau Claire, 6-6

1978 First Team
Rolando Frazer, Briar Cliff, 6-6
Gib Hinz, Eau Claire, 7-0
Ernesto Malcolm, Briar Cliff, 6-4
Joe Merten, Eau Claire, 6-7
Gary Opatz, Duluth, 6-2

1978 Second Team
Jim Behnke, Eau Claire, 6-2
Rory Lindgren, Green Bay, 6-4
Jim MacDonald, Duluth, 6-4
Mike Morgan, Eau Claire, 6-8
Jim Zill, Green Bay, 6-11

1979 First Team
Tony Carr, Eau Claire, 6-3
Gib Hinz, Eau Claire, 7-0
Ricky Mahorn, Hampton Institute, 6-10
Joe Merten, Eau Claire, 6-7
James Patrick, Southwest Texas, 6-5

1979 Second Team
Greg Hines, Hampton Institute, 6-7
Mike Morgan, Eau Claire, 6-8
Charles Spurlin, Southwest Texas, 6-7
Darryl Warwick, Hampton Institute, 5-10
Willie Williams, Birmingham-Southern, 6-3

1980 First Team
Joe Merten, Eau Claire, 6-7
Rory Campell, LeMoyne-Owen, 6-4
Bob Coenen, Eau Claire, 6-9
Mike Mogan, Eau Claire, 6-8
Richard Johnson, LeMoyne-Owen, 7-1

1980 Second Team
Gerry Koenig, Staten Island, 6-5
James Davis, LeMoyne-Owen, 6-7
Jim Somer, Northwood, 6-5
Dave Bartnick, Northwood, 6-0
Jim Behnke, Eau Claire, 6-3

1981 First Team
Tony Carr, Eau Claire, 6-3
Rich DiBenedetto, Eau Claire, 6-9
Bob Coenen, Eau Claire, 6-9
Brad Nelson, Augsburg, 6-3
Kevin Taylor, Cheyney, 6-6

1981 Second Team
Brian Ammann, Augsburg, 6-2
Curtis Evans, Loras, 6-2
George Melton, Cheyney, 6-3
Gregory Pace, Cheyney, 6-3
Rick Dahl, Eau Claire, 6-0

1982 First Team
Steve Brekke, North Dakota, 6-5
Jeff Dorschner, Eau Claire, 7-0
James Harmon, Birmingham-Southern, 6-6
Reggie, Keith, Birmingham-Southern, 5-11
Tom Saxelby, Eau Claire, 6-4

1982 Second Team
Rick Dahl, Eau Claire, 6-0
Dwight Evans, Birmingham-Southern, 6-6
Chuck Knostman, Northern Colorado, 6-5
Wayne Montgomery, North Dakota, 6-6
Steve Needens, Northern Colorado, 5-11

1983 First Team
Lance Berwald, North Dakota State, 6-10
Rick Dahl, Eau Claire, 6-1
Chad Sheets, North Dakota State, 6-6
Chester Smith, Eau Claire, 6-7
Terry Sodawasser, Nebraska-Omaha, 6-9

1983 Second Team
Jeff Dorschner, Eau Claire, 7-0
Troy Mattson, Northern Michigan, 5-10
Mark Simon, Northern Michigan, 6-6
Steve Stacy, North Dakota State, 6-2
Dean Thompson, Nebraska-Omaha, 6-1

1984 First Team
Dave Gilbreath, Mankato State, 6-0
Tom Saxelby, Eau Claire, 6-4
Chester Smith, Eau Claire, 6-7
Franz Smith, Eau Claire, 6-7
Jon Taylor, Mankato State, 6-4

1984 Second Team
Kevin Carlton, St. Cloud State, 6-4
Derrick Grow, St. Cloud State, 6-4
Joe Monachino, Rockhurst College, 6-5
Marc Moore, Rockhurst College, 5-10
Jerry Williams, Mankato State, 6-0

1985 First Team
Mike Blair, Eau Claire, 6-2
Greg Callahan, Eau Claire, 6-3
Brian Krueger, Eau Claire, 6-8
Richard Legreair, Ferris State, 6-1
Parnell Robinson, Marycrest, 6-3

1985 Second Team
Vernon Coleman, Eau Claire, 6-3
Kevin Evens, Marycrest, 6-4
Joe Fisher, Denver, 6-2
Marcus Ware, Marycrest, 6-2
Gerald Woodberry, Ferris State, 6-8

1987 First Team
John Bowen, Eau Claire, 6-3
Eric Davis, Eau Claire, 6-7
Chuckie Graves, Eau Claire, 6-3
Tony King, Drury, 6-6
Ted Young, Drury, 6-0

1987 Second Team
Mike Blakeslee, Drury, 6-5
Lawrence Chumbley, Dallas Baptist, 6-5
Steve Cox, Drury, 6-7
Marcus Ware, Marycrest, 6-2
John Willhite, Dallas Baptist, 6-4

1988 First Team
Darrin Sublet, St. Mary's, 6-3
Sam Bligen, St. Thomas Aquinas, 6-3
Tim Blair, Eau Claire, 6-0
Eric Davis, Eau Claire, 6-7
Curtis Washington, St. Thomas Aquinas, 6-6

1988 Second Team
Terry Wesley, Ouachita Baptist, 5-9
Daryl Derryberry, St.Mary's 5-10
Mike Prasher, Eau Claire, 6-4
Craig Campbell, Eau Claire, 5-10
Henry James, St. Mary's, 6-8

1989 First Team
Tony Thomas, Hawaii-Hilo, 6-5
Herb Schoepke, Saginaw Valley, 6-6
Tim Blair, Eau Claire, 6-0
Mike Prasher, Eau Claire, 6-4
Eric Davis, Eau Claire, 6-7

1989 Second Team
Jeff Hales, Hawaii-Hilo, 6-6s
Jay Niehues, Southern Nazarene, 6-6
Trevor Wright, Hawaii-Hilo, 6-1
Mark Miller, Eau Claire, 6-2
David Lumpkins, Southern Nazarene, 6-9

1990 First Team
Jay Guidinger, Duluth, 6-9
Dave Zollar, Duluth, 6-8
Mike Prasher, Eau Claire, 6-1
Andre Ware, Henderson State, 6-4
Ruby Archer, St. Mary's, 6-1

1990 Second Team
Barry Fermanich, Duluth, 6-2
Dave Hauser, Duluth, 6-7
Tim Blair, Eau Claire, 6-1
Eddie Lamb, Henderson, 6-4
Steve O'Keefe, St, Mary's, 6-6

1991 First Team
Mike Johnson, Eau Claire, 6-7
Todd Oehrlein, Eau Claire, 6-7
Raymond Pringle, West Virginia Tech, 6-1
Michael Robbins, St. Mary's 6-8
John Williams, Henderson State, 6-5

1991 Second Team
Duane Bushman, Eau Claire, 6-7
Mike Prasher, Eau Claire, 6-4
Steve O'Keefe, St. Mary, 6-6
Adrian Wright, St. Mary's, 6-0
Marcus Buckley, Eau Claire, 6-0

1992 First Team
Willie Green, Eau Claire, 6-0
Jeff Garner, Hawaii-Hilo, 6-4
Booker Waugh, Hawaii-Hilo, 6-5
Todd Rowe, Malone, 6-6
Gabe Ramirez, St. Mary's, 5-10

1992 Second Team
Mike Hatch, Eau Claire, 6-6
Russ Harper, Hawaii-Hilo, 6-2
Walt Wilson, Malone, 6-4
Dwayne Stanford, Malone, 6-6
Elliot Henderson, St. Mary's, 6-5

1993 First Team
Tyson Moore, Findlay, 6-6
Brian Vorst, Findlay, 6-6
Darell Anderson, Auburn-Montgomery, 6-8
Elliot Henderson, St. Mary's, 6-5
Willie Green, Eau Claire, 6-0

1993 Second Team
David Smith, Findlay, 6-2
Roderic Ladd, Auburn-Montgomery, 5-10
Anthony Murray, Auburn-Montgomery, 6-9
Morris Farr, St. Mary's, 6-6
Todd Stepanek, Eau Claire, 6-6

1994 First Team
Jason Walters, Mount Senario, 6-5
Jeremy Nicolet, Eau Claire, 6-3
Jase Graber, Eau Claire, 6-6
Todd Stepanek, Eau Claire, 6-6
Gene Mason, Phillips, 6-3

1994 Second Team
Marquis Melton, Columbia Union, 6-6
Kevin Johnson, Phillips, 6-4
Chris Black, Phillips, 6-8
Matrice Manuel, Eau Claire, 6-4
Steve Streelman, Columbia Union, 6-6

1995 First Team
Marcus Buckley, Eau Claire, 6-0
Dennis James, Eau Claire, 6-6
Levi Bradley, Parkside, 6-5
Dan Penn, Purdue-Calumet, 5-11
Ryan Kness, Concordia, 6-6

1995 Second Team
Jeremy Nicolet, Eau Claire, 6-3
Cory Kulig, Eau Claire, 6-8
Bret Walter, Concordia, 6-1
Darin Engelbart, Concordia, 5-11
Chris Adzia, Purdue-Calumet, 5-11

1995 First Team
Brian Schwechel, Eau Claire, 6-9
Hans Koppenhoefer, Buffalo State, 6-1
Dwayne Jackson, Buffalo State, 6-7
Andy Fisher, Eau Claire, 6-1
Cory Kulig, Eau Claire, 6-8

1995 Second Team
Casey Craig, Juniata, 6-1
Mo Caldwell, UMass-Dartmouth, 6-5
Dave Cavanaugh, Buffalo State, 6-2
Mike O'Bryan, Buffalo State, 6-0
Marcus Buckley, Eau Claire, 6-0

1996 First Team
Verdel Baskin, Colorado College, 6-0
Erik Heger, Colorado College, 6-3
Cory Kulig, Eau Claire, 6-8
Alan Pokorski, Midland Lutheran, 6-5
John Bowler, Worcester State, 6-0

1996 Second Team
Elliott Broadnax, Colorado College, 6-6
Andy Bauschelt, Eau Claire, 6-3
Edwin Asamoah, Worcester, 6-5
Franky Pierre, Worcester, 6-5
Chris Allen, Midland Lutheran, 6-7

1997 First Team
Jon Wallenfelsz, Eau Claire, 6-8
Andy Fisher, Eau Claire, 6-1
Antwan Harris, Mount Senario, 6-5
Michael McKay, Mount Senario, 6-1
Cory Cooper, St. Xavier, 6-2

1997 Second Team
Matt Fermanich, Eau Claire, 5-11
Dave Mellenthin, Eau Claire, 6-6
Branko Krakovic, Mount Senario, 6-8
Mikkel Nance, St. Xavier, 6-0
Josh Redfield, North Central Bible, 6-2

1998 First Team
Sherm Carstensen, Eau Claire, 6-6
Jon Wallenfelsz, Eau Claire, 6-8
Robert Battle, Purdue-Calumet, 5-10
Larry Taylor, Mount Senario, 6-7
Mike McKay, Mount Senario, 6-1

1998 Second Team
Dave Mellenthin, Eau Claire, 6-6
Tom Cuozzo, Purdue-Calumet, 6-4
E. J. Suardini, Northland, 6-4
Bob Smudde, Northland, 6-5
Johnnie Russell, Mount Senario, 6-1

1999 First Team
Matt Geiver, Mount Marty, 6-8
Bobby Johnson, Gustavus, 6-6
Sherm Carstensen, Eau Claire, 6-6
Kirk Walberg, Gustavus, 6-3
Dave Mellenthin, Eau Claire, 6-6

1999 Second Team
Doug Herriman, Dearborn, 5-11
Andy Kappenman, Mount Marty, 6-5
Chad Henke, Gustavus, 6-4
Bryce Boyd, Mount Marty, 6-4
Matt Fermanich, Eau Claire, 6-0

2000 First Team
Chris Peterson, Buena Vista, 6-5
Nick Winters, Buena Vista, 6-5
Matt Fermanich, Eau Claire, 6-1
Jason Larson, Eau Claire, 6-1
Adam Jones, Buena Vista, 6-3

2000 Second Team
Brett Smith, Buena Vista, 5-11
Todd Marks, Eau Claire, 6-5
Traimaile Bullock, Mount Senario, 6-5
Tom Liester, St. Scholastica, 6-1
Chris Rauschenfels, St. Scholastica, 6-5

2001 First Team
Scott Johnson, St. Scholastica, 6-5
Dan Archambault, Eau Claire, 6-2
Andy Witte, Eau Claire, 6-8
Monte Williams, North Central, 6-4
Bill Stang, North Central, 6-7

2001 Second Team
Chris Rauschenfels, St. Scholastica, 6-5
Nick Forgette, Finlandia, 5-10
Norman Robinson, North Central, 5-11
Kevin Lambert, North Central, 6-4
Will Jefferson, Eau Claire, 6-5

2002 First Team
Jason Beall, William Penn, 6-8
Shaun Clements, Augustana, 6-6
Eli Hofer, Sioux Falls, 6-0
Dan Archambault, Eau Claire, 6-2
Andy Witte, Eau Claire, 6-8

2002 Second Team
Sean O'Hare, William Penn, 5-11
Drew Carstens, Augustana, 6-2
Adam Burnison, Sioux Falls, 6-6
Ben Rops, Sioux Falls, 6-6
Casey Drake, Eau Claire, 6-3

2003 All-Tournament Team
Mark Kumlien, Viterbo, 6-3
Justin Kirking, Viterbo, 6-6
Nick Forgette, Finlandia, 5-10
Eric Wiebers, Buena Vista, 6-0
Dan Archambault, Eau Claire, 6-2

2004 All-Tournament Team
Jon Bain, St. Olaf, 6-5
Tony Brantner, Luther, 6-7
Germayne James, Lakeland, 6-1
Nick Zeck, Lakeland, 6-5
Will Jefferson, Eau Claire, 6-6

2005 All-Tournament Team
Aaron Arneson, Northland, 6-1
Ryan Artley, Finlandia, 6-1
Brensley Haywood, St. Mary's, 6-0
Tyler Lloyd, Finlandia, 6-5
Dan Ottney, UW-Eau Claire, 6-4

2006 All-Tournament Team
Titus Redmond, Marian, 6-3
Jared Bardon, UW-Eau Claire, 6-3
Dan Beyer, UW-Eau Claire, 6-7
Lee Nelson, Wartburg, 6-5
Nick Gullickson, Wartburg, 6-5

2007 All-Tournament Team
Jordan Van Ess, Marian, 6-7
Cornelius Bardney, Viterbo, 6-3
Ryan Shea, Eau Claire, 6-3
Geoff Probst, Eau Claire, 6-6
Kyle Iverson, Jamestown, 6-8

2008 All-Tournament Team
Colin Boone, Eau Claire, 6-1
Stephen Hanson, Northwestern, 6-5
Kelly McCarville, Wartburg, 6-3
John Peabody, Jamestown, 6-7
Jordan Sathoff, Wartburg, 6-7

2009 All-Tournament Team
Doug Bissen, Buena Vista, 6-7
Josh Calver, Heidelberg, 6-1
Jeff Janssen, Buena Vista, 6-4
Marcus Ruh, Eau Claire, 6-3
Alex Tatman, Coe, 6-3

2010 All-Tournament Team
Amadou Fofana, Eau Claire, 6-7
David Johnson, Monmouth, 5-11
J. Ryan Lott, Cornell, 6-0
Marcus Ruh, Eau Claire, 6-3
Nate Thompson, Northwestern, 6-2

Last Updated: December 2, 2013