UW-Eau Claire Holiday Classic Award Winners

Most Valuable Player Hustle Award
Year Player School Year Player School
1969 Hugh Friday Northern Michigan 1974 Ike Williams Armstrong State
1970 Travis Grant Kentucky State 1975 Tim Valentyn Eau Claire
1971 Frank Schade Eau Claire 1976 Tim Valentyn Eau Claire
1972 Scott Weakley Capital 1977 Guy Rossato Eau Claire
1973 Randy Wade Eau Claire 1978 Jim Behnke Eau Claire
1974 Gus Johnson Winona 1979 Darryl Warwick Hampton
1975 Ken Kaiser Eau Claire 1980 Dave Bartnick Northwood
1976 Dennis Blunk Eau Claire 1981 Brad Nelson Augsburg
1977 Gib Hinz Eau Claire 1982 Tom Saxelby Eau Claire
1978 Joe Merten Eau Claire 1983 Rick Dahl Eau Claire
1979 Tony Carr Eau Claire 1984 Dave Gilbreath Mankato
1980 Mike Morgan Eau Claire 1985 Gerry Smith Marycrest
1981 Tony Carr Eau Claire 1987 John Bowen Eau Claire
1982 Reggie Keith Birmingham 1988 Mike Prasher Eau Claire
1983 Lance Berwald North Dakota St. 1989 Tim Blair Eau Claire
1984 Chester Smith Eau Claire 1990 Barry Fermanich Duluth
1985 Greg Callahan Eau Claire 1991 Todd Oehrlein Eau Claire
1987 Eric Davis Eau Claire 1992 Gabe Ramirez St. Mary’s
1988 Curtis Washington St. Thomas 1993 Greg Denecker Findlay
1989 Eric Davis Eau Claire 1994 Gene Mason Phillips
1990 Jay Guidinger Duluth 1995 Dan Penn Purdue-Calumet
1991 Mike Johnson Eau Claire 1996 Dave Cavanaugh Buffalo State
1992 Jeff Garner Hawaii-Hilo 1997 Erik Heger Colorado College
1993 Tyson Moore Findlay 1997 Quintin Johnson Eau Claire
1994 Todd Stepanek Eau Claire 1998 Jeff Kassing Eau Claire
1995 Marcus Buckley Eau Claire 1999 Hans Sviggum Gustavus
1996 Brian Schwechel Eau Claire 2000 Andy Witte Eau Claire
1997 Alan Pokorski Midland Lutheran 2001 Andy Witte Eau Claire
1997 Jon Wallenfelsz Eau Claire 2002 Andy Witte Eau Claire
1998 Antwan Harris Mount Senario 2003 Jesse Breidenbach Eau Claire
1999 Jon Wallenfelsz Eau Claire 2004 Jesse Breidenbach Eau Claire
2000 Sherm Carstensen Eau Claire 2005 Matt Riley Eau Claire
2001 Jason Larson Eau Claire 2006 Mike Jackson Wartburg
2002 Jason Larson Eau Claire 2007 Eric Ambrose Viterbo
2003 Casey Drake Eau Claire 2008 Jacob Schlub Eau Claire
2004 Casey Drake Eau Claire 2009 Wes Nordquist Buena Vista
2005 Zack Ryan Eau Claire 2010 Brian Lecheler Northwestern
2006 James Menke Wartburg      
2007 Jake Holen Jamestown      
2008 Dan Beyer Eau Claire      
2009 Colin Boone Eau Claire      
2010 Wade Chitwood Northwestern      
Playmaker Award (Most Assists) King of the Boards Award (Most Rebounds)
Year Player School Year Player School
1974 Randy Wade Eau Claire 1974 Gus Johnson Winona
1975 Tim Hostetler Valparaiso 1975 Ken Kaiser Eau Claire
1976 Terry Fleming St. Thomas 1976 Mel Freeman St. Thomas
1977 John Hansen Henderson 1977 Chris Lockheart Henderson St.
1978 Tyrone King Duluth 1978 Gib Hinz Eau Claire
1979 Hank Hankerson Hampton 1979 Ricky Mahorn Hampton Insitute
1980 John Davis
Jim Behnke
LeMoyne-Owen
Eau Claire
1980 Richard Johnson LeMoyne
1981 Rick Dahl Eau Claire 1981 Bob Coenen Eau Claire
1982 Steve Brekke
Tom Saxelby
North Dakota
Eau Claire
1982 Steve Brekke North Dakota
1983 Troy Mattson Northern Mich. 1983 Lance Berwald North Dakota St.
1984 Cleveland Barnes
Tom Saxelby
St. Cloud
Eau Claire
1984 Chester Smith Eau Claire
1985 Parnell Robinson Marycrest 1985 Kevin Evans Marycrest
1987 Ted Young Drury 1987 Eric Davis Eau Claire
1988 Daryl Derryberry St. Mary’s 1988 Darrin Sublet St. Mary’s
1989 Tim Blair Eau Claire 1989 Jay Niehues Southern Nazarene
1990 Darryl Marbley Henderson 1990 Jay Guidinger Duluth
1991 Gabe Ramirez St. Mary’s 1991 Mike Johnson Eau Claire
1992 Gabe Ramirez St.Mary’s 1992 Warren Harrell Hawaii-Hilo
1993 David Smith Findlay 1993 Elliot Henderson St. Mary’s
1994 Jay Moore Columbia Union 1994 Todd Stepanek Eau Claire
1995 Darin Englebart Concordia 1995 Levi Bradley Parkside
1996 Marcus Buckley Eau Claire 1996 Brian Schwechel
Dwayne Jackson
Eau Claire
Buffalo State
1997 John Bowler
Andy Bauschelt
Worcester State
Eau Claire
1997 Chris Allen Midland Lutheran
1997 Matt Fermanich Eau Claire 1997 Jon Wallenfelsz Eau Claire
1998 Antwan Harris Mount Senario 1998 Eric Culp Purdue-Calumet
1999 Matt Fermanich
Doug Herriman
Eau Claire
Dearborn
1999 Chad Henke
Bob Johnson
Gustavus Adolphus
Gustavus Adolphus
2000 Matt Inda
Andy Thelander
St. Scholastica
St. Scholastica
2000 Traimaile Bullock Mount Senario
2001 Matt Johnson
Jeremy Grev
Norman Robinson
Dan Archambault
Finlandia
St. Scholastica
North Central
Eau Claire
2001 Andy Witte Eau Claire
2002 Jim Thomas Augustana 2002 Andy Witte Eau Claire
2003 Mark Kumlien Viterbo 2003 Justin Kirking Viterbo
2004 Jesse Breidenbach Eau Claire 2004 Kale Proksch Eau Claire
2005 Brensley Haywood St. Mary’s 2005 Tyler Lloyd Finlandia
2006 Mike Jackson Wartburg 2006 Dan Beyer
Tucker Thoreson
Eau Claire
Finlandia
2007 Zack Ryan Eau Claire 2007 Logan Rankin Marian
2008 Brian Lecheler Northwestern 2008 Kelly McCarville Wartburg
2009 Colin Boone Eau Claire 2009 Doug Bissen Buena Vista
2010 J. Ryan Lott Cornell 2010 David Altman Monmouth
Fireman Award (Best Effort off Bench)  
Year Player School      
1976 Bob Wittke Eau Claire      
1977 Jeff Greig Eau Claire      
1978 Jim Steinke Eau Claire      
1979 Mike Goggans Birmingham      
1980 James Harris Eau Claire      
1981 Gregg Jensen Eau Claire      
1982 Bernard Lockhart Birmingham      
1983 Mike Blair Eau Claire      
1984 Marc Moore Rockhurst      
1985 Vernon Coleman Eau Claire      
1987 John Willhite Dallas Baptist      
1988 Chris Paulson Eau Claire      
1989 Chris Paulson Eau Claire      
1990 Derrick Shelton Eau Claire      
1991 Matt Benedict Eau Claire      
1992 Chris Dane Hawaii-Hilo      
1993 Tyson Moore Findlay      
1994 Marquis Melton Colum. Union      
1995 Andy Fisher Eau Claire      
1996 Mo Caldwell UMass-Dartmouth      
1997 Edwin Asamoah Worcester State      
1997 Oties Epps Mount Senario      
1998 Branko Krakovic Mount Senario      
1999 Quintin Johnson Eau Claire      
2000 Robby Beyer Buena Vista      
2001 Norman Robinson North Central      
2002 Casey Drake Eau Claire      
2003 Greg Kumlien Viterbo      
2004 Buck Smith Eau Claire      
2005 Terrence Smith St. Mary’s      
2006 James Menke Wartburg      
2007 John Peabody Jamestown      
2008 Ryan Shea Eau Claire      
2009 Jordan Kappen Eau Claire      
2010 Lance Westberg Northwestern      

Last Updated: December 2, 2013

Eligibility Information for Incoming Student-Athletes
S M T W T F S
8/22/14 3:00 PM
Women's Soccer
Winona State (Minn.)
at UW-Eau Claire
Scrimmage
Directions
8/23/14 10:00 AM
Football
UW-Eau Claire
at Gustavus Adolphus (Minn.)
Scrimmage
8/29/14 3:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
vs. Univ. of Northwestern-St. Paul
@ St. Joseph, MN
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/29/14 3:30 PM
Women's Tennis
UW-Eau Claire
at UW-Whitewater
8/29/14 5:00 PM
Women's Soccer
UW-Eau Claire
at Hamline University (Minn.)
Live stats
8/29/14 7:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
at Saint Benedict (Minn.)
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/30/14 1:00 PM
Women's Golf
Georgianni Memorial Invite
Eau Claire - Wild Ridge Golf Course
8/30/14 9:00 AM
Women's Tennis
UW-Eau Claire
at UW-Whitewater Tournament
8/30/14 1:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
vs. Concordia-Moorhead (Minn.)
@ St. Benedict
Saint Benedict Labor Day Tournament
8/30/14 3:00 PM
Women's Volleyball
UW-Eau Claire
vs. Augsburg (Minn.)
@ St. Joseph, MN
Saint Benedict Labor Day Tournament
No events to show.
Blugolds Facts

The Blugolds compete in the Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference, part of NCAA Division III